Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Groch ozimy – alternatywą dla formy jarej

Data2019-10-07 Ilość wyświetleń3315 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Zainteresowanie rolników uprawą grochu wynika przede wszystkim z dopłat unijnych do upraw roślin wysokobiałkowych oraz możliwości zastosowania grochu jako komponentu strukturotwórczych mieszanek międzyplonowych. W ostatnich latach pojawiła się na rynku pierwsza ozima odmiana grochu - James, która jest alternatywą dla odmian jarych tego gatunku. Jest to odmiana ogólnoużytkowa, charakteryzująca się wysokim i stabilnym plonowaniem oraz wysoką zawartością białka w nasionach. Groch ozimy bardzo dobrze wykorzystuje zgromadzoną w glebie wodę pozimową, dzięki temu można go wysiewać na glebach słabszych i przepuszczalnych.

Przed siewem nasion należy zastosować zaprawę fungicydową. Odmianę James wysiewa się w październiku, w obsadzie 100-120 nasion/m², na głębokość: na glebach lekkich – 6 cm, na ciężkich – 4 cm. Nawożenie azotem w uprawie grochu ogranicza się do podania przedsiewnie 20 kg N/ha (dawka startowa).

Przed siewem stosuje się również nawozy PKMg w ilościach:

  • P2O5 – 45 kg/ha;
  • K2O – 120 kg/ha;
  • MgO – 30 kg/ha.

Pogłównie wskazane jest dokarmianie roślin siarczanem manganu (1 kg/ha). Do nawożenia grochu polecane są takie nawozy, jak: Pulan, Saletrzak 27 standard lub Saletrosan 26, Polifoska 6, Polidap oraz sól potasowa. Podobnie jak jara forma tego gatunku, również i groch ozimy jest bardzo wrażliwy na częsty wysiew na tym samym polu, dlatego minimalna przerwa w jego uprawie po sobie lub innych roślinach strączkowych powinna wynosić 4 lata.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalny handel bawełną i jej zapasy zmaleją

Światowy handel bawełną wyniesie 46,4 mln bel w sezonie 2021/22, czyli o 4 procent mniej niż w rekordowym sezonie.

Rośliny

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5563/rice-6527575-1280_nmedium.jpg

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Zbuczyn
środa, 1 Grudzień 2021
0°C
-3°C
min
4°C
max
0