Content
Porady ekspertów
Rośliny, Nawozy
Czy czeka nas kolejny trudny rok?


do ulubionych
z ulubionych

Sezon wegetacyjny 2013 mamy praktycznie za sobą. Był to czas trudny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.
Niekorzystne warunki atmosferyczne, począwszy od przedwiośnia w tym przedłużająca się zima uniemożliwiały terminowe wykonanie zabiegów ochrony roślin i nawożenia azotem. Doprowadziło to do silnego porażenia roślin chorobami, co znacznie wpłynęło na jakość zbieranego ziarna.
Ogólne plony roślin (zboża, rzepak, kukurydza) na Opolszczyźnie były zróżnicowane, choć przeciętnie wyraźnie niższe niż w latach poprzednich. Choć żniwa przebiegały prawidłowo i nie było większych problemów z terminowym zbiorem roślin, to warunki zbioru kukurydzy były mniej korzystne. Plony są średnie, wilgotność duża, a cena w punktach skupu pozostawia wiele do życzenia.
Jaki będzie nadchodzący sezon?
Tego dziś nie wie nikt. Pogoda we wrześniu nie była łaskawa. Susza, bądź nadmierne opady deszczu w połączeniu z niskimi temperaturami powierza utrudniały wszelkie prace polowe w tym siew zbóż, głównie jęczmienia ozimego. W październiku natomiast warunki pogodowe nieco się poprawiły Przystąpiono do siewu pozostałych zbóż, które odbywały się w pośpiechu, tak aby nadrobić „stracony czas”. Dodatkowo nocami lokalnie występowały przymrozki, które praktycznie determinowały zabiegi chemiczne. W takich warunkach, stosowanie herbicydów jest ryzykowne.
Co przyniosą kolejne miesiące?
Wielu synoptyków zapowiada mroźną zimę, czy będzie okrywa śnieżna? i jak rośliny przetrwają zimę dowiemy się za parę miesięcy. Dziś niczego nie można być pewnym, może tylko jednego. W przeciągu ostatnich lat nasz klimat zmienił się, a polscy rolnicy wciąż muszą się uczyć.Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zużycie pszenicy na świecie nieznacznie wzrosło
Globalne spożycie pszenicy wzrosło o 1,7 mln ton do 759,5 mln ton, głównie za sprawą Chin, Stanów Zjednoczonych i Rosji.

min
max