Content
Porady ekspertów
Rośliny, Informacje
Kilka uwag o biologii plonowania roślin – fotosynteza


do ulubionych
z ulubionych

Czym jest fotosynteza?
Fotosynteza to proces tworzenia związków organicznych (węglowodanów) z dwutlenku węgla, wody i energii słonecznej. Produktem ubocznym tego procesu jest tlen. Dzięki fotosyntezie rośliny rosną (następuje przyrost biomasy).
Fotosynteza składa się z dwóch etapów: fazy świetlnej i fazy ciemnej.
Faza świetlna (jasna) służy temu, żeby energię świetlną (słoneczną) zamienić na chemiczną, którą można zmagazynować w komórkach roślinnych pod postacią związków chemicznych.
W trakcie fazy ciemnej ta zmagazynowana energia jest zużywana do redukcji obecnego w powietrzu dwutlenku wegla (ditlenku węgla - CO2), z którego powstają związki organiczne. Proste związki węglowe są transportowane z chloroplastów do innych części komórek roślinnych, a następnie do innych komórek i tkanek (zachodzi też wtedy synteza bardziej rozbudowanych związków). Co jest efektem? Przyrost biomasy.
Gdzie zachodzi fotosynteza?
Fotosynteza odbywa się w chloroplastach. Są to specjalne struktury w komórkach roślinnych, zawierające chlorofil. 1 komórka roślinna zawiera z reguły kilkadziesiąt chloroplastów. Faza jasna fotosyntezy zachodzi w specjalnych błonach znajdujących się w chloroplastach – te błony zawierają tzw. barwniki fotosyntetyczne. Najważniejszym barwnikiem jest chlorofil, nadający roślinom zielony kolor. Barwniki to „anteny”, które wychwytują energię świetlną (absorbują światło). Faza ciemna zachodzi w płynnym wnętrzu chloroplastów. Można przyjąć, że wszystkie zielone części roślin są zdolne do asymilacji CO2. Najwięcej uwagi poświęca się procesom zachodzącym w liściach. Ale duże znaczenie dla produkcji biomasy mają też procesy zachodzące w zielonych kłosach zbóż, wąsach grochu, owocach pomidora.
Co wpływa na fotosyntezę?
Młode rośliny nie prowadzą fotosyntezy z taką intensywnością, jak te w pełni rozwinięte. Pierwsze liście do wzrostu wykorzystują raczej substancje odżywcze zgromadzone w nasionach i organach spichrzowych. Wraz z rozwojem, roślina w coraz większym stopniu „zajmuje się” fotosyntezą. Maksymalną intensywność fotosyntezy osiąga czasami dopiero w pełni rozwinięty liść, a czasami liść mający ok. połowę końcowej powierzchni (to cecha gatunkowa). Oczywiście rozpoczęcie procesu starzenia ponownie zmienia intensywność fotosyntezy.
Wśród czynników zewnętrznych, największe znaczenie dla przebiegu fotosyntezy mają:
- światło,
- dwutlenek węgla,
- woda,
- temperatura.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Maleją zapasy bawełny
Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.

Wzrost wykorzystania bawełny
Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Nieco mniejsza produkcja bawełny na świecie
Przy niższych światowych zapasach początkowych w sezonie 2020/2021 w tym miesiącu, w połączeniu z nieco niższą produkcją i wyższym zużyciem, zapasy końcowe są o 1,1 mln bel mniejsze, podczas gdy prognozowany handel jest wyższy o ponad 900 tys. bel.

Redukcja produkcji ryżu na świecie
Dostawy ryżu zostały zmniejszone o 0,5 mln ton do 682 mln ton, głównie z powodu niższej produkcji ryżu w Birmie, Tajwanie i Indonezji, które nie są całkowicie równoważone zwiększoną produkcją na Filipinach i Tajlandii.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

WAPA oszacowała zbiory jabłek w UE na 10,6 mln ton
Według raportu Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA), w bieżącym sezonie łączne zbiory jabłek w UE wyniosą 10,585 mln ton.

min
max