Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju, Ze świata

Czy glifosat jest niebezpieczny dla zdrowia i środowiska?

Data2016-03-20 Ilość wyświetleń3607 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Glifosat jest najczęściej stosowaną substancją biologicznie czynną herbicydów na świecie. Zyskał on na popularności wraz ze zmianami w technologiach produkcji roślin uprawnych, rozwojem inżynierii genetycznej i uprawą roślin genetycznie modyfikowanych. Preparaty zawierające glifosat wykorzystywane są jako nieselektywne herbicydy do zwalczania chwastów krótkotrwałych i wieloletnich, jedno- i dwuliściennych na polach, w sadach, na torach kolejowych oraz innych nieużytkowanych rolniczo terenach. W uprawach GMO odpornych na glifosat, preparat ten traktowany jest jako herbicyd selektywny, niszczący chwasty, a nie wyrządzający szkody roślinom uprawnym. Spośród roślin GMO glifosat najczęściej stosowany jest w uprawie soi, bawełny, rzepaku oraz kukurydzy na terenie Stanów Zjednoczonych, Argentyny i Brazylii. Glifosat powszechnie wykorzystywany jest również do desykacji roślin zbożowych i rzepaku. Proces ten rozpoczyna się od zamknięcia aparatów szparkowych rośliny jako konsekwencji ograniczenia oddychania.

W preparatach handlowych glifosat występuje w postaci soli izopropylaminowej, amonowej, potasowej lub trimetylosulfonowej. Działanie glifosatu polega na blokowaniu funkcjonowania enzymu EPSP (syntazy kwasu 5-endopirogrono-3-fosfoszikimowego) przeciwdziałającego przekształcaniu kwasu szikimowego do aminokwasów aromatycznych (tyrozyny i fenyloalaniny) oraz aminokwasu heterocyklicznego – tryptofanu. Aminokwasy te są niezbędne do produkcji białek roślinnych a ich brak w komórkach spowodowany zahamowaniem syntezy, doprowadza do zburzeń w funkcjonowaniu komórek, a w konsekwencji do śmierci rośliny. Objawy działania glifosatu widoczne są na roślinie dopiero po kilku lub nawet kilkunastu dniach. Pierwszą oznaką działania jest zahamowany wzrost rośliny. W dalszej kolejności pojawia się chloroza liści, postępująca od najmłodszych, poprzez starsze, łodygę, korzenie i podziemne części rozmnażania wegetatywnego. Cała roślina zamiera po około 2-3 tygodniach od aplikacji. Glifosat jest to preparat układowy, pobierany przez zielone części roślin (liście, zielone pędy) i przemieszczany po roślinie we floemie i ksylemie. Enzym EPSP, którego inhibicję wywołuje glifosat, występuje w mikroorganizmach, grzybach i roślinach, natomiast nie znajduje się go u zwierząt. Biorąc pod uwagę mechanizm działania glifosat uważany jest za nietoksyczny dla tej grupy organizmów.

Obecnie w sprzedaży jest 59 herbicydów produkowanych przez różne firmy zawierających tylko glifosat i dwa preparaty dwuskładnikowe z glifosatem + 2,4D (Kileo 400 SL) oraz glifosatem + MCPA (Orkan 350 SL).

Glifosat zaliczany jest do związków mało szkodliwych o LD50=5600 mg/kg. Jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie (w 25°C rozpuszczalność wynosi 10–15,7 g/l) oraz praktycznie nierozpuszczalny w tłuszczach. Teoretycznie glifosat nie powinien być akumulowany w tkankach zwierzęcych, jednakże niektórzy naukowcy twierdzą, iż pewne organizmy (kręgowce i bezkręgowce) mogą wykazywać zdolność akumulacji tego związku.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalny handel bawełną i jej zapasy zmaleją

Światowy handel bawełną wyniesie 46,4 mln bel w sezonie 2021/22, czyli o 4 procent mniej niż w rekordowym sezonie.

Rośliny

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5506/orange-1117415-1280_nmedium.jpg

Import pomarańczy do UE z krajów trzecich spadł o 12,3%

Według danych, w okresie od stycznia do sierpnia br. UE sprowadziła 560 tys. ton pomarańczy z krajów trzecich, czyli mniej o 12,3 % niż w analogicznym okresie 2020 roku i o 1,2% niż średnia z tego okresu w ostatnich pięciu latach.

Owoce
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Winnica
środa, 1 Grudzień 2021
0°C
-4°C
min
5°C
max
0