Content

Porady ekspertów

Rośliny

Ile siarki potrzebują rośliny uprawne?

Data2021-05-31 Ilość wyświetleń1359 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rośliny uprawne charakteryzują się różnymi potrzebami pokarmowymi w stosunku do siarki. Największym zapotrzebowaniem na siarkę charakteryzują się rośliny krzyżowe, takie jak rzepak, kapusta, gorczyca, rzodkiew i rzepa, u których pierwiastek ten obecny jest w glukozynolanach oraz liliowate – cebula i czosnek, w których siarka występuje w postaci alliin, określanych mianem olejków czosnkowych. Ze średniej wielkości plonem pobierają one około 40 kg siarki z hektara, przy czym pobranie tego makroskładnika w tej grupie roślin może dochodzić nawet do 80 kg siarki z hektara. Do roślin o dużym zapotrzebowaniu na siarkę należą rośliny bobowate, które pobierają od 20 do 40 kg siarki z hektara. Dobre zaopatrzenie tej grupy roślin w siarkę stymuluje wzrost bakterii brodawkowych, zwiększając ilość związanego azotu atmosferycznego. Z kolei roślinami o niewielkim zapotrzebowaniu na siarkę są różne gatunki traw łąkowych i pastwiskowych, zboża oraz ziemniaki. Rośliny te z powierzchni 1 hektara pobierają od 12 do 25 kg siarki.

W grupie roślin uprawnych największe jednostkowe pobranie siarki występuje w przypadku rzepaku, który pobiera od 15 do 20 kg siarki na jedną tonę wyprodukowanego plonu. Dla zbóż pobranie jednostkowe wynosi od 3 do 5 kg siarki na tonę ziarna.
 
W grupie roślin uprawnych największe jednostkowe pobranie siarki występuje w przypadku rzepaku, który pobiera od 15 do 20 kg siarki na jedną tonę wyprodukowanych nasion.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Rekordowe wykorzystanie ryżu

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu w sezonie 2021/22 wyniosą rekordowe 510,9 mln ton, czyli o prawie 8,9 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Globalna prognoza przerobu bawełny się zwiększy

Przewiduje się, że światowy przerób bawełny w sezonie 2021/22 wzrośnie o prawie 3 procent do rekordowych 124,3 mln bel, ponieważ popyt konsumentów na produkty bawełniane nadal rośnie.

Rośliny

Światowy handel bawełną spadnie

Pomimo rekordowego światowego wykorzystania bawełny w sezonie 2021/22, prognozuje się, że globalny handel bawełną spadnie w tym sezonie, ponieważ przędzarki bawełny importowały rekordową ilość.

Rośliny

Będzie mniejsza produkcja bawełny na świecie

Spadek globalnej produkcji bawełny o 608 tys. bel.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5604/fruits-5146414-1280_nmedium.jpg

Ukraina zwiększy eksport owoców i orzechów

Według pierwszych szacunków, w bieżącym roku eksportowanych będzie 177 tys. ton owoców i orzechów, czyli o 13% więcej niż w 2020 roku.

Owoce
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Dąbrowa
środa, 19 Styczeń 2022
1°C
0°C
min
3°C
max
0