Content

Porady ekspertów

Rośliny, Zboża, Z kraju

Kukurydza potrzebuje wody

Data2016-06-23 Ilość wyświetleń9354 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W Polsce plony kukurydzy w dużym stopniu zależą od wielkości i rozkładu opadów atmosferycznych w sezonie wegetacyjnym. Zapot. na wodę wzrasta w miarę wzrostu roślin i tworzenia się suchej masy.
W Polsce plony kukurydzy w dużym stopniu zależą od wielkości i rozkładu opadów atmosferycznych w sezonie wegetacyjnym. Zapot. na wodę wzrasta w miarę wzrostu roślin i tworzenia się suchej masy.

Lokalnie występujące opady deszczu, to wciąż za mało dla szybko rosnącej kukurydzy. Wielu plantatorów z Opolszczyzny, już teraz zastanawia się, czy nie powtórzy się historia z ubiegłego sezonu?

Wody w glebie brak

Pozimowy zapas wilgoci w glebie to główny „rezerwuar wody” z której korzysta kukurydza po siewie. Niestety w bieżącym sezonie zapasów nie ma. Brak opadów w okresie jesienno-zimowym, a także niewielkie ich ilości w okresie wiosny powodują, że wody w glebie brakuje. 

W takich warunkach pomimo tego, że roślina ta zawiązuje silny i głęboko sięgający system korzeniowy (nawet do 3 m), którym może pobierać wodę nawet z głębszych warstw profilu glebowego, takich możliwości nie ma. Bieżące opady, które występują tylko lokalnie i w zasadzie kształtują się na niewielkim poziomie są zbyt małe.

Ile wody potrzebuje kukurydza?

Wartość tę można oszacować za pomocą współczynnika transpiracji, który oznacza ilość litrów wody, potrzebną roślinie do utworzenia 1 kg suchej masy. 

Dla kukurydzy współczynnik transpiracji mieści się w przedziale 300-400 litrów wody/kg s.m. Dla porównania lucerna należy do roślin o wysokim współczynniku transpiracji (ok. 850 l/kg s.m. ),n pszenica jest pod tym względem przeciętna (ok. 400-500 l/kg s.m.), podobnie jest z jęczmieniem (ok. 400-550 l/kg s.m.). Burak potrzebuje ok. 350-450 l/kg s.m. wody. Najmniej wody potrzebuje proso (ok. 200-300 l/kg s.m.)

O potrzebach wodnych decyduje nie tylko współczynnik transpiracji, ale także ilość wytwarzanej suchej masy z ha.

Kukurydza, pomimo niskiego współczynnika transpiracji, potrzebuje dużo wody, ponieważ wytwarza duże ilości suchej masy. Z tego powodu hektar kukurydzy „zużywa” podczas sezonu wegetacyjnego ok. 3,5 mln l wody (ponad 350 mm, czyli 350 l/m2 powierzchni plantacji). Wraz ze wzrostem plonu zapotrzebowanie na wodę rośnie. Oczywiście ważny jest odpowiedni rozkład opadów – krytyczne miesiące to lipiec i sierpień. 

 

Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w miarę wzrostu roślin i tworzenia się suchej masy. W chwili obecnej na wielu polach już widać skutki suszy – rośliny przestają rosnąć, liście stają się są mniejsze, zwijają się.
 Wartość współczynnika transpiracji nie jest wartością stałą dla danego gatunku, zależy m.in. od:

  • poziomu wilgotności gleby – zwiększa się, gdy gleba jest suchsza i lżejsza,
  • temperatury,
  • zasobności gleby w składniki pokarmowe– zmniejsza się wraz ze wzrostem zasobności,
  • rodzaju gleby – zwiększa się, dla lżejszych gleb,
  • kwasowości gleby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Spadek globalnego handlu bawełną

Światowy handel bawełną w sezonie 2021/2022 wyniesie prawie 46,8 mln bel, a więc 1,7 mln bel poniżej poprzedniego sezonu, ale nadal jest to drugi najwyższy w historii.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5442/rice-3505977-1280_nmedium.jpg

Globalny rynek ryżu

Globalna perspektywa w sezonie 2021/22 dotyczy zwiększonych dostaw ryżu, niższej konsumpcji, zwiększonego handlu i wyższych końcowych zapasów.

Rośliny
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Strzegowo
wtorek, 19 Październik 2021
10°C
7°C
min
14°C
max
0