Content

Porady ekspertów

Rośliny

Gutacja czy płacz roślin?

Data2020-12-27 Ilość wyświetleń1612 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W przypadku dobrego zaopatrzenia korzeni roślin w wodę oraz wysokiej wilgotności względnej powietrza następuje silne ograniczenie transpiracji. Wówczas w miejscach zakończenia wiązek przewodzących w blaszkach liściowych dochodzi do wydzielania (wypychania) kropli płynu, czyli tzw. gutacji. Gutacja, od łacińskiego słowa gutta, czyli kropla, to zjawisko polegające na wydzielaniu kropel wodnych roztworów związków organicznych oraz soli mineralnych. Gutacja jest cechą gatunkową i zachodzi wskutek parcia korzeniowego. Pomaga roślinie pozbyć się nadmiaru wody i niektórych soli. W przypadku roślin naczyniowych krople wodnych roztworów wydzielane są przez hydatody, czyli szparki wodne znajdujące się w epidermie liści. Hydatody znajdujące się na brzegach blaszki liściowej są strukturami wyspecjalizowanymi do usuwania z rośliny nadmiaru wody łącznie z zawartymi w niej solami. Zjawisko gutacji występuje między innymi u nasturcji, zbóż czy kapusty.

Niekorzystnymi skutkami gutacji może być pozostawanie na liściach po wyparowaniu wody warstewki cukrów i soli mineralnych w postaci małych białych kropek. Jest to przede wszystkim niekorzystne w przypadku upraw roślin ozdobnych. Dodatkowo wilgoć gromadzona na liściach może przyczyniać się do rozwoju grzybów.

Gutacja często mylona jest z płaczem roślin, który również wywołany jest parciem korzeniowym, jednak występuje tylko u niektórych grup roślin. Zjawisko to spotykane jest u roślin drzewiastych w okresie wczesnowiosennego wybijania pąków i dużego zapotrzebowania na wodę. W miejscach uszkodzeń pni lub konarów dochodzi do wypływania soku roślinnego, czyli płaczu roślin. Zjawisko to spotyka się u brzozy, klonu oraz niektórych palm. Szacuje się, że brzoza zraniona w okresie wiosennym może wydzielać nawet do 5 litrów płynu w ciągu godziny, podczas gdy winorośl do 1 litra. Wyciekający z miejsca przecięcia płyn to wodny roztwór cukrów wraz z solami mineralnymi. W przypadku roślin zielnych obserwuje się wystąpienie zjawiska płaczu po odcięciu pędu powyżej szyjki korzeniowej.
 
Zjawisko „płaczu roślin” wykorzystywane jest między innymi do produkcji syropu klonowego.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalne prognozy to mniejsza podaż ryżu

Dostawy ryżu zmniejszają się o 2 mln ton do 681 mln ton, głównie dzięki połączeniu niższych zapasów początkowych w Indiach i zmniejszonej produkcji w Egipcie, UE i Stanach Zjednoczonych.

Rośliny

Większe zużycie bawełny na świecie

Światowe zużycie bawełny w sezonie 2021/22 prognozowane jest na 123,2 mln bel, czyli około 4 procent powyżej skorygowanych szacunków w sezonie 2020/21, które wynoszą 118,6 mln bel, czyli o 15 procent powyżej 2019/20.

Rośliny

Obniżono prognozę światowych zapasów bawełny

Przewiduje się, że na koniec sezonu 2021/22 światowe zapasy bawełny są o 1,6 mln bel niższe niż w czerwcu, ponieważ w dużej mierze równoważące zmiany w produkcji i konsumpcji w niewielkim stopniu zrekompensują niższe szacowane początkowe zapasy.

Rośliny

Rekordowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że światowa konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 514 mln ton, co oznacza spadek o prawie 0,6 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 6,1 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5285/yellow-red-peach-863356-1280_nmedium.jpg

Produkcja owoców pestkowych w Hiszpanii najniższa od 5 lat

Hiszpański Związek Drobnych Rolników (UPA) poinformował, że w sezonie 2021 zbiory owoców pestkowych zmniejszą się o 20% w porównaniu ze średnią z poprzednich 5 sezonów.

Owoce
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Borki
sobota, 24 Lipiec 2021
20°C
15°C
min
26°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.