Content

Porady ekspertów

Rośliny

Czego potrzebuje kalafior?

Data2021-08-12 Ilość wyświetleń421 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Kalafior należy do najbardziej wymagających roślin kapustnych pod względem stanowiska i warunków klimatycznych. Najlepiej plonuje na glebach średnio ciężkich, próchnicznych, w dobrej kulturze, które są bogate w składniki pokarmowe. Powinny również charakteryzować się dobrą przewiewnością, gdyż niewskazane w uprawie kalafiora jest zaskorupienie czy nadmierne wysuszenie gleby. W przypadku uprawy tej rośliny na lekkich glebach piaszczystych zalecane jest stosowanie obornika, względnie innego nawozu zwiększającego zawartość próchnicy glebowej. Niewskazane jest wykorzystywanie pod uprawę kalafiora gleb kwaśnych, gdyż może to doprowadzić do rozwoju chorób.
 
Kalafior dobrze rośnie i plonuje przy umiarkowanej temperaturze, jednocześnie jako roślina klimatu morskiego potrzebuje dużych ilości wody, zarówno w glebie, jak i w powietrzu.
 
Rozsada oraz kalafior z zawiązującymi się różami wymaga niższych temperatur, co zapobiega tzw. wybieganiu rozsady, a także nadmiernemu rozsypywaniu się i przerastaniu róż. Dobry wzrost kalafiora nawet przy wysokiej temperaturze może występować tylko przy dostatecznej wilgotności gleby i powietrza.

Rozsada kalafiora potrzebuje dużo światła, gdyż przy jego niedoborze może dochodzić do wyciągania się rozsady. W gruncie kalafior wymaga mniejszych ilości światła, a w okresie tworzenia się róż nadmierne nasłonecznienie wpływa negatywnie na jakość roślin, gdyż dochodzi do żółknięcia lub fioletowienia róż, które dodatkowo są mniej ścisłe.

Duże wymagania wodne wykazuje kalafior w okresie zawiązywania się róż. Brak wody w tym okresie przyczynia się do ograniczenia wzrostu rośliny, która staje się skarlała, ma drobne skórzaste liście pokryte silnym nalotem woskowym oraz słabo rozwinięte róże. Również nadmiar wody w glebie wpływa niekorzystnie na rozwój rośliny, róże są małe i sine, dochodzi do ich gnicia w efekcie rozwoju bakteryjnej zgnilizny. Przy optymalnym zaopatrzeniu roślin w wodę kalafior rośnie bujnie, ma duże zielone liście oraz dużą i dobrze wykształconą różę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5462/background-15638-1280_nmedium.jpg

Zbiory pistacji w Uzbekistanie są niskie

Zbiór pistacji w Uzbekistanie rozpoczyna się w pierwszej dekadzie sierpnia, a kończy w trzeciej dekadzie września.

Ze świata
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Dębowa Kłoda
piątek, 22 Październik 2021
9°C
7°C
min
12°C
max
0