Content
Porady ekspertów
Gleba, Rośliny
Jakich gleb potrzebuje kukurydza?


do ulubionych
z ulubionych

Kukurydza należy do roślin o niezbyt wysokich wymaganiach glebowych i może być uprawiana na różnych glebach. Niemniej jednak przy wyborze stanowiska pod uprawę tej rośliny nie należy brać pod uwagę gleb podmokłych, zimnych oraz bardzo ciężkich i ilastych, jak również nadmiernie przesuszonych, piaszczystych. Wynika to z faktu, iż kukurydza jest rośliną tropikalną lubiąca ciepło, stąd też wiosną konieczne jest szybkie ogrzanie gleby, które wpłynie na szybkie kiełkowanie i wschody roślin. Gleby ciężkie mimo istotnej zalety, jaką jest dostępność wody i składników odżywczych dla roślin cechują się powolnym nagrzewaniem. Podobnie uprawa tej rośliny na glebach podmokłych i silnie zagęszczonych wiąże się z powolnym ogrzewaniem się gleby oraz jej niekorzystną strukturą.
Z kolei gleby suche i piaszczyste mimo szybkiego nagrzewania charakteryzują się niedoborem wody oraz niejednokrotnie brakiem składników pokarmowych w obrębie systemu korzeniowego roślin. Jednakże kukurydza ze względu na głęboki system korzeniowy oraz oszczędną gospodarkę wodną może być uprawiana na glebach lekkich zaliczanych do kompleksu żytniego bardzo dobrego, jak również żytniego dobrego. W tym wypadku czynnikiem determinującym uzyskanie zadowalającego plonu może być dostępność wody. Dlatego też gleby te mogą być stanowiskiem pod kukurydzę zwłaszcza w rejonach charakteryzujących się równomiernym rozkładem opadów w granicach 300 mm w ciągu sezonu wegetacyjnego.
Glebami najlepiej nadającymi się pod uprawę tej rośliny są czarnoziemy, czarne ziemie i gleby lessowe. Dobrze plonuje również na glebach brunatnych, piaskach gliniastych, lżejszych madach czy glebach wykształconych z lekkich glin zwałowych. Kukurydza charakteryzuje się dużą tolerancyjnością w stosunku do odczynu gleby, stąd też może być uprawiana w szerokim zakresie pH gleby (od 5,0 do 7,5). Jednakże najwyższy potencjał plonotwórczy można uzyskać na glebach o odczynie obojętnym.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Redukcja produkcji ryżu na świecie
Dostawy ryżu zostały zmniejszone o 0,5 mln ton do 682 mln ton, głównie z powodu niższej produkcji ryżu w Birmie, Tajwanie i Indonezji, które nie są całkowicie równoważone zwiększoną produkcją na Filipinach i Tajlandii.

Wzrost wykorzystania bawełny
Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Maleją zapasy bawełny
Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.

Nieco mniejsza produkcja bawełny na świecie
Przy niższych światowych zapasach początkowych w sezonie 2020/2021 w tym miesiącu, w połączeniu z nieco niższą produkcją i wyższym zużyciem, zapasy końcowe są o 1,1 mln bel mniejsze, podczas gdy prognozowany handel jest wyższy o ponad 900 tys. bel.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Cena jęczmienia browarnianego wyższa o 8,8%
W dniach od 14 do 21 marca bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany a spadki owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza, a tańsza – pszenica konsumpcyjna.

min
max