Content
Porady ekspertów
Rośliny, Z kraju
Jesienne dokarmianie zbóż mikroelementami


do ulubionych
z ulubionych

Duży udział zbóż w strukturze zasiewów oraz zaniechanie stosowania obornika mogą prowadzić do wyczerpania glebowych zasobów mikroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślin. Zboża są szczególnie wrażliwe na niedobór miedzi i manganu.
Objawem niedoboru miedzi jest lewostronne skręcanie blaszki liściowej, tzw. „świński ogon”. Liście są wąskie i zwisające z bielejącymi wierzchołkami, zwiędnięte niezależnie od stanu zaopatrzenia w wodę. Skutkami niedoboru miedzi są kłosy wypełnione pośladem lub płone, spadek zawartości glutenu i białka w ziarnie, słabo wykształcony system korzeniowy oraz cienkie, łamliwe źdźbła. Prawdopodobieństwo niedoboru miedzi jest szczególnie duże na glebach organicznych o pH powyżej 6,5 oraz na lekkich i średnich, przepuszczalnych glebach mineralnych.
Niedobór manganu uwidacznia się na młodych liściach chlorotycznymi zmianami w postaci punktowych plam między nerwami, rozrastającymi się w kierunku nerwów. Produkcyjnymi skutkami niedoboru tego pierwiastka jest słabo wykształcone ziarno o małej zawartości białka. Przyswajalność manganu wyraźnie maleje wraz ze wzrostem pH gleby, dlatego niedobory tego składnika najczęściej widoczne są na glebach o odczynie zasadowym i obojętnym, na glebach organicznych oraz czarnych ziemiach i czarnoziemach.
Jesień jest najlepszym terminem, w którym należy uzupełnić ewentualne niedobory tych składników, bowiem dla rozwoju zbóż ozimych jest to okres tworzenia się potencjału przyszłorocznego plonu. Jeżeli nie zasilono gleby doglebowo, to pierwiastki te należy podać roślinie w formie preparatów nalistnych w fazie krzewienia. Zastosowanie ich w późniejszych fazach rozwojowych wykazuje dużo mniejszą skuteczność, a miedź może okazać się nawet fitotoksyczna dla roślin.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Zniżka produkcji bawełny na świecie
Prognozuje się, że światowa produkcja jest o 1 mln bel niższa, przy redukcji spoza USA, w tym w Pakistanie, Mali i Argentynie. Poza Stanami Zjednoczonymi największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Szacowane większe zużycie bawełny na świecie
Przewiduje się, że światowe zużycie bawełny w sezonie 2020/21 wzrośnie o 13 procent do 115,6 mln bel po dramatycznym spadku, jaki nastąpił w drugiej połowie sezonu 2019/2020.

Rekordowa produkcja ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 503,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej.

Obniżka światowej produkcji bawełny
Prognozuje się, że światowa produkcja jest o ponad 1 mln bel niższa, przy redukcji w Pakistanie, Mali i Argentynie. Największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pomidory niedrogim źródłem leku na chorobę Parkinsona
Naukowcy z John Innes Centre stworzyli pomidora wzbogaconego lekiem L-DOPA na chorobę Parkinsona, który może stać się nowym, niedrogim źródłem jednego z podstawowych leków na świecie.

min
max