Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju, Warzywa

Czy woda decyduje o plonie buraków cukrowych?

Data2016-05-11 Ilość wyświetleń3416 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Racjonalna gospodarka azotem, to efektywne pobieranie składnika przez rośliny już we wczesnych fazach rozwojowych. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy rośliny są zabezpieczone w wodę, a także fosfor potas i magnez.
Racjonalna gospodarka azotem, to efektywne pobieranie składnika przez rośliny już we wczesnych fazach rozwojowych. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy rośliny są zabezpieczone w wodę, a także fosfor potas i magnez.

Buraki cukrowe to gatunek wymagający. Nieodpowiednia technologia uprawy i brak zbilansowanego nawożenia, nie tylko wpływają na wysokość plonu, ale mają również odniesienie w jego jakości technologicznej. Krótki okres wegetacji roślin, a jednocześnie bardzo duża dynamika przyrostu biomasy, wiąże się z bardzo dużymi wymaganiami pokarmowymi i wodnymi tej rośliny.

Zbilansowane nawożenie to jeden z podstawowych warunków prawidłowej agrotechniki, a nawożenie doglebowe jest podstawowym sposobem dostarczenia roślinom składników pokarmowych. Przy czym, aby składniki pokarmowe mogły być efektywnie wykorzystane przez rośliny, potrzebna jest woda.

Brak wilgoci w glebie

Roślina, aby mogła pobrać składniki żywieniowe, potrzebuje wodę. Jest ona niezbędna, gdyż decyduje o dostępności składników pokarmowych w glebie. Niestety w ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z ogromnym deficytem wody w glebie. Co gorsze, wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja będzie się pogłębiać.
Potrzeby wodne buraka są bardzo duże i wynoszą 720-760 mm, a bieżące opady deszczu, często są niewystarczające. Z tego względu należy zadbać o zapasy wody jakie są w glebie.

Jak zgromadzić wodę w glebie?

1. Wykorzystać rezerwy z opadów jesienno-zimowych. 
Często opady deszczu jakie występują na terenie naszego kraju są niewystarczające i nie pokrywają potrzeb wodnych buraków cukrowych. Z tego względu należy w jak największym stopniu wykorzystać wodę z rezerw z opadów jesienno-zimowych. Stopień wykorzystania wody z tych rezerw w dużej mierze uzależniony jest od kategorii agronomicznej gleby. Im gleba lżejsza, tym jej potencjał do akumulacji wody jest mniejszy, co obrazuje tabela 1. Wybór stanowiska i uprawa buraków cukrowych na glebach średnich może w części łagodzić niedobory wody w glebie. Gleba średnia może akumulować od 210 do 270 mm wody w profilu gleby o miąższości 1 m, natomiast gleba lekka tylko 146-210 mm. Z tego powodu gleby lekkie nie nadają się do uprawy buraków (zasoby wodne takiej gleby są zbyt małe, aby pokryć potrzeby wodne rośliny). Plony na takich stanowiskach są niższe i niestabilne w latach.

Tabela 1. Zakres polowej pojemności wodnej (PPW) gleb 1, mm, warstwa 1-100 cm

Bardzo lekkaLekkaŚredniaCiężka
110-145146-210211-270271-460

2. Poprawić strukturę gleby.
Buraki uprawiać należy na glebach strukturalnych, zasobnych w próchnicę. Optymalna zawartość próchnicy w glebie średniej powinna wynosić 2,5-3,5% masy gleby.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5473/wheat-4304735-1920_nmedium.jpg

Sierpniowe ceny zbóż

Według GUS, w sierpniu 2021 r. utrzymujące się globalne zapotrzebowanie na zboża stymulowało ceny zbóż podstawowych do zwyżki. Niemniej pod wpływem niższej niż oczekiwano dostępności zbóż ich ceny w efekcie rosną.

Zboża
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Grabów
czwartek, 21 Październik 2021
13°C
8°C
min
18°C
max
0