Content
Porady ekspertów
Rośliny, Informacje
Które pierwiastki są niezbędne dla roślin?


do ulubionych
z ulubionych

3 kryteria niezbędności pierwiastków
Układ okresowy obejmuje 118 pierwiastków. Nie wszystkie występują naturalnie w przyrodzie, a z tych, które są obecne w naturze, nie wszystkie są niezbędne dla roślin.
Pierwiastki niezbędne to te, które:
- są konieczne do ukończenia cyklu rozwojowego roślin;
- nie mogą być zastąpione przez inne pierwiastki;
- są budulcem metabolitów wytwarzanych przez rośliny lub są konieczne do działania enzymów roślinnych. Pierwiastki niezbędne dzielimy na makroelementy i mikroelementy – zawartość tych pierwszych w roślinach wynosi z reguły więcej niż 0,1% suchej masy, a tych drugich jest około 1000 razy mniejsza.
Makroelementy i mikroelementy
Do makroelementów należą: węgiel (C), wodór (H), tlen (O), azot (N), fosfor (P), potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg) i siarka (S).
Mikroelementy to: żelazo (Fe), miedź (Cu), bor (B), cynk (Zn), mangan (Mn), molibden (Mo), chlor (Cl) i nikiel (Ni).
Pierwiastki korzystne
Wyróżnić możemy także pierwiastki, których niezbędności jednoznacznie nie udowodniono, ale wywierają korzystny wpływ na rozwój roślin: sód (Na), krzem (Si), kobalt (Co), selen (Se), glin (Al) i wanad (V).
Źródło:
1. Gorlach E., Mazur T. 2002. Chemia Rolna. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa.
2. Kopcewicz J. (red.), Lewak S. (red.). 2002. Fizjologia roślin. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Wzrost globalnych dostaw ryżu
Dostawy ryżu zwiększyły się o 0,8 mln ton do 682,3 mln ton, przede wszystkim z powodu wyższej produkcji ryżu w Indonezji, Sri Lance i Filipinach, ponieważ światowa produkcja wzrosła do rekordowego poziomu 504 mln ton.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zbiory soi w Brazylii są opóźnione
Zbiór uprawy soi w Brazylii w sezonie 2020/2021 jest obecnie w toku, ale głównie z powodu późnego sadzenia postęp jest opóźniony w stosunku do zwykłego harmonogramu.

min
max