Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Dolistne dokarmianie ziemniaka

Data2016-05-30 Ilość wyświetleń20713 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Ziemniak dobrze reaguje na dokarmianie dolistne.
Ziemniak dobrze reaguje na dokarmianie dolistne.

Podstawowym źródłem składników pokarmowych dla roślin jest gleba, z której korzenie pobierają niezbędne pierwiastki. Jednakże pomimo wysokiej ich zasobności zdarzają się sytuacje wyjątkowe, kiedy roślina nie może z nich skorzystać np.: susza lub wzajemne blokowanie się pierwiastków – antagonizm i właśnie w takich sytuacjach warto rozważyć dokarmianie dolistne.

Ziemniaki intensywnie pobierają składniki pokarmowe stosowane dolistnie w okresie od początku zawiązywania bulw do formowania jagód włącznie z fazą kwitnienia. W dolistnym dokarmianiu ziemniaka stosuje się niewielkie stężenia mocznika – 6 % tzn. 6 kg mocznika na 100 litrów wody (terminy oprysków: wytworzenie pędów bocznych, 7 dni po pierwszym oprysku, zwieranie międzyrzędzi i przed kwitnieniem lub w czasie kwitnienia).

Oprócz mocznika można dodatkowo stosować 5 % roztwór 7-wodnego siarczanu (VI) magnezu (terminy oprysku: wytworzenie pędów bocznych i zwieranie międzyrzędzi) oraz nawozy zalecane do dolistnego dokarmiania ziemniaka zawierające zarówno makroelementy (P, K) jak i mikroelementy, szczególnie zawierające mangan i bor, a w przypadku uprawy bez obornika także cynk i miedź. Dokarmianie dolistne można łączyć ze stosowaniem środków ochrony roślin.

Przy sporządzaniu mieszanki najpierw dodajemy rozcieńczony nawóz dolistny a następnie środek chemiczny. Fosfor przyspiesza dojrzewanie roślin i podnosi zawartość skrobi. Potas zwiększa efektywność fotosyntezy i oddychania, co ma szczególne znaczenie w okresach suszy. Stosowanie mocznika również wpływa korzystnie na wzrost plonu oraz zawartość skrobi.

Dolistne dokarmianie, zarówno makro- jak i mikroelementami, jest uzasadnione w warunkach dobrej kultury rolnej, na zdrowych plantacjach. Zabieg ten należy traktować jako uzupełniający lub interwencyjny w warunkach niekorzystnych dla pobierania składników pokarmowych z nawozów zastosowanych doglebowo.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5423/blueberries-1326154-1280_nmedium.jpg

Światowy import jagód wzrósł o 2,6%

W 2020 r. światowy import jagód wzrósł o 2,6% do 2,9 mln ton, przy czym od 2012 do 2020 zwiększał się średnio o 5,4% rocznie.

Owoce
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Nowa Wieś Wielka
sobota, 23 Październik 2021
7°C
4°C
min
10°C
max
0