Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Ciecierzyca uprawna – coraz popularniejsza roślina strączkowa

Data2017-10-06 Ilość wyświetleń6188 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


O ciecierzycy coraz częściej się pisze i mówi w różnych mediach. Potrawy z ciecierzycy znajdują się w ofercie wielu restauracji i barów. Wzrastający popyt wśród konsumentów na tę roślinę sprawia, że również rolnicy i ogrodnicy interesują się jej uprawą.

Wartość odżywcza i wykorzystanie ciecierzycy

Ciecierzyca jest rośliną o wyjątkowych walorach odżywczych. Jej nasiona zawierają około 24% łatwo przyswajalnego białka, 50% skrobi, dużo błonnika oraz wiele witamin (z grupy B i E) i minerałów takich, jak: potas, magnez, fosfor, mangan, miedź i żelazo. Nasiona mają wszechstronne wykorzystanie. Niedojrzałe można jeść na surowo, dojrzałe natomiast spożywać dopiero po obróbce termicznej lub konserwowaniu. Ugotowane nasiona ciecierzycy są doskonałym dodatkiem do sałatek, natomiast ze zmielonych wytwarza się pastę tzw. hummus, będący bardzo smaczną przystawką. Ciecierzyca dzięki bardzo dobremu składowi chemicznemu poprawia kondycję naszego organizmu. Wpływa korzystnie na stan włosów i skóry, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zwiększa odporność organizmu. Pieczywo pszenne z 25% dodatkiem mąki z ciecierzycy ma wyższą wartość odżywczą i niższy indeks glikemiczny, niż pieczywo jasne pszenne. Ekstrudowane nasiona mogą zastąpić poekstrakcyjną śrutę sojową w mieszankach dla tuczników (nawet do 30% w mieszance). 

Morfologia ciecierzycy

Ciecierzyca jest rośliną silnie rozgałęziającą się, dorastającą od 30 cm do 1m wysokości. Pęd rośliny jest kanciasty i sztywny. Liście złożone, nieparzysto-pierzaste o piłkowanych brzegach. Kwiaty małe o barwie białej lub różowo-fioletowej, wyrastające pojedynczo w kątach liści. Owocem jest mały, pękaty strąk, w którym znajduje się od 1 do 3 nasion o kulistym lub lekko gruszkowatym kształcie. Najczęstszą formą są nasiona żółtawe, ale spotykane są również odmiany czerwone, brązowe lub czarne. Cała roślina pokryta jest licznymi drobnymi włoskami, które chronią ją przed nadmierną utratą wilgoci w słoneczne, upalne dni. Sprawia to, iż ciecierzyca bardzo oszczędnie gospodaruje wodą i jest odporna na jej niedobór.

Wymagania klimatyczno-glebowe

Zmiany klimatyczne zachodzące na terenie naszego kraju coraz bardziej sprzyjają uprawie tej rośliny. Ciecierzyca pospolita jest to bowiem roślina światłolubna, ciepłolubna i odporna na suszę. Szczególnie niekorzystnie na jej rozwój wpływają intensywne opady w fazach kwitnienia i zawiązywania strąków, tj. w miesiącach czerwiec-sierpień. W lata ciepłe i bezdeszczowe, które w Polsce występują coraz częściej, ciecierzyca rozwija się bardzo dobrze i daje relatywnie wysokie plony, dochodzące do 3,0 t/ha.
Ciecierzyca uprawna nie ma dużych wymagań glebowych. Najlepiej rośnie w stanowiskach ciepłych, na glebach przepuszczalnych, średnio zwięzłych i zasobnych w składniki pokarmowe. Toleruje pH gleby od lekko kwaśnego do obojętnego. Zbyt kwaśny odczyn sprawia, iż symbioza bakterii brodawkowych z rośliną jest utrudniona. Cieciorka wykazuje również dużą wrażliwość na zasolenie podłoża.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Globalny handel bawełną i jej zapasy zmaleją

Światowy handel bawełną wyniesie 46,4 mln bel w sezonie 2021/22, czyli o 4 procent mniej niż w rekordowym sezonie.

Rośliny

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Z kraju
upload/newsy/5546/rice-1897588-1280_nmedium.jpg

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Kielce
środa, 1 Grudzień 2021
3°C
0°C
min
6°C
max
0