Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Dokarmianie dolistne buraków cukrowych

Data2015-05-03 Ilość wyświetleń8472 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jako pierwszy składnik cieczy roboczej rozpuszcza się mocznik (Fot. A. Artyszak)
Jako pierwszy składnik cieczy roboczej rozpuszcza się mocznik (Fot. A. Artyszak)

Buraki cukrowe można dokarmiać dolistnie wodnym roztworem mocznika (np. w nawozach Mocznik.pl®, Mocznik Granulowany 46%, PULREA®) zawsze z siarczanem magnezu (jedno- lub siedmiowodnym) oraz z nawozami mikroelementowymi, zawierającymi przede wszystkim bor (B). Do cieczy roboczej można także dodać środek ochrony roślin (najczęściej insektycyd), o ile jego producent dopuszcza taką możliwość. Dokarmianie dolistne rozpoczyna się w fazie 4–6 liści właściwych (BBCH 14–16) i trzeba je zakończyć do połowy czerwca.

Dokarmianie wodnym roztworem mocznika i siarczanem magnezu

Maksymalne stężenie wodnego roztworu mocznika do stosowania w uprawie buraków cukrowych nie zmienia się w zależności od fazy wzrostu roślin i wynosi 6% (6 kg nawozu w 100 l wody). Na hektar stosuje się najczęściej 250 l wody, w których można rozpuścić 15 kg nawozu (6,9 kg N). Dodatek siarczanu magnezu ogranicza ryzyko poparzenia roślin przez mocznik. Ogranicza bowiem rozpad mocznika na parzący rośliny amoniak i dwutlenek węgla przy niskiej wilgotności powietrza. Można stosować zarówno siedmio-, jak i jednowodny siarczan magnezu. Łatwiej w wodzie rozpuszcza się siedmiowodny siarczan magnezu (MgSO4 x 7H2O). Nawóz ten zawiera 9,6% Mg i 12% S. Stosuje się go w stężeniu 5% (5 kg w 100 l), co oznacza przy zużyciu 250 l wody/ha można w takiej ilości rozpuścić 12,5 kg tego nawozu, który zawiera 1,2 kg Mg i 1,5 kg S.

Dokarmianie mikroelementami

Z mikroelementów buraki cukrowe są najbardziej wrażliwe na niedobór boru, choć nie pobierają go w największych ilościach. Do wyprodukowania 10 t korzeni wraz z

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Rekordowe wykorzystanie ryżu

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu w sezonie 2021/22 wyniosą rekordowe 510,9 mln ton, czyli o prawie 8,9 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Światowy handel bawełną spadnie

Pomimo rekordowego światowego wykorzystania bawełny w sezonie 2021/22, prognozuje się, że globalny handel bawełną spadnie w tym sezonie, ponieważ przędzarki bawełny importowały rekordową ilość.

Rośliny

Globalna prognoza przerobu bawełny się zwiększy

Przewiduje się, że światowy przerób bawełny w sezonie 2021/22 wzrośnie o prawie 3 procent do rekordowych 124,3 mln bel, ponieważ popyt konsumentów na produkty bawełniane nadal rośnie.

Rośliny

Będzie mniejsza produkcja bawełny na świecie

Spadek globalnej produkcji bawełny o 608 tys. bel.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5578/wheat-2433561-1280_nmedium.jpg

Dobre tempo wywozu unijnej pszenicy

Od początku bieżącego sezonu poza Unię Europejską wywieziono 10,01 mln ton pszenicy miękkiej w odniesieniu do 9,63 mln ton niż sezon wcześniej.

Zboża
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Garwolin
środa, 19 Styczeń 2022
-1°C
-3°C
min
2°C
max
0