Content

Porady ekspertów

Rośliny

Kiedy ziemniak potrzebuje najwięcej wody?

Data2021-06-27 Ilość wyświetleń381 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W okresie wegetacji ziemniaka zapotrzebowanie na wodę ulega znacznym zmianom i występują okresy o umiarkowanych oraz o dużych potrzebach tej rośliny w stosunku do wody. Szczególnie wrażliwe na niedobór wody są części nadziemne rośliny. Ziemniak posiada płytki system korzeniowy, pobierając wodę z górnej – do 40 cm – warstwy gleby. Dodatkowo roślina ta charakteryzuje się niższą sprawnością pobierania wody glebowej, co związane jest z małym przekrojem korzeni.
 
Do wschodów ziemniak wykazuje małe potrzeby wodne, które pokrywa głównie z zapasów wody zgromadzonej w bulwie macierzystej.
 
Występujące w okresie od sadzenia do wschodów intensywne opady deszczu działają niekorzystnie na wzrost roślin, przyczyniając się do przedłużenia kiełkowania i wschodów, a także mogą prowadzić do wystąpienia chorób grzybowych czy bakteryjnych. W kolejnym okresie od wschodów do pąków kwiatowych ziemniak również posiada niewielkie potrzeby wodne.

Wzrost zapotrzebowania ziemniaka na wodę ma miejsce w okresie wiązania bulw. Występująca w tym okresie susza może przyczynić się do porażenia parchem zwykłym. Okresem krytycznym o największych potrzebach wodnych jest okres od kwitnienia do dojrzewania, kiedy to dochodzi do zwiększania masy i wielkości bulw. W okresie tym przypadającym na lipiec i sierpień następuje gromadzenie biomasy. W lipcu zapotrzebowanie na wodę wzrasta do 80 – 90 mm, przy sumach opadów na poziomie 40 mm w maju i czerwcu. Najlepsze dla roślin są wówczas niewielkie opady oraz dłuższe okresy o małym zachmurzeniu, które wpływają na efektywne przeprowadzenie procesu fotosyntezy, co przekłada się na nagromadzenie większych ilości skrobi. Z kolei duże opady deszczu, towarzyszące wysokim temperaturom, mogą prowadzić do wystąpienia zarazy ziemniaka. W sierpniu wymagania wodne ziemniaka są największe, często przekraczając 100 mm. Z kolei we wrześniu zapotrzebowanie na wodę jest w granicach 80 – 90 mm, jednakże późniejsze odmiany ziemniaka potrzebują większych ilości wody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5448/plums-940100-1280_nmedium.jpg

Ceny śliwek rosną w Polsce

Sezon śliwek z lokalnych gospodarstw w Polsce trwa już pełną parą, ale jednocześnie ceny w tym segmencie zaczynają gwałtownie rosnąć.

Owoce
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Michów
sobota, 23 Październik 2021
6°C
3°C
min
9°C
max
0