Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Ciecierzyca uprawna – coraz popularniejsza roślina strączkowa

Data2017-10-06 Ilość wyświetleń4162 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


O ciecierzycy coraz częściej się pisze i mówi w różnych mediach. Potrawy z ciecierzycy znajdują się w ofercie wielu restauracji i barów. Wzrastający popyt wśród konsumentów na tę roślinę sprawia, że również rolnicy i ogrodnicy interesują się jej uprawą.

Wartość odżywcza i wykorzystanie ciecierzycy

Ciecierzyca jest rośliną o wyjątkowych walorach odżywczych. Jej nasiona zawierają około 24% łatwo przyswajalnego białka, 50% skrobi, dużo błonnika oraz wiele witamin (z grupy B i E) i minerałów takich, jak: potas, magnez, fosfor, mangan, miedź i żelazo. Nasiona mają wszechstronne wykorzystanie. Niedojrzałe można jeść na surowo, dojrzałe natomiast spożywać dopiero po obróbce termicznej lub konserwowaniu. Ugotowane nasiona ciecierzycy są doskonałym dodatkiem do sałatek, natomiast ze zmielonych wytwarza się pastę tzw. hummus, będący bardzo smaczną przystawką. Ciecierzyca dzięki bardzo dobremu składowi chemicznemu poprawia kondycję naszego organizmu. Wpływa korzystnie na stan włosów i skóry, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zwiększa odporność organizmu. Pieczywo pszenne z 25% dodatkiem mąki z ciecierzycy ma wyższą wartość odżywczą i niższy indeks glikemiczny, niż pieczywo jasne pszenne. Ekstrudowane nasiona mogą zastąpić poekstrakcyjną śrutę sojową w mieszankach dla tuczników (nawet do 30% w mieszance). 

Morfologia ciecierzycy

Ciecierzyca jest rośliną silnie rozgałęziającą się, dorastającą od 30 cm do 1m wysokości. Pęd rośliny jest kanciasty i sztywny. Liście złożone, nieparzysto-pierzaste o piłkowanych brzegach. Kwiaty małe o barwie białej lub różowo-fioletowej, wyrastające pojedynczo w kątach liści. Owocem jest mały, pękaty strąk, w którym znajduje się od 1 do 3 nasion o kulistym lub lekko gruszkowatym kształcie. Najczęstszą formą są nasiona żółtawe, ale spotykane są również odmiany czerwone, brązowe lub czarne. Cała roślina pokryta jest licznymi drobnymi włoskami, które chronią ją przed nadmierną utratą wilgoci w słoneczne, upalne dni. Sprawia to, iż ciecierzyca bardzo oszczędnie gospodaruje wodą i jest odporna na jej niedobór.

Wymagania klimatyczno-glebowe

Zmiany klimatyczne zachodzące na terenie naszego kraju coraz bardziej sprzyjają uprawie tej rośliny. Ciecierzyca pospolita jest to bowiem roślina światłolubna, ciepłolubna i odporna na suszę. Szczególnie niekorzystnie na jej rozwój wpływają intensywne opady w fazach kwitnienia i zawiązywania strąków, tj. w miesiącach czerwiec-sierpień. W lata ciepłe i bezdeszczowe, które w Polsce występują coraz częściej, ciecierzyca rozwija się bardzo dobrze i daje relatywnie wysokie plony, dochodzące do 3,0 t/ha.
Ciecierzyca uprawna nie ma dużych wymagań glebowych. Najlepiej rośnie w stanowiskach ciepłych, na glebach przepuszczalnych, średnio zwięzłych i zasobnych w składniki pokarmowe. Toleruje pH gleby od lekko kwaśnego do obojętnego. Zbyt kwaśny odczyn sprawia, iż symbioza bakterii brodawkowych z rośliną jest utrudniona. Cieciorka wykazuje również dużą wrażliwość na zasolenie podłoża.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wzrost światowego zużycia bawełny

Prognozuje się, że w sezonie 2020/2021 globalne zużycie bawełny wyniesie 114,4 mln bel, a więc to wzrost o 11,5%.

Rośliny

Rekordowe zużycie ryżu na świecie

Globalne zużycie ryż w sezonie 2020/2021 przewidywane jest na rekordowym poziomie 498 mln ton, co stanowi spadek o 0,1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o prawie 2% więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Światowe zapasy bawełny najwyższe od 6 lat

Najnowsze prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dotyczące bawełny w sezonie 2020/2021 wskazują, że globalne zapasy bawełny są najwyższe od 6 lat.

Rośliny

Wyższe szacunki zbiorów ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 502,1 mln ton, co stanowi wzrost o 1,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4511/bananas-5136791-1280_nmedium.jpg

Eksport bananów osiągnął rekordowy poziom

W 2019 r. światowy eksport bananów osiągnął rekordową wartość 20,2 mln ton.

Owoce
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Sienno
niedziela, 12 Lipiec 2020
14°C
10°C
min
19°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.