Content

Porady ekspertów

Gleba, Rośliny

Jakich gleb potrzebuje kukurydza?

Data2021-02-14 Ilość wyświetleń416 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Kukurydza należy do roślin o niezbyt wysokich wymaganiach glebowych i może być uprawiana na różnych glebach. Niemniej jednak przy wyborze stanowiska pod uprawę tej rośliny nie należy brać pod uwagę gleb podmokłych, zimnych oraz bardzo ciężkich i ilastych, jak również nadmiernie przesuszonych, piaszczystych. Wynika to z faktu, iż kukurydza jest rośliną tropikalną lubiąca ciepło, stąd też wiosną konieczne jest szybkie ogrzanie gleby, które wpłynie na szybkie kiełkowanie i wschody roślin. Gleby ciężkie mimo istotnej zalety, jaką jest dostępność wody i składników odżywczych dla roślin cechują się powolnym nagrzewaniem. Podobnie uprawa tej rośliny na glebach podmokłych i silnie zagęszczonych wiąże się z powolnym ogrzewaniem się gleby oraz jej niekorzystną strukturą.

Z kolei gleby suche i piaszczyste mimo szybkiego nagrzewania charakteryzują się niedoborem wody oraz niejednokrotnie brakiem składników pokarmowych w obrębie systemu korzeniowego roślin. Jednakże kukurydza ze względu na głęboki system korzeniowy oraz oszczędną gospodarkę wodną może być uprawiana na glebach lekkich zaliczanych do kompleksu żytniego bardzo dobrego, jak również żytniego dobrego. W tym wypadku czynnikiem determinującym uzyskanie zadowalającego plonu może być dostępność wody. Dlatego też gleby te mogą być stanowiskiem pod kukurydzę zwłaszcza w rejonach charakteryzujących się równomiernym rozkładem opadów w granicach 300 mm w ciągu sezonu wegetacyjnego.
 
Kukurydza najlepiej plonuje na glebach próchnicznych, głębokich, przewiewnych, charakteryzujących się dużą pojemnością wodną i cieplną.
 
Daje to możliwość szybkiego nagrzania się gleby w okresie wiosennym oraz gromadzenia wody podczas sezonu wegetacyjnego. Wysokie potrzeby cieplne kukurydzy w początkowych fazach rozwojowych związane są głównie z dostępnością fosforu, odpowiedzialnego między innymi za rozwój systemu korzeniowego. Ważnym aspektem przy ocenie gleb pod uprawę kukurydzy jest również ich odpowiednia zasobność w przyswajalne formy składników pokarmowych, takich jak wapń, magnez, potas czy cynk.

Glebami najlepiej nadającymi się pod uprawę tej rośliny są czarnoziemy, czarne ziemie i gleby lessowe. Dobrze plonuje również na glebach brunatnych, piaskach gliniastych, lżejszych madach czy glebach wykształconych z lekkich glin zwałowych. Kukurydza charakteryzuje się dużą tolerancyjnością w stosunku do odczynu gleby, stąd też może być uprawiana w szerokim zakresie pH gleby (od 5,0 do 7,5). Jednakże najwyższy potencjał plonotwórczy można uzyskać na glebach o odczynie obojętnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Redukcja produkcji ryżu na świecie

Dostawy ryżu zostały zmniejszone o 0,5 mln ton do 682 mln ton, głównie z powodu niższej produkcji ryżu w Birmie, Tajwanie i Indonezji, które nie są całkowicie równoważone zwiększoną produkcją na Filipinach i Tajlandii.

Rośliny

Wzrost wykorzystania bawełny

Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Rośliny

Maleją zapasy bawełny

Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.

Rośliny

Nieco mniejsza produkcja bawełny na świecie

Przy niższych światowych zapasach początkowych w sezonie 2020/2021 w tym miesiącu, w połączeniu z nieco niższą produkcją i wyższym zużyciem, zapasy końcowe są o 1,1 mln bel mniejsze, podczas gdy prognozowany handel jest wyższy o ponad 900 tys. bel.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5102/barley-5351552-1280_nmedium.jpg

Cena jęczmienia browarnianego wyższa o 8,8%

W dniach od 14 do 21 marca bieżącego roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany a spadki owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza, a tańsza – pszenica konsumpcyjna.

MRiRW
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Gródek
czwartek, 22 Kwiecień 2021
6°C
2°C
min
10°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.