Content

Porady ekspertów

Rośliny

Kukurydza na ziarno – optymalny termin zbioru

Data20 dni temu Ilość wyświetleń323 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jak co roku producent kukurydzy na ziarno staje przed dylematem kiedy przystąpić do jej zbioru, aby uzyskać jak najwyższy plon nieuszkodzonego ziarna, jednocześnie o jak najwyższej jego jakości i jak najniższej wilgotności (co znacznie obniży koszty suszenia). Termin zbioru determinowany jest nie tylko odmianą kukurydzy, ale przede wszystkim panującymi warunkami pogodowymi. Osiągnięcie dojrzałości fizjologicznej (omłotowej) następuje w momencie pojawienia się w miejscu umocowania ziarniaka do osadki kolby czarnej plamki, która w pierwszej kolejności występuje na czubku kolby, a w dalszej – na niżej umiejscowionych ziarniakach.

Czarna plamka tworzy się około 60. dnia licząc od początku wiechowania kukurydzy i oznacza moment zakończenia gromadzenia asymilatów (które przestają do niego spływać) przez ziarniak kukurydzy. Pojawienie się czarnej plamki kończy więc fazę nalewania ziarna, ziarniak już nie rośnie i od tego czasu traci wodę, która odprowadzana jest przez wierzchołek kolby i jej liście okrywowe. Przyjmuje się, że w momencie pojawienia się czarnej plamki, a więc przerwania połączenia pomiędzy ziarniakiem a rośliną, wilgotność ziarna (w zależności od panujących warunków atmosferycznych) waha się w przedziale od 25% (odmiany wczesne, dobre warunki pogodowe) do 40% (odmiany późne, gorsze warunki pogodowe).

Tempo dosychania ziarniaków różni się w zależności od typu ziarna. Kukurydza z ziarnem typu flint traci wodę wcześniej, a proces ten jest powolny, ale systematyczny. Z kolei odmiany z ziarnem typu dent oddają wodę później, ale od fazy pojawienia się czarnej plamki proces ten odbywa się bardzo szybko. W okresie zbioru roślin najczęściej ziarno typu dent ma o około 2 – 3 punkty procentowe mniejszą wilgotność w stosunku do odmiany flint, przy tej samej klasie wczesności FAO.

Sprzyjające warunki atmosferyczne z jednej strony zmniejszają wilgotność ziarna, z drugiej może dochodzić do pogorszenia jego jakości. Należy jednak pamiętać o tym, że zbiór ziarna przy zbyt dużej wilgotności prowadzi do znacznych strat w efekcie jego uszkodzenia podczas omłotu.
 
Zalecany termin zbioru kukurydzy na ziarno przypada na 2 – 4 tygodnie od momentu pojawienia się czarnej plamki. Termin ten nie powinien być nadmiernie przesuwany, gdyż stanowi to zagrożenie porażenia roślin przez grzyby z rodzaju Fusarium, wylegania roślin czy opadania kolb (działalność dzikiej zwierzyny).
 
Termin ten jest jak najbardziej ekonomicznie uzasadniony, gdyż w tym czasie różnica pomiędzy stratami podczas omłotu (ilość ziarna uszkodzonego), a stratami ziarna w efekcie wylegania czy porażenia przez Fusarium jest najmniejsza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wyższe zużycie bawełny na świecie

Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 112,7 mln bel, czyli o 10 procent więcej niż sezon wcześniej.

Rośliny

Mimo niższej prognozy produkcja ryżu na świecie będzie większa

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/21 jest prognozowana na 499,6 mln ton, co oznacza spadek o 0,5 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy, ale o prawie 1 procent więcej niż rok wcześniej i najwyższa w historii.

Rośliny

Wzrost globalnego handlu bawełną

Prognozuje się, że światowy handel bawełną wyniesie 41,7 mln bel w sezonie 2020/2021, czyli 1 mln bel więcej niż w poprzednim sezonie i najwyższy od rekordu 2012/2013, wynoszący 46,4 mln bel.

Rośliny

Globalny wzrost zapasów bawełny pod kierunkiem Indii

Najnowsze szacunki Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wskazują, że globalne zapasy bawełny w sezonie 2020/2021 mają wynieść 103,8 mln bel, a więc o 4,5 procent powyżej 2019/2020.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4710/summer-361112-1280_nmedium.jpg

Tureccy dostawcy cytrusów dążą do rekordowego eksportu

Producenci z śródziemnomorskiego regionu Turcji od początku roku wyeksportowali 666 tys. ton cytrusów za 340 mln USD.

Owoce
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Wilków
niedziela, 27 Wrzesień 2020
11°C
8°C
min
14°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.