Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju, Rośliny oleiste

Gdy brakuje wody w glebie…Na co zwrócić uwagę przygotowując pola pod zasiewy?

Data2018-08-06 Ilość wyświetleń4244 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Nie należy dopuszczać do sytuacji, aby na ściernisku wzeszły chwasty. Po zbiorze rośliny uprawnej ściernisko powinno być jak najszybciej zerwane. Takie działanie ogranicza parowanie wody z gleby.
Nie należy dopuszczać do sytuacji, aby na ściernisku wzeszły chwasty. Po zbiorze rośliny uprawnej ściernisko powinno być jak najszybciej zerwane. Takie działanie ogranicza parowanie wody z gleby.

Za nami kolejny ciężki sezon wegetacyjny… A u progu czeka nowy. Czy będzie lepszy? W chwili obecnej z trwogą patrzymy na termometr, bo za oknami upał… Zastanawiamy się, jak w takich warunkach przygotować glebę i posiać oziminy?

Susza na polach

To już kolejny rok kiedy musimy stawić czoła tak trudnym warunkom na polach. W większości regionów naszego kraju, susza dotknęła oziminy oraz rośliny jare, co odbiło się na tegorocznych plonach. Deszcze występujące w połowie lipca przerwały żniwa, pogorszyły jakość zbóż i nieco poprawiły sytuację na plantacjach kukurydzy, okopowych, soi. W chwili obecnej, kiedy od ponad tygodnia występują ekstremalne temperatury powietrza, zastanawiamy się nad ich konsekwencjami… Wody w glebie brakuje, a jej deficyt z dnia na dzień, pogłębia się. W wielu regionach kraju gleba jest bardzo przesuszona, praktycznie nie ma możliwości jej uprawy.

W takich warunkach rodzi się pytanie: czy można gromadzić wodę w glebie, tak aby była dostępna dla roślin w okresie suszy?
Oczywiście tak, dzięki starannemu doborowi zabiegów agrotechnicznych, można poprawić właściwości gleby. Możemy także unikać działań, które wpływają na straty wody.

Uprawa gleby – postawmy na uproszczenia…

Każdy wjazd na pole to strata wody, tym większa, im bardziej intensywna jest uprawa gleby. W chwili obecnej koniecznie należy natychmiast po zbiorze roślin zarwać ścierń, aby ograniczyć parowanie wody z gleby. Kolejnym etapem jest odpowiednie zaplanowanie prac w polu tak, aby wykonać ich możliwie mało, w myśl zasady „uprawy tak dużo jak to konieczne i tak mało jak to możliwe”. Tę myśl należy rozumieć jako konieczność ograniczania intensywności uprawy do minimum. W tym celu warto korzystać z uproszczeń w uprawie roli, np. uprawa bezorkowa, siew bezpośredni, czy uprawa pasowa, tzw. strip till. Uproszczenia w uprawie roli i uprawę zerową można stosować z powodzeniem na glebach, które znajdują się w dobrej kulturze, strukturalnych, zasobnych w materię organiczną.

Rezygnacja z uprawy płużnej, na rzecz systemów bezorkowych stymulujących rozkład resztek roślinnych, ogranicza tempo mineralizacji glebowej materii organicznej, a tym samym poprawia zdolności gleby do magazynowania wody.

Jeśli musimy użyć pługa…

Jeśli jednak w gospodarstwie prowadzi się uprawę płużną, np. pod rzepak ozimy warto orkę i siew wykonać w tym samym dniu, lub zaorać pole wieczorem, natomiast siew wykonać rano. Nasiona trafią wówczas w świeżo uprawioną i wilgotną glebę. Warunkiem powodzenia tego typu praktyki jest orka na głębokość 20 cm z wałem dogniatającym tak, aby równo docisnąć wgłębne warstwy gleby. To działanie bardziej sprawdza się na glebach piaszczystych, ponieważ gleba łatwiej osiada, niż na podglebiu gliniastym.

Dostosujmy termin siewu i ilość wysiewu

Termin siewu, a co za tym idzie długość dnia, nasłonecznienie, a także odpowiednia wilgotność gleby, wpływają na obsadę i późniejszą kondycję roślin. Z tego względu ważne jest, aby rośliny, a zwłaszcza rzepak siać w terminie optymalnym dla danego regionu kraju, co pozwoli na dobry rozwój i ukorzenienie roślin. Jeśli terminowy siew np. z uwagi na zbytnie przesuszenie gleby nie jest możliwy, należy spodziewać się spadku plonu. Potwierdziły to badania z rzepakiem ozimym prowadzone przez SDOO Głubczyce (Opolszczyzna) w latach 2011-2012. Opóźnienie terminu siewu o więcej niż 10-12 dni w stosunku do terminu zalecanego, znacznie obniżały plon. Nie siejmy zbyt gęsto. Im gęstszy siew, tym większa konkurencja roślin o wodę, składniki pokarmowe i światło, co może być decydujące w warunkach niedoboru wody.

Składników pokarmowych nie może zabraknąć

Właściwe zabezpieczenie roślin w składniki pokarmowe już na początku wegetacji jesiennej ma szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji gdy roślina narażona jest na stres spowodowany niedoborami opadów. Zabezpieczenie roślin w składniki pokarmowe pozwala na odpowiedni rozwój jesienny, czyli budowanie silnego i głębokiego systemu korzeniowego. Z tego względu w jesiennym nawożeniu warto pamiętać o fosforze i potasie. Fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, natomiast potas odpowiada za gospodarkę wodną rośliny. Te pierwiastki nawet jeśli będą zastosowane w ilościach optymalnych będą miały niewielkie znaczenie w walce ze stresem, jeśli rośliny nie będą odpowiednio zabezpieczone w azot. Warto pamiętać, że w nawożeniu przedsiewnym warto wykorzystywać nawozy zawierające amonową formę azotu, która wpływa na dobre ukorzenienie roślin i wspomaga pobieranie fosforu. Nawożenie można wykonać z użyciem nawozów wieloskładnikowych typu: POLIFOSKA®, Amofoska®, POLIDAP®. Warto wykorzystać także Super fos dar 40™ - Superfosfat Wzbogacony, HOLIST agro PK. Nawozy te umożliwiają łączne stosowanie większej ilości niezbędnych dla wzrostu i rozwoju roślin składników pokarmowych. Ponadto często obok pierwszoplanowych składników żywieniowych zawierają także inne pierwiastki niezbędne do jesiennego rozwoju roślin, jak magnez, siarka, wapń, a także mikroskładniki. Należy pamiętać, że wysokość dawki nawozu wieloskładnikowego należy ustalać w odniesieniu do składnika zawartego w nawozie w największej ilości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Globalny handel bawełną i jej zapasy zmaleją

Światowy handel bawełną wyniesie 46,4 mln bel w sezonie 2021/22, czyli o 4 procent mniej niż w rekordowym sezonie.

Rośliny

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5526/orange-2726761-1280_nmedium.jpg

Katalonia będzie miała krótki sezon cytrusowy

Katalońska kampania cytrusowa w sezonie 2021/22, która rozpocznie się w listopadzie, będzie krótka i wyniesie około 70 tys. ton.

Owoce
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Nowa Ruda
poniedziałek, 29 Listopad 2021
-4°C
-7°C
min
0°C
max
0