Content
Porady ekspertów
Rośliny, Rośliny oleiste, Nawozy
Co wpływa na skuteczność zwalczania chwastów w burakach?


do ulubionych
z ulubionych
Warunki pogodowe, jakie tej wiosny obserwujemy znacznie utrudniają zabiegi zwalczające chwasty na plantacjach buraków cukrowych. Młode rośliny są szczególnie wrażliwe na zabiegi herbicydowe, zwłaszcza w warunkach zmiennej pogody; tj. gdy po okresie chłodów i wilgotnej aury następuje wzrost temperatury powietrza.
Uszkodzenia herbicydowe roślin buraków
Pogoda ma duży wpływ na podatność roślin buraków na uszkodzenia powodowane ś.o.r. Ponadto nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może być nieskuteczny. Na skuteczność zabiegów herbicydowych wpływają następujące czynniki:
- warunki w trakcie prowadzenia zabiegu;
- przy pochmurnej i chłodnej pogodzie – zabieg można wykonywać w ciągu całego dnia;
- przy silnym nasłonecznieniu w godzinach wieczornych. Temperatura gruntu podczas zabiegów nie powinna przekraczać 20°C;
- nie należy stosować herbicydów, gdy buraki są osłabione nocnymi przymrozkami.
- podczas wykonywania zabiegów powschodowych z rozwagą należy używać wspomagaczy olejowych, bezwzględnie kierować się etykietą instrukcją. Nieumiejętne zastosowanie może prowadzić do poważnych uszkodzeń buraków. Dodatek adjuwanta jest uzasadniony jedynie w warunkach suszy, gdy rośliny są pokryte grubą warstwą ochronną wosku,
- niskie dawki herbicydów są skuteczne, gdy chwasty znajdują się w fazie liścieni do 2 pary liści właściwych.
Kiełkowanie chwastów zależy od temperatury…
Wschody poszczególnych gatunków chwastów na plantacjach buraków z uwagi na zróżnicowane wymagania co do temperatury, są znacznie rozciągnięte w czasie. Dla przykładu chwasty, tj.: gwiazdnica pospolita, przetaczniki, komosa biała, rdest powojowy, przytulia czepna kiełkują wcześnie, gdy temperatura gleby wynosi zaledwie 2-5°C, czyli często jeszcze przed wschodami buraków. W wyższych temperaturach kiełkuje szarłat szorstki, czy chwastnica jednostronna. Na plantacjach mogą pojawiać się również chwasty, które mogą kiełkować przez cały okres wegetacji, jak np. rumianek pospolity, rzodkiew świrzepa, tasznik pospolity, wiechlina roczna, gwiazdnica pospolita, dymnica pospolita.
Chwasty, które są trudne do zwalczenia, mogą kiełkować późno i stanowią poważny problem w uprawie buraków (przerastanie i ocienianie buraków, pobieranie wody i składników pokarmowych, utrudnianie zbioru) to występowanie: samosiewów rzepaku, szarłatu szorstkiego, komosy białej, gorczycy polnej, ostrożenia polnego.
Skuteczne ograniczanie zachwaszczenia
Na plantacjach buraków wschody chwastów są zwykle rozciągnięte w czasie, dlatego konieczne jest wykonanie kilku zabiegów herbicydowych. Najbardziej efektywnym sposobem niszczenia zachwaszczenia na plantacji buraków jest metoda tzw. dawek dzielonych. Przedwschodowe ograniczanie zachwaszczenia jest szczególnie polecane, na plantacjach gdzie istnieje ryzyko silnego zachwaszczenia lub z różnych przyczyn istnieje ryzyko opóźnienia wykonania zabiegów powschodowych. Skuteczność przedwschodowych zabiegów herbicydowych uzależniona jest od wilgotności gleby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Niemiecki rząd zatwierdza przepisy zakazujące stosowania glifosatu od 2024 roku
Niemieccy producenci będą musieli stopniowo ograniczać stosowanie glifosatu i całkowicie go zaprzestać, począwszy od 2024 r., aby zachować czyste siedliska dla owadów zapylających.

min
max