Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Jesienne dokarmianie zbóż mikroelementami

Data2020-10-04 Ilość wyświetleń494 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Duży udział zbóż w strukturze zasiewów oraz zaniechanie stosowania obornika mogą prowadzić do wyczerpania glebowych zasobów mikroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślin. Zboża są szczególnie wrażliwe na niedobór miedzi i manganu. 

Objawem niedoboru miedzi jest lewostronne skręcanie blaszki liściowej, tzw. „świński ogon”. Liście są wąskie i zwisające z bielejącymi wierzchołkami, zwiędnięte niezależnie od stanu zaopatrzenia w wodę. Skutkami niedoboru miedzi są kłosy wypełnione pośladem lub płone, spadek zawartości glutenu i białka w ziarnie, słabo wykształcony system korzeniowy oraz cienkie, łamliwe źdźbła. Prawdopodobieństwo niedoboru miedzi jest szczególnie duże na glebach organicznych o pH powyżej 6,5 oraz na lekkich i średnich, przepuszczalnych glebach mineralnych. 

Niedobór manganu uwidacznia się na młodych liściach chlorotycznymi zmianami w postaci punktowych plam między nerwami, rozrastającymi się w kierunku nerwów. Produkcyjnymi skutkami niedoboru tego pierwiastka jest słabo wykształcone ziarno o małej zawartości białka. Przyswajalność manganu wyraźnie maleje wraz ze wzrostem pH gleby, dlatego niedobory tego składnika najczęściej widoczne są na glebach o odczynie zasadowym i obojętnym, na glebach organicznych oraz czarnych ziemiach i czarnoziemach.  

Jesień jest najlepszym terminem, w którym należy uzupełnić ewentualne niedobory tych składników, bowiem dla rozwoju zbóż ozimych jest to okres tworzenia się potencjału przyszłorocznego plonu. Jeżeli nie zasilono gleby doglebowo, to pierwiastki te należy podać roślinie w formie preparatów nalistnych w fazie krzewienia. Zastosowanie ich w późniejszych fazach rozwojowych wykazuje dużo mniejszą skuteczność, a miedź może okazać się nawet fitotoksyczna dla roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Zniżka produkcji bawełny na świecie

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o 1 mln bel niższa, przy redukcji spoza USA, w tym w Pakistanie, Mali i Argentynie. Poza Stanami Zjednoczonymi największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny

Szacowane większe zużycie bawełny na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie bawełny w sezonie 2020/21 wzrośnie o 13 procent do 115,6 mln bel po dramatycznym spadku, jaki nastąpił w drugiej połowie sezonu 2019/2020.

Rośliny

Rekordowa produkcja ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 503,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Obniżka światowej produkcji bawełny

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o ponad 1 mln bel niższa, przy redukcji w Pakistanie, Mali i Argentynie. Największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4887/tomatoes-3702942-1280_nmedium.jpg

Pomidory niedrogim źródłem leku na chorobę Parkinsona

Naukowcy z John Innes Centre stworzyli pomidora wzbogaconego lekiem L-DOPA na chorobę Parkinsona, który może stać się nowym, niedrogim źródłem jednego z podstawowych leków na świecie.

Warzywa
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Krzyżanowice
czwartek, 21 Styczeń 2021
3°C
1°C
min
5°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.