Content

Porady ekspertów

Rośliny

Gutacja czy płacz roślin?

Data2020-12-27 Ilość wyświetleń806 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W przypadku dobrego zaopatrzenia korzeni roślin w wodę oraz wysokiej wilgotności względnej powietrza następuje silne ograniczenie transpiracji. Wówczas w miejscach zakończenia wiązek przewodzących w blaszkach liściowych dochodzi do wydzielania (wypychania) kropli płynu, czyli tzw. gutacji. Gutacja, od łacińskiego słowa gutta, czyli kropla, to zjawisko polegające na wydzielaniu kropel wodnych roztworów związków organicznych oraz soli mineralnych. Gutacja jest cechą gatunkową i zachodzi wskutek parcia korzeniowego. Pomaga roślinie pozbyć się nadmiaru wody i niektórych soli. W przypadku roślin naczyniowych krople wodnych roztworów wydzielane są przez hydatody, czyli szparki wodne znajdujące się w epidermie liści. Hydatody znajdujące się na brzegach blaszki liściowej są strukturami wyspecjalizowanymi do usuwania z rośliny nadmiaru wody łącznie z zawartymi w niej solami. Zjawisko gutacji występuje między innymi u nasturcji, zbóż czy kapusty.

Niekorzystnymi skutkami gutacji może być pozostawanie na liściach po wyparowaniu wody warstewki cukrów i soli mineralnych w postaci małych białych kropek. Jest to przede wszystkim niekorzystne w przypadku upraw roślin ozdobnych. Dodatkowo wilgoć gromadzona na liściach może przyczyniać się do rozwoju grzybów.

Gutacja często mylona jest z płaczem roślin, który również wywołany jest parciem korzeniowym, jednak występuje tylko u niektórych grup roślin. Zjawisko to spotykane jest u roślin drzewiastych w okresie wczesnowiosennego wybijania pąków i dużego zapotrzebowania na wodę. W miejscach uszkodzeń pni lub konarów dochodzi do wypływania soku roślinnego, czyli płaczu roślin. Zjawisko to spotyka się u brzozy, klonu oraz niektórych palm. Szacuje się, że brzoza zraniona w okresie wiosennym może wydzielać nawet do 5 litrów płynu w ciągu godziny, podczas gdy winorośl do 1 litra. Wyciekający z miejsca przecięcia płyn to wodny roztwór cukrów wraz z solami mineralnymi. W przypadku roślin zielnych obserwuje się wystąpienie zjawiska płaczu po odcięciu pędu powyżej szyjki korzeniowej.
 
Zjawisko „płaczu roślin” wykorzystywane jest między innymi do produkcji syropu klonowego.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalny handel ryżem

Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Rośliny

Światowe zużycie ryżu

Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Rośliny

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4987/raspberries-5576401-1280_nmedium.jpg

Eksport owoców z Ukrainy spadł o 8%

Według wyników roku 2020 ukraińscy eksporterzy owoców uzyskali 238 mln USD ze sprzedaży na rynkach zagranicznych, czyli o 8% mniej niż w rekordowym roku 2019.

Owoce
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Bolesławic
środa, 3 Marzec 2021
7°C
3°C
min
12°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.