Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Kwasy humusowe jako efektywne biostymulatory

Data2020-03-23 Ilość wyświetleń1491 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Biostymulator to produkt nawozowy, który niezależnie od ilości składników pokarmowych zawiera substancję czynną (substancje) bądź mikroorganizmy. Po zastosowaniu na roślinę albo w obrębie rizosfery materiał ten stymuluje naturalne procesy, które prowadzą do poprawy co najmniej jednej z następujących cech rośliny: efektywności wykorzystania składników pokarmowych, tolerancji na stres abiotyczny lub polepszenia cech jakościowych plonów. W nowoczesnej uprawie roślin stosowanie biostymulatorów jest ważnym i coraz częstszym elementem agrotechniki.

Do biostymulatorów należą również kwasy humusowe (huminy, kwasy huminowe i kwasy fulwowe). W warunkach naturalnych są one aktywnymi składnikami próchnicy. Pochodzą z rozkładu materii organicznej lub są produktami aktywności metabolicznej mikroorganizmów wykorzystujących powyższe substraty.

Kwasy humusowe charakteryzują się wielokierunkowym działaniem, wpływają na wzrost roślin w sposób bezpośredni i pośredni. Przede wszystkim oddziałują korzystnie na środowisko życia roślin, czyli warunki glebowe, poprzez zwiększenie pojemności wodnej i poprawienie struktury gleby, a przez to zmniejszenie zagrożenia suszą. Substancje humusowe stymulując wzrost i namnażanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych (m.in. azotobakter) zwiększają aktywność biologiczną gleby. Ponadto kwasy huminowe i fulwowe zwiększają siłę kiełkowania nasion, pozytywnie wpływają na rozwój siewek i korzeni roślin oraz wpływają na lepsze pobieranie składników pokarmowych przez rośliny. Kwasy huminowe mają bezpośredni wpływ na błony komórkowe, powodując wzrost ich przepuszczalności, a w rezultacie skuteczniejszy transport związków mineralnych do miejsc aktywnych metabolicznie. Substancje humusowe sprzyjają tworzeniu chlorofilu, cukrów i aminokwasów w roślinach oraz wspomagają fotosyntezę. Pogrubiają ściany komórkowe w owocach i przedłużają okres ich przechowywania.
 
Należy jednak pamiętać, że zbyt duże stężenie kwasów huminowych i fulwowych w glebie może działać toksycznie, powodując zahamowanie procesu kiełkowania lub zamieranie siewek.
 
Na rynku dostępnych jest wiele nawozów na bazie kwasów humusowych w formie płynnej i granulowanej, które mogą być używane doglebowo lub dolistnie. Aplikację dolistną należy przeprowadzić we wczesnych fazach rozwojowych roślin, ponieważ są one bardziej podatne na działanie preparatów humusowych. Zazwyczaj aplikacja dolistna jest skuteczniejsza niż doglebowa, ponieważ znaczna część związków humusowych jest zatrzymywana w korzeniach i dopiero po osiągnięciu w tej części rośliny odpowiedniego poziomu, są one transportowane do łodyg i liści.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wyższe zużycie bawełny na świecie

Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 112,7 mln bel, czyli o 10 procent więcej niż sezon wcześniej.

Rośliny

Wzrost plonowania siana łąkowego

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin oraz przyrostu biomasy po zebraniu pierwszego pokosu, przy czym w wielu regionach kraju były one zróżnicowane.

Rośliny

Światowy handel ryżem wzrośnie

Przewiduje się, że światowy handel ryżem w 2021 r. wyniesie 44,4 mln ton, co oznacza wzrost o 0,15 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i ponad 3 procent więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Wzrost globalnego handlu bawełną

Prognozuje się, że światowy handel bawełną wyniesie 41,7 mln bel w sezonie 2020/2021, czyli 1 mln bel więcej niż w poprzednim sezonie i najwyższy od rekordu 2012/2013, wynoszący 46,4 mln bel.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4634/oats-5391627-1280_nmedium.jpg

Spore obniżki cen zbóż

W dniach od 26 lipca do 2 sierpnia 2020 roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły owies paszowy, a zwyżki jęczmień browarniany. Również tańsza była w tym czasie pszenica, ale droższa kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Mława
czwartek, 1 Październik 2020
13°C
10°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.