Content

Porady ekspertów

Rośliny

Kukurydza na ziarno – optymalny termin zbioru

Data2020-09-07 Ilość wyświetleń840 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jak co roku producent kukurydzy na ziarno staje przed dylematem kiedy przystąpić do jej zbioru, aby uzyskać jak najwyższy plon nieuszkodzonego ziarna, jednocześnie o jak najwyższej jego jakości i jak najniższej wilgotności (co znacznie obniży koszty suszenia). Termin zbioru determinowany jest nie tylko odmianą kukurydzy, ale przede wszystkim panującymi warunkami pogodowymi. Osiągnięcie dojrzałości fizjologicznej (omłotowej) następuje w momencie pojawienia się w miejscu umocowania ziarniaka do osadki kolby czarnej plamki, która w pierwszej kolejności występuje na czubku kolby, a w dalszej – na niżej umiejscowionych ziarniakach.

Czarna plamka tworzy się około 60. dnia licząc od początku wiechowania kukurydzy i oznacza moment zakończenia gromadzenia asymilatów (które przestają do niego spływać) przez ziarniak kukurydzy. Pojawienie się czarnej plamki kończy więc fazę nalewania ziarna, ziarniak już nie rośnie i od tego czasu traci wodę, która odprowadzana jest przez wierzchołek kolby i jej liście okrywowe. Przyjmuje się, że w momencie pojawienia się czarnej plamki, a więc przerwania połączenia pomiędzy ziarniakiem a rośliną, wilgotność ziarna (w zależności od panujących warunków atmosferycznych) waha się w przedziale od 25% (odmiany wczesne, dobre warunki pogodowe) do 40% (odmiany późne, gorsze warunki pogodowe).

Tempo dosychania ziarniaków różni się w zależności od typu ziarna. Kukurydza z ziarnem typu flint traci wodę wcześniej, a proces ten jest powolny, ale systematyczny. Z kolei odmiany z ziarnem typu dent oddają wodę później, ale od fazy pojawienia się czarnej plamki proces ten odbywa się bardzo szybko. W okresie zbioru roślin najczęściej ziarno typu dent ma o około 2 – 3 punkty procentowe mniejszą wilgotność w stosunku do odmiany flint, przy tej samej klasie wczesności FAO.

Sprzyjające warunki atmosferyczne z jednej strony zmniejszają wilgotność ziarna, z drugiej może dochodzić do pogorszenia jego jakości. Należy jednak pamiętać o tym, że zbiór ziarna przy zbyt dużej wilgotności prowadzi do znacznych strat w efekcie jego uszkodzenia podczas omłotu.
 
Zalecany termin zbioru kukurydzy na ziarno przypada na 2 – 4 tygodnie od momentu pojawienia się czarnej plamki. Termin ten nie powinien być nadmiernie przesuwany, gdyż stanowi to zagrożenie porażenia roślin przez grzyby z rodzaju Fusarium, wylegania roślin czy opadania kolb (działalność dzikiej zwierzyny).
 
Termin ten jest jak najbardziej ekonomicznie uzasadniony, gdyż w tym czasie różnica pomiędzy stratami podczas omłotu (ilość ziarna uszkodzonego), a stratami ziarna w efekcie wylegania czy porażenia przez Fusarium jest najmniejsza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Zniżka produkcji bawełny na świecie

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o 1 mln bel niższa, przy redukcji spoza USA, w tym w Pakistanie, Mali i Argentynie. Poza Stanami Zjednoczonymi największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny

Szacowane większe zużycie bawełny na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie bawełny w sezonie 2020/21 wzrośnie o 13 procent do 115,6 mln bel po dramatycznym spadku, jaki nastąpił w drugiej połowie sezonu 2019/2020.

Rośliny

Rekordowa produkcja ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 503,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Obniżka światowej produkcji bawełny

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o ponad 1 mln bel niższa, przy redukcji w Pakistanie, Mali i Argentynie. Największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4855/wheat-4335863-1280_nmedium.jpg

Październikowe trendy cen zbóż

Według GUS, w październiku 2020 r. zwiększone zapotrzebowanie ze strony liczących się importerów, przy malejącej dostępności eksportowej.

Zboża
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Lubin
wtorek, 19 Styczeń 2021
2°C
0°C
min
4°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.