Content

Porady ekspertów

Rośliny

Dlaczego fosfor jest niezbędny dla roślin?

Data2020-03-09 Ilość wyświetleń649 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Fosfor, podobnie jak azot, jest niezbędny do prawidłowego wzrostu, rozwoju oraz metabolizmu roślin. Mimo, że jego zawartość w roślinie jest znacznie niższa niż zawartość azotu, to jednak w zasadniczy sposób decyduje ona o ilości i jakości uzyskiwanych plonów roślin. W roślinie fosfor wchodzi w skład wielu związków organicznych, między innymi kwasów nukleinowych, związków wysokoenergetycznych, odgrywających kluczową rolę w procesie fotosyntezy i oddychania oraz pirofosforanów pełniących ważną rolę w metabolizmie cukrowców. Będąc składnikiem lipidów wpływa na właściwości błon cytoplazmatycznych, transport asymilatów i składników mineralnych. Reguluje aktywność enzymów, transport przez błony oraz wpływa na ekspresję genów. Występująca w nasionach roślin fityna, będąca solą magnezowo-wapniową kwasu fitynowego, stanowi formę zapasową fosforu. Z kolei formą zapasową fosforu występującą w wakuoli są ortofosforany.

Największe zapotrzebowanie na fosfor przypada na początkowe fazy rozwojowe roślin. Pierwiastek ten niezbędny jest podczas kwitnienia i owocowania. Fosfor jest pierwiastkiem mało ruchliwym, dlatego też okres krytyczny przypada na pierwsze tygodnie wzrostu roślin. Działa stymulująco na proces ukorzeniania się roślin, stąd też największe efekty w nawożeniu fosforem obserwowane są w początkowej fazie rozwoju roślin. Fosfor wpływa na krzewienie, skrócenie okresu wegetacji roślin oraz bardziej wyrównane dojrzewanie. Obecność tego pierwiastka przyczynia się do zwiększenia odporności na mróz i suszę oraz niektóre choroby.
 
Dobre zaopatrzenie roślin w fosfor wpływa korzystnie na plonowanie roślin oraz zawartość białka w ziarnie zbóż, cukru w korzeniach buraka cukrowego, tłuszczu w nasionach rzepaku oraz skrobi w bulwach ziemniaka.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowy handel bawełną spadnie

Pomimo rekordowego światowego wykorzystania bawełny w sezonie 2021/22, prognozuje się, że globalny handel bawełną spadnie w tym sezonie, ponieważ przędzarki bawełny importowały rekordową ilość.

Rośliny

Globalna prognoza przerobu bawełny się zwiększy

Przewiduje się, że światowy przerób bawełny w sezonie 2021/22 wzrośnie o prawie 3 procent do rekordowych 124,3 mln bel, ponieważ popyt konsumentów na produkty bawełniane nadal rośnie.

Rośliny

Rekordowe wykorzystanie ryżu

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu w sezonie 2021/22 wyniosą rekordowe 510,9 mln ton, czyli o prawie 8,9 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Będzie mniejsza produkcja bawełny na świecie

Spadek globalnej produkcji bawełny o 608 tys. bel.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5669/cereals-6338774-1280_nmedium.jpg

Wysokie tempo wysyłki unijnej pszenicy

Od początku bieżącego sezonu poza Unię Europejską wywieziono 13,36 mln ton pszenicy miękkiej w odniesieniu do 12,69 mln ton niż sezon wcześniej.

Zboża
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Szczurowa
czwartek, 20 Styczeń 2022
0°C
-3°C
min
3°C
max
0