Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Gorczyca - opłacalny międzyplon

Data2019-05-19 Ilość wyświetleń1041 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Gorczyca
Gorczyca

Według badań IUNG-PIB gleby polskie corocznie ubożeją o 0,47 ton C/ha, co oznacza stratę próchnicy o ponad 1 tonę/ ha rocznie! Średnia zawartość materii organicznej w glebach Polski wynosi 2,2%. Wg Komisji Europejskiej spadek SO< 3,5% w naszej części kontynentu oznacza już początki pustynnienia. Monokultury zbożowe, silnie wyczerpujące próchnicę stanowią w strukturze zasiewów w naszym kraju aż 75%. Szczególnie ważną rolę w utrzymaniu żyzności gleb w gospodarstwach w których nie stosuje się nawozów naturalnych, w których często uprawia są po sobie zboża i które dysponują glebami lekkimi spełnią międzyplony dawniej nazywane poplonami. O wartości i przydatności tego typu upraw nie trzeba przekonywać. Wystarczy przypomnieć, że jako „zielony nawóz” wzbogacają gleby substancję organiczną, poprawiają ich żyzność i strukturę, magazynują składniki zapobiegając ich wypłukiwaniu, chronią gleby przed erozją.

Do najbardziej uniwersalnych i niezawodnych roślin międzyplonowych należy gorczyca biała.

Zalety uprawy gorczycy:
1/ udaje się na wszystkich glebach,
2/ szybko i dobrze wschodzi nawet przy małej wilgotności,
3/ ma krótki okres wegetacji (około 2 m-ce),
4/ szybko rośnie i szybko zwiększa biomasę,
5/ niska cena nasion, niska norma wysiewu.

Stosunek C:N dla wszystkich międzyplonów jest korzystniejszy niż w słomie co pozwala na szybsze uwalnianie składników pokarmowych z nawozu. Gorczyca w dobrych warunkach glebowych może osiągnąć nawet 1,5 m wysokości. Poplon z gorczycy to znakomity nawóz pod rośliny jare - przyoranie 10 ton zielonej masy jest równoważne ze wzbogaceniem gleby o około 80 kg N, 30 kg P2O5 i 120 kg K2O/ha i wykazuje działanie nawozowe do 2 lat. Gorczyca poprawia właściwości fitosanitarne gleb (niektóre odmiany zwalczają mątwika).

Wady

Rzepak jako roślina główna wyklucza gorczycę do uprawy jako międzyplon, ponieważ oba gatunki należą do tej samej rodziny Krzyżowe. Nie można ich uprawiać po sobie, aby uchronić rośliny przed wzmożoną infekcją suchej zgnilizny kapustnych i kiły kapuścianej.

Nawożenie

Uprawiając gorczycę na zielony nawóz na glebach o dobrej zasobności w fosfor i potas można zrezygnować z nawożenia tymi pierwiastkami. Stanowiska o niskiej i bardzo niskiej zawartości dla uzyskania dużego plonu biomasy wymagają 30 kg P2O5 i 50 kg K2O/ha wysianych bezpośrednio w ścierń. Przy założeniu, że rośliny służyć mają „zazielenieniu”, zmagazynować składniki pokarmowe i zapobiec ich wymywaniu (dotyczy to szczególnie gleb lekkich) gorczycy nie trzeba nawozić fosforem ani potasem. W celu przyspieszenia wzrostu roślin i umożliwienia pobrania większej ilości składników zalecane jest natomiast nawożenie azotowe w niewielkiej dawce 30-50 kg N/ha na ściernisko (więcej aplikujemy po zbożach z niskim nawożeniem azotem, mniej gdy stosowano wysokie dawki tego składnika). Zalecane: POLIFOSKI, POLIDAP, Saletra amonowa 32, Saletrzak 27 Standard.

Jeśli zdecydujemy się na udział w programie rolnośrodowiskowym dostaniemy dopłatę za międzyplon w wysokości 400zł/ha i wówczas nie możemy stosować nawożenia mineralnego, tylko ewentualnie nawozy naturalne.

Kiedy siać, a kiedy przyorać?

Siać należy po 25 lipca (wg niektórych zaleceń optymalny termin to 10-12 sierpnia) – gorczyca wysiana za wcześnie daje mało zielonej masy ponieważ zbyt szybko strzela w pędy, zakwita i drewnieje. Można ją wysiewać rozsiewaczem do nawozów, łatwo, szybko i ekonomiczne, łącząc nasiona z nawozem 20 kg nasion + np. 50 kg N/ha, ale jest to siew nierównomierny. Najlepiej siać przy pomocy agregatu uprawowo-siewnego. Zalecana głębokość siewu 2-3 cm, rozstawa rzędów 10-15 cm. Można siać także w mieszance gorczyca biała + facelia: 10+5 kg/ha.

Przyorać gorczycę należy najpóźniej pod koniec października na głębokość 20-25 cm, już po 40 dniach wegetacji poplon spełni swoje zadanie. Uwaga: nie należy dopuścić do pełni kwitnienia i wytwarzania nasion! Rośliny powinny być zielone, nie zdrewniałe, aby łatwo się rozkładały w glebie po przyoraniu

W programie z dopłatą rośliny pozostają na polu do wiosny w postaci mulczu.

Literatura :
1. Krasowicz S i in. 2011. Racjonalne gospodarowanie środowiskiem glebowym, Polish Journal of Agronomy:7.
2. Sawicka B., Kotiuk E., 2007. Gorczyce jako rośliny wielofunkcyjne, Acta Scientiarum Polonorum, Agriculture: 6.
3. Budzyński W., Zając T., Rośliny oleiste ‒ uprawa i zastosowanie, PWRiL, Warszawa 2010 r.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wzrośnie światowa produkcja bawełny

Światowa produkcja bawełny w sezonie 2019/2020 prognozowana jest na 125,3 mln bel, a więc 5% więcej niż w poprzednim roku i druga co do wielkości uprawa na rekordowym poziomie w odniesieniu do 127,2 mln bel w 2011 roku.

Rośliny

Wzrost zużycia bawełny

Najnowsze prognozy bawełny Departamentu Rolnictwa USA (USDA) na sezon 2019/2020 wskazują, że światowe zużycie bawełny będzie większe niż w sezonie wcześniejszym.

Rośliny

Wzrośnie globalna produkcja bawełny

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w sezonie 2019/2020 wyniesie 125,8 mln bel, a więc o 5% więcej niż sezon wcześniej.

Rośliny

Dobry stan trwałych użytków zielonych po zimie

Wegetacja wiosenna roślin zależna jest od warunków meteorologicznych przebiegała wprawdzie bez większych zakłóceń, ale nie dynamicznie.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3872/sunflower-1627193-1280_nmedium.jpg

Minimalny wzrost cen nasion oleistych i roślinnych olejów

W sezonie 2018/2019 ceny nasion oleistych i olejów roślinnych na świecie się obniżyły. Za to teraz oczekuje się ich nieznacznego wzrostu.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Lipno
środa, 5 Czerwiec 2019
22°C
16°C
min
29°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.