Content
Porady ekspertów
Rośliny, Zboża, Z kraju
Gdy drutowce „atakują” kukurydzę


do ulubionych
z ulubionych

Młodym zasiewom kukurydzy mogą zagrażać drutowce, a także inne szkodniki wielożerne. Brak zapraw, praktycznie wyklucza ich wyeliminowanie.
Szkodliwość larw
Larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych (drutowce), które występują na obszarze całego kraju, mogą lokalnie powodować znaczne szkody. Drutowce żerują na wszystkich podziemnych częściach roślin, zjadając korzenie, co może spowodować obumieranie roślin. Kukurydzy zagrażają zwłaszcza we wczesnych stadiach rozwojowych. W okresie pęcznienia i kiełkowania ziarniaków oraz z czasie wschodów mogą zjadać miękkie ziarniaki i młode siewki. Wraz ze wzrostem rośliny niszczą korzenie i szyjki korzeniowe. Uszkodzenia spowodowane przez drutowce można pomylić ze szkodami obserwowanymi po żerowaniu pędraków, rolnic i leni.
Kiedy zagrażają nam drutowce?
Problem wielożenych szkodników glebowych do których należą drutowce może nasilać się na plantacjach kukurydzy zakładanych, po uprawach wieloletnich (łąki, pastwiska, wieloletnie bobowate daw. motylkowate) lub też na polach uprzednio odłogowanych.
Jak zwalczać?
Problem zwalczania drutowców jest mocno ograniczony. W Polsce szkodniki te są niemożliwe do zniszczenia drogą chemiczną, ponieważ brak jest odpowiednich rejestracji substancji aktywnych.
W praktyce pozostaje więc odpowiednia agrotechnika, czyli wysiew kukurydzy w nagrzaną glebę tak, aby stworzyć roślinom warunki do jak najszybszych wschodów i szybkiego początkowego wzrostu. Wraz ze wzrostem roślin zmniejsza się rozmiar uszkodzeń. Podstawowym zaleceniem jest również to, aby plantacji nie zakładać po roślinach wieloletnich lub nieużytkach. Na takich stanowiskach należy liczyć się z masowym występowaniem larw, uniemożliwiającym niekiedy osiągnięcie optymalnej obsady roślin.
Pobieranie prób gleby na obecność szkodników
Jeśli podejrzewamy, że na naszym polu występują szkodniki wielożerne wówczas należy to zbadać. W tym celu kopiemy doły o wymiarach 25 x 25 x 30 cm. Na 1 ha powinno być wykopane co najmniej 32 doły. Na każdy dodatkowy ha dodać kolejne 2 doły. Wykopaną ziemię przesiać i policzyć larwy.
Próg ekonomicznej szkodliwości (przed siewem) - 2-8 larw drutowców na 1 m2.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Zwiększa się prognoza produkcji bawełny
Przewiduje się, że światowa produkcja jest w tym miesiącu wyższa o 1,3 mln bel, a prognozy Chin wzrosną o 1,5 mln bel.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Wzrost globalnych dostaw ryżu
Dostawy ryżu zwiększyły się o 0,8 mln ton do 682,3 mln ton, przede wszystkim z powodu wyższej produkcji ryżu w Indonezji, Sri Lance i Filipinach, ponieważ światowa produkcja wzrosła do rekordowego poziomu 504 mln ton.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Dalszy wzrost ceny zbóż w skupie
W dniach od 8 do 14 lutego bieżącego odnotowano dalszy wzrost cen zbóż w skupie.

min
max