Content
Porady ekspertów
Rośliny, Nawożenie, Z kraju
Jakie uprawy warto zasilać molibdenem


do ulubionych
z ulubionych

Spośród mikroelementów molibden w glebach i w roślinach występuje w najmniejszych ilościach (w roślinie 0,5-2,0 mg/kg s.m.). Transport molibdenu z korzeni do organów nadziemnych utrudniają siarczany, dobrze zatem stosować go dolistnie z gwarancją, że przeniknie do korzeni w ciągu doby. Niedobór tego składnika może występować u roślin uprawianych na glebach piaszczystych, z których łatwo ulega wymywaniu, oraz zakwaszonych - w odczynie kwaśnym (pH 4-5) przyswajane dla roślin jony MoO4- są silnie wiązane przez tlenki glinu i żelaza. Specyfika działania molibdenu wynika z faktu, że jest on składnikiem enzymów niezbędnych dla metabolizmu azotu: reduktazy azotowej odpowiedzialnej w roślinie za redukcję azotanów do amoniaku oraz nitrogenazy, enzymu katalizującego biologiczne wiązanie wolnego azotu z powietrza, przy współpracy z bakteriami symbiotycznymi.
Niedostateczna zawartość molibdenu powoduje u roślin:
- zakłócenia w gospodarce azotowej (m.in. wzrost zawartości N- azotanowego w roślinie),
- zahamowanie syntezy chlorofilu,
- wzrost zawartości P nieorganicznego, który w normalnych warunkach powinien zostać wbudowany w struktury organiczne,
spadek produkcji i żywotności pyłku.
Objawy niedoboru tego pierwiastka najszybciej są widoczne u roślin z rodziny bobowatych, u których Mo gromadzi się głównie w brodawkach korzeniowych, oraz z rodziny kapustnych.
Przy deficycie molibdenu zahamowany zostaje wzrost roślin, liście przybierają jasnozielone zabarwienie i pojawiają się na nich nekrotyczne plamy. U bobowatych następuje zahamowanie brodawkowania roślin, słabsze wiązanie azotu, ograniczenie synteza białek i słabe zawiązywanie nasion. U rzepaku pofałdowane liście przybierają łyżeczkowaty kształt. Przy ostrym niedoborze blaszki liściowe nie rozwijają się w ogóle. Kukurydza przy braku Mo opóźnia wyrzucanie wiech i nie otwiera wszystkich kwiatów. U brokuła i kalafiora zamiera róża.
Nawożenie doglebowe tym pierwiastkiem jest nieskuteczne, ponieważ w glebach zakwaszonych szybko się uwstecznia i podlega wymyciu. Przy niskiej zawartości molibdenu należy więc stosować dolistne nawożenie roślin roztworem molibdenianu amonowego (bądź molibdenianu sodu) o bezpiecznym stężeniu 0,05%. W 200 l cieczy roboczej wnosimy „na liść” 53 g Mo. Zalecana przez IUNG-PIB dawka wynosi 40-60g Mo/ha (dawka wyższa dla rzepaku). Najlepiej wykonywać oprysk łącznie z mocznikiem, siarczanem magnezu czy środkami ochrony roślin, w zalecanych fazach rozwojowych.
Tab.1.Terminy stosowania dolistnych oprysków (wg IUNG-PIB).
rzepak | formowanie pędu |
groch, bobik | wczesne fazy rozwoju |
koniczyna, lucerna | po zakryciu międzyrzędzi |
burak cukrowy | przed zwarciem międzyrzędzi |
Należy pamiętać, że zabieg ten przynosi efekt doraźny i musi być powtarzany co roku.
Źródło:
1. Wróbel 2010, IUNG-PIB
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Użytkowanie łąk
Wszystkie użytki zielone to przede wszystkim zbiorowisko wszelkich gatunków traw, roślin bobowatych, a także ziół, które zawierają w swoim składzie odpowiednie składniki o właściwościach odżywczych i żywieniowych.

Jaką wybrać choinkę?
Co roku, każdy z nas ma zapewne dylemat, jaką choinkę powinien wybrać na nadchodzące Święta Bożegonarodzenia. Wiadomo, że sztuczna bywa praktyczniejsza, ale żywa jest zdrowa dla środowiska.

Magiczny czosnek
Zima jest okresem kiedy to każdy człowiek narażony jest na nieprzyjemność ze strony przeziębień, itp. Dlatego też, jednym ze skutecznych i jednocześnie magicznych sposób walki z tymi przeciwnościami jest...czosnek.

Świąteczna jemiołka
Niegdyś, zanim choinka na stałe wpisała się jako jeden z głównych symboli Świąt Bożegonarodzenia, istniała jemioła, której już od starożytności przypisywano magiczne właściwości.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania


W dalszym ciągu ceny ziemniaków są niskie
Jak wskazują dane zaprezentowane przez Wiesława Dzwonkowskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny ziemniaków na krajowym rynku charakteryzują się niskimi cenami.

min
max