Content

Porady ekspertów

Rośliny

Gutacja czy płacz roślin?

Data28 dni temu Ilość wyświetleń403 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W przypadku dobrego zaopatrzenia korzeni roślin w wodę oraz wysokiej wilgotności względnej powietrza następuje silne ograniczenie transpiracji. Wówczas w miejscach zakończenia wiązek przewodzących w blaszkach liściowych dochodzi do wydzielania (wypychania) kropli płynu, czyli tzw. gutacji. Gutacja, od łacińskiego słowa gutta, czyli kropla, to zjawisko polegające na wydzielaniu kropel wodnych roztworów związków organicznych oraz soli mineralnych. Gutacja jest cechą gatunkową i zachodzi wskutek parcia korzeniowego. Pomaga roślinie pozbyć się nadmiaru wody i niektórych soli. W przypadku roślin naczyniowych krople wodnych roztworów wydzielane są przez hydatody, czyli szparki wodne znajdujące się w epidermie liści. Hydatody znajdujące się na brzegach blaszki liściowej są strukturami wyspecjalizowanymi do usuwania z rośliny nadmiaru wody łącznie z zawartymi w niej solami. Zjawisko gutacji występuje między innymi u nasturcji, zbóż czy kapusty.

Niekorzystnymi skutkami gutacji może być pozostawanie na liściach po wyparowaniu wody warstewki cukrów i soli mineralnych w postaci małych białych kropek. Jest to przede wszystkim niekorzystne w przypadku upraw roślin ozdobnych. Dodatkowo wilgoć gromadzona na liściach może przyczyniać się do rozwoju grzybów.

Gutacja często mylona jest z płaczem roślin, który również wywołany jest parciem korzeniowym, jednak występuje tylko u niektórych grup roślin. Zjawisko to spotykane jest u roślin drzewiastych w okresie wczesnowiosennego wybijania pąków i dużego zapotrzebowania na wodę. W miejscach uszkodzeń pni lub konarów dochodzi do wypływania soku roślinnego, czyli płaczu roślin. Zjawisko to spotyka się u brzozy, klonu oraz niektórych palm. Szacuje się, że brzoza zraniona w okresie wiosennym może wydzielać nawet do 5 litrów płynu w ciągu godziny, podczas gdy winorośl do 1 litra. Wyciekający z miejsca przecięcia płyn to wodny roztwór cukrów wraz z solami mineralnymi. W przypadku roślin zielnych obserwuje się wystąpienie zjawiska płaczu po odcięciu pędu powyżej szyjki korzeniowej.
 
Zjawisko „płaczu roślin” wykorzystywane jest między innymi do produkcji syropu klonowego.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wyższa prognoza światowych zapasów ryżu

W tym miesiącu USDA podniosła prognozę globalnych zapasów końcowych na rok 2020/2021 o 0,5 mln ton do 179,5 mln ton, czyli o 1,2 mln ton więcej niż rok wcześniej i najwyższe zapasy końcowe w historii.

Rośliny

Rekordowa produkcja ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 503,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Rośliny

Obniżka światowej produkcji bawełny

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o ponad 1 mln bel niższa, przy redukcji w Pakistanie, Mali i Argentynie. Największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4851/onions-3092998-1280_nmedium.jpg

Produkcja cebuli w Polsce to 13,5% europejskiej uprawy

Produkcja cebuli w Polsce stanowi ponad 13,5% ogólnej powierzchni uprawy tego warzywa w UE i około 8,3% zbiorów, a polski eksport to 2,5% światowego wywozu.

Warzywa
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Mykanów
niedziela, 24 Styczeń 2021
0°C
-1°C
min
1°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.