Content

Porady ekspertów

Rośliny

Czy kobalt jest potrzebny roślinom?

Data2020-05-18 Ilość wyświetleń838 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Dotychczas nie stwierdzono niezbędności kobaltu dla wszystkich gatunków roślin. Wykazano, że jest on pierwiastkiem koniecznym do wzrostu i rozwoju roślin bobowatych żyjących w symbiozie z bakteriami z rodzaju Rhizobium oraz dla olchy współżyjącej z mikroorganizmami wiążącymi azot. Kobalt jest składnikiem syntetyzowanej przez bakterie kobalaminy (witaminy B12), potrzebnej do procesu wiązania wolnego azotu. Niedobór tego pierwiastka w środowisku wzrostu roślin bobowatych powoduje zakłócenie powstawania brodawek korzeniowych, prowadząc do zmniejszenia intensywności redukcji N2. Dodatkowo przy niedoborze kobaltu dochodzi do ograniczenia syntezy leghemoglobiny – białka roślinnego, którego zadaniem jest wiązanie tlenu w brodawce korzeniowej. Proces ten odgrywa istotną rolę, gdyż tylko niska zawartość tlenu w komórce umożliwia aktywność enzymu bakteryjnego (nitrogenazy) odpowiedzialnego za wiązanie azotu atmosferycznego. Mimo, że nie stwierdzono innych mechanizmów roślinnych z udziałem kobaltu, odnotowuje się jego dodatni wpływ na wzrost różnych gatunków roślin.
 
Pod wpływem kobaltu zaobserwowano między innymi zwiększenie plonów pszenicy, buraków, ziemniaków czy kapusty. W efekcie nawożenia kobaltem odnotowano również wzrost koncentracji białka u niektórych gatunków roślin.
 
Rośliny pobierają kobalt w formie kationu Co2+ oraz w formie chelatów. Zawartość tego pierwiastka w roślinach w większości przypadków jest na ogół niska mieszcząc się w przedziale od 0,05 do 0,30 mg na kilogram suchej masy rośliny. Natomiast w roślinach mających zdolność do akumulacji kobaltu może ona osiągać kilkaset, a niekiedy nawet kilka tysięcy mg w kilogramie suchej masy. Do roślin zasobniejszych w kobalt należą rośliny bobowate, liście buraków cukrowych, tytoniu, krzewów herbacianych i kakaowych. Stosunkowo dużo tego pierwiastka zawierają liście i kora wierzby i osiki oraz wrzosy. Zawartość kobaltu w roślinach jest uzależniona od ilości przyswajalnego kobaltu w glebie oraz od jej odczynu. Rozpuszczalność tego pierwiastka w glebie i jednocześnie dostępność dla roślin ulega obniżeniu w miarę wzrostu pH. W związku z tym, że kobalt charakteryzuje się dużą mobilnością we floemie roślin może być stosowany zarówno doglebowo, jak i pozakorzeniowo.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Nieznacznie wyższa produkcja bawełny na świecie

Światowe prognozy dotyczące bawełny na sezon 2021/2022 pokazują, że globalna podaż prawie nie zmieniła się w porównaniu z rokiem wcześniej - rosnąca produkcja równoważy niższe początkowe zapasy - i spadające zapasy końcowe, gdy zużycie osiąga najwyższy poziom od 4 lat.

Rośliny

Rekordowa globalna produkcja ryżu

Przewiduje się, że światowa produkcja w sezonie 2021/2022 wyniesie 505,4 mln ton, co jest rekordem.

Rośliny

Globalne zużycie bawełny odradza się

Przewiduje się, że światowe zużycie bawełny w latach 2020/21 wyniesie 117,8 miliona bel, czyli zwiększy się 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Rośliny

Wyższy światowy handel bawełną

Wraz ze znacznym wzrostem światowego zużycia bawełny w tym sezonie przewiduje się, że handel bawełną również znacznie wzrośnie w sezonie 2020/2021.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5141/rapeseed-4157743-1280_nmedium.jpg

Ceny rzepaku wyższe o 8,8%

W dniach od 4 do 11 kwietnia bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 181 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Kazimierza Wielka
wtorek, 18 Maj 2021
10°C
8°C
min
12°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.