Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Jak chronić rośliny przed deficytem wody

Data2016-04-14 Ilość wyświetleń3796 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Susza w kukurydzy w fazie kwitnienia (fot. U. Sienkiewicz-Cholewa)
Susza w kukurydzy w fazie kwitnienia (fot. U. Sienkiewicz-Cholewa)

O tym jak roślina jest zaopatrzona w wodę decyduje ilość i rozkład opadów deszczu i śniegu w okresie wegetacji, właściwości gleby oraz stan odżywienia roślin - czynnik, który rolnik może kontrolować. Zachodzące zmiany klimatyczne powodują, że niemal corocznie pojawiają się okresowo na polach dotkliwe susze glebowe powodujące deficyt wody w roślinach. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko ponieważ brak wody w glebie uniemożliwia rozpuszczanie i pobieranie przez rośliny składników pokarmowych i powoduje redukcję i pogorszenie jakości plonów.

Wpływ pogody jest na ogół większy na glebach lżejszych niż na glebach zwięzłych. Zdolność gleby do zatrzymywania wody tzw. pojemność wodna zależy od składu granulometrycznego oraz zawartości materii organicznej. Gleby lekkie, piaszczyste o małej pojemności wodnej są przepuszczalne i woda szybkość „ucieka” w głąb profilu. Gleby cięższe, gliniaste, lepiej zatrzymują i gromadzą wodę. Każdy deficyt wody powoduje obniżenie plonów uprawianych roślin. Wystąpienie suszy oznacza przeciętne obniżenie plonów o około 20%, a nawet o 30-40% w stosunku do plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Pilnować terminu i gęstości siewu i zredukować zabiegi uprawowe

Najbardziej wrażliwe na niedobór wody zboża jare. Ważne jest aby dla zachowania większej ilości wody w glebie, zapewnić roślinom możliwie najwcześniejszy termin siewu. Lepsze ukorzenienie i rozkrzewienie roślin zwiększy ich odporność na suszę. Bardzo istotny jest także niezbyt gęsty siew, który zmniejsza konkurencyjność roślin o wodę. Należy również pamiętać, że każdy zabieg uprawowy powoduje straty wody stąd w warunkach suszy nie jest wskazana głęboka orka wiosenna.

Wzbogacać gleby w próchnicę

Dobroczynną rolę spełnia nawożenie organiczne ponieważ materia organiczna ma zdolność magazynowania wody. Aby zwiększyć zawartość próchnicy zalecane jest przyorywanie słomy, poplonów, międzyplonów o dużej biomasie, które zwiększają retencję wodną i zapobiegają wymywaniu składników pokarmowych.

Nawozić potasem i fosforem

Gospodarkę wodną roślin kontroluje potas - jony K+ regulują uwodnienie tkanek. Składnik ten bierze udział w procesach osmotycznych i jest odpowiedzialny za mechanizm otwierania i zamykania aparatów szparkowych. Jest to bardzo specyficzna funkcja potasu, co oznacza, że nie może być on zastąpiony przez żaden inny pierwiastek. Niedobór potasu przejawia więdnięciem młodych roślin co często jest uznawane za skutek suszy glebowej.

Potas należy stosować w nawozach corocznie a nie traktować go jako drugorzędny składnik. Zalecane jest regularne nawożenie przedsiewnie oraz pogłówne wiosną w czasie wegetacji aby rośliny lepiej przetrwały deficyt wody i lepiej wykorzystały azot. Inny niezbędny składnik – fosfor jest niezbędny do prawidłowego rozwój korzeni - narzędzia do pobierania wody i składników pokarmowych. Podstawowym źródłem potasu są sole potasowe, a wśród nich najbardziej popularnym nawozem jest chlorek potasu, zawierający 60% K2O, znany na rynku jako sól potasowa. Sole można mieszać z superfosfatami i fosforanem amonu, co umożliwia jednoczesny wysiew nawozów. Bardzo dobre rezultaty plonotwórcze daje stosowanie nawozów wieloskładnikowych granulowanych, zawierających fosfor, potas i azot w postaci Polifoski (NPKMg) czy Polimagu S (NPK MgS).

W technologiach wysokonakładowych coraz częściej wykorzystuje się również stymulatory wzrostu, które sprzyjają lepszej regeneracji roślin po wystąpieniu stresu suszy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Obniżono prognozę światowych zapasów bawełny

Przewiduje się, że na koniec sezonu 2021/22 światowe zapasy bawełny są o 1,6 mln bel niższe niż w czerwcu, ponieważ w dużej mierze równoważące zmiany w produkcji i konsumpcji w niewielkim stopniu zrekompensują niższe szacowane początkowe zapasy.

Rośliny

Globalne prognozy to mniejsza podaż ryżu

Dostawy ryżu zmniejszają się o 2 mln ton do 681 mln ton, głównie dzięki połączeniu niższych zapasów początkowych w Indiach i zmniejszonej produkcji w Egipcie, UE i Stanach Zjednoczonych.

Rośliny

Rekordowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że światowa konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 514 mln ton, co oznacza spadek o prawie 0,6 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 6,1 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Większe zużycie bawełny na świecie

Światowe zużycie bawełny w sezonie 2021/22 prognozowane jest na 123,2 mln bel, czyli około 4 procent powyżej skorygowanych szacunków w sezonie 2020/21, które wynoszą 118,6 mln bel, czyli o 15 procent powyżej 2019/20.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5316/plum-1690494-1280_nmedium.jpg

Uzbekistan ma szansę na zwiększenie eksportu świeżych śliwek do Rosji

Biorąc pod uwagę krytycznie niski eksport moreli i prognozowany gwałtowny spadek eksportu brzoskwiń z Uzbekistanu w sezonie 2021, zwraca się uwagę na możliwość zwiększenia wysyłki śliwki, na swój główny rynek zagraniczny – Rosję.

Owoce
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Kowale Oleckie
sobota, 24 Lipiec 2021
18°C
13°C
min
23°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.