Content

Porady ekspertów

Rośliny, Informacje

Herbicyd doglebowy czy nalistny w kukurydzy?

Data2021-06-17 Ilość wyświetleń297 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Stosowanie herbicydu doglebowego powoduje brak konkurencji chwastów już od momentu siewu. (fot. Łukasz Szczepanik)
Stosowanie herbicydu doglebowego powoduje brak konkurencji chwastów już od momentu siewu. (fot. Łukasz Szczepanik)

W uprawie kukurydzy bardzo ważny jest zabieg odchwaszczania. Każdy, kto uprawiał tę roślinę, stanął przed dylematem, jaką strategię odchwaszczania przyjąć. Chyba dla wszystkich najważniejsza jest skuteczność zwalczania chwastów, jednak ekonomia odgrywa tu niewiele mniejszą rolę.

Herbicyd doglebowy, zalety i wady

Wzrost plonowania ziarna kukurydzy przy stosowaniu herbicydu przedwschodowego jest wyższy, w porównaniu do zastosowanego herbicydu nalistnego. Dlaczego tak się dzieje? Wynikać to może między innymi z tego, że rośliny kukurydzy są wolne od konkurencji chwastów już od momentu siewu. Chcąc jednak uzyskać taki efekt, powinniśmy zwracać uwagę na warunki panujące na polu. Skuteczność tej grupy herbicydów jest bardzo uzależniona od wilgotności gleby. Powinna być ona wilgotna w momencie zabiegu, gdyż ułatwia to przenikanie substancji czynnych w głąb gleby. Zbyt przesuszona gleba lub bardzo intensywne opady deszczu ograniczają działanie herbicydów. Ważna jest też staranna uprawa roli. Substancje te działają na chwasty kiełkujące w glebie, a także na już wykiełkowane. Herbicydy doglebowe w większości powinniśmy stosować do 3 dni po siewie kukurydzy. Nie zawsze pogoda w tym okresie jest idealna na ich stosowanie. Część tej grupy herbicydów można stosować również bezpośrednio po wschodach kukurydzy. Jeśli warunki pogodowe nie sprzyjały wykonaniu zabiegu odchwaszczania krótko po siewie, warto przełożyć go na czas po wschodach, jeśli etykieta środka na to pozwala.

Herbicyd nalistny, również nie jest idealny

Herbicyd nalistny skuteczniej zwalcza również perz właściwy występujący na polach. (fot. Łukasz Szczepanik)
Herbicyd nalistny skuteczniej zwalcza również perz właściwy występujący na polach. (fot. Łukasz Szczepanik)
Lista preparatów do stosowania po wschodach kukurydzy jest dłuższa w porównaniu z preparatami doglebowymi. Przy stosowaniu tej strategii odchwaszczania warto pamiętać o kilku zasadach. Najważniejszym jest, aby substancja czynna była bezpieczna dla danej fazy rozwojowej rośliny. Często niewłaściwie zastosowany preparat może być fitotoksyczny dla kukurydzy, a to może spowodować zahamowanie jej wzrostu. Dobrze jest znać listę chwastów występujących na polu i ich wrażliwość na dany preparat. Źle dobrane substancje czynne mogą nie być w 100% skuteczne, np. perz właściwy (Elymus repens) na pewno łatwiej zwalczyć, gdy ma odpowiednią wysokość i ilość liści, stosując herbicyd nalistny (w większości preparatów, w pełnej dawce). Informacje te są zawarte na etykiecie środka, warto ją czytać! Fazy rozwojowe chwastów również nie są bez znaczenia. Stosowanie herbicydu zbyt późno, na dobrze rozwinięte chwasty jest mniej skuteczne. Stosowanie natomiast zbyt wcześnie może nie zadziałać na te rośliny, które jeszcze nie wykiełkowały, gdyż potrzebują na to wyższych temperatur. Pamiętajmy, że herbicydy nalistne też nie powinny być stosowane w stresowych warunkach dla rośliny uprawnej tj. na rośliny uszkodzone przez przymrozki, suszę, choroby i szkodniki, w temperaturach poniżej 10°C i powyżej 25°C, na rośliny mokre (rosa) i przed spodziewanymi opadami.

 
Idealnym rozwiązaniem, pod względem skuteczności strategii odchwaszczania, jest stosowanie herbicydu doglebowego jako „podstawy”, a preparatów powschodowych jako ewentualnej „poprawki”. Jednak pod względem ekonomicznym nie zawsze możemy sobie na to pozwolić.
 
Autor: Łukasz Szczepanik – Przedstawiciel Terenowy GA – Mazowieckie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Spadek globalnego handlu bawełną

Światowy handel bawełną w sezonie 2021/2022 wyniesie prawie 46,8 mln bel, a więc 1,7 mln bel poniżej poprzedniego sezonu, ale nadal jest to drugi najwyższy w historii.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5498/corn-5654288-1280_nmedium.jpg

W skupie jedynie za kukurydzę mniej o 2%

W dniach od 26 września do 3 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Zboża
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Korytnica
poniedziałek, 18 Październik 2021
8°C
4°C
min
12°C
max
0