Content
Porady ekspertów
Rośliny
Gutacja czy płacz roślin?


do ulubionych
z ulubionych

W przypadku dobrego zaopatrzenia korzeni roślin w wodę oraz wysokiej wilgotności względnej powietrza następuje silne ograniczenie transpiracji. Wówczas w miejscach zakończenia wiązek przewodzących w blaszkach liściowych dochodzi do wydzielania (wypychania) kropli płynu, czyli tzw. gutacji. Gutacja, od łacińskiego słowa gutta, czyli kropla, to zjawisko polegające na wydzielaniu kropel wodnych roztworów związków organicznych oraz soli mineralnych. Gutacja jest cechą gatunkową i zachodzi wskutek parcia korzeniowego. Pomaga roślinie pozbyć się nadmiaru wody i niektórych soli. W przypadku roślin naczyniowych krople wodnych roztworów wydzielane są przez hydatody, czyli szparki wodne znajdujące się w epidermie liści. Hydatody znajdujące się na brzegach blaszki liściowej są strukturami wyspecjalizowanymi do usuwania z rośliny nadmiaru wody łącznie z zawartymi w niej solami. Zjawisko gutacji występuje między innymi u nasturcji, zbóż czy kapusty.
Niekorzystnymi skutkami gutacji może być pozostawanie na liściach po wyparowaniu wody warstewki cukrów i soli mineralnych w postaci małych białych kropek. Jest to przede wszystkim niekorzystne w przypadku upraw roślin ozdobnych. Dodatkowo wilgoć gromadzona na liściach może przyczyniać się do rozwoju grzybów.
Gutacja często mylona jest z płaczem roślin, który również wywołany jest parciem korzeniowym, jednak występuje tylko u niektórych grup roślin. Zjawisko to spotykane jest u roślin drzewiastych w okresie wczesnowiosennego wybijania pąków i dużego zapotrzebowania na wodę. W miejscach uszkodzeń pni lub konarów dochodzi do wypływania soku roślinnego, czyli płaczu roślin. Zjawisko to spotyka się u brzozy, klonu oraz niektórych palm. Szacuje się, że brzoza zraniona w okresie wiosennym może wydzielać nawet do 5 litrów płynu w ciągu godziny, podczas gdy winorośl do 1 litra. Wyciekający z miejsca przecięcia płyn to wodny roztwór cukrów wraz z solami mineralnymi. W przypadku roślin zielnych obserwuje się wystąpienie zjawiska płaczu po odcięciu pędu powyżej szyjki korzeniowej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Eksport owoców z Ukrainy spadł o 8%
Według wyników roku 2020 ukraińscy eksporterzy owoców uzyskali 238 mln USD ze sprzedaży na rynkach zagranicznych, czyli o 8% mniej niż w rekordowym roku 2019.

min
max