Content
Porady ekspertów
Rośliny, UE, Informacje
Desykacja rzepaku glifosatem niezgodna z dobrą praktyką rolniczą


do ulubionych
z ulubionych

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2016/1313 z dnia 1 sierpnia 2016 r. zmieniającym rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do warunków zatwierdzenia substancji czynnej glifosat (Dz. UE L 208 str. 1 z 2.8.2016) stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat w celu kontroli czasu zbioru lub optymalizacji młócki nie może być uznane za zgodne z dobrą praktyką rolniczą.
Według tego rozporządzenia takie zastosowania glifosatu mogą być niezgodne z przepisami art. 55 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009. Stąd też przy udzielaniu zezwoleń na stosowanie środków ochrony roślin państwa członkowskie powinny zwracać szczególną uwagę na zgodność zastosowań przed zbiorami z dobrą praktyką rolniczą.
Należy przy tym przypomnieć, że Komitet do Spraw Oceny Ryzyka (RAC) Europejskiej Agencji Chemicznej (ECHA) w marcu tego roku utrzymał klasyfikację glifosatu jako substancji wywołującej poważne uszkodzenia oczu, która działa toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki. Jednocześnie RAC stwierdził, że dostępne dowody naukowe nie pozwalają sklasyfikować glifosatu jako substancji kancerogennej, mutagennej albo szkodliwej dla rozrodczości, z czym nie zgadzają się międzynarodowe organizacje ochrony zdrowia.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Wzrost globalnych dostaw ryżu
Dostawy ryżu zwiększyły się o 0,8 mln ton do 682,3 mln ton, przede wszystkim z powodu wyższej produkcji ryżu w Indonezji, Sri Lance i Filipinach, ponieważ światowa produkcja wzrosła do rekordowego poziomu 504 mln ton.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Niższa produkcja pszenicy na świecie
Globalna produkcja pszenicy spadła w tym miesiącu o 1 mln ton do 772,64 mln ton, ale pozostaje prawie 9 mln ton powyżej produkcji 2019/20.

min
max