Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Kwasy humusowe jako efektywne biostymulatory

Data6 dni temu Ilość wyświetleń172 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Biostymulator to produkt nawozowy, który niezależnie od ilości składników pokarmowych zawiera substancję czynną (substancje) bądź mikroorganizmy. Po zastosowaniu na roślinę albo w obrębie rizosfery materiał ten stymuluje naturalne procesy, które prowadzą do poprawy co najmniej jednej z następujących cech rośliny: efektywności wykorzystania składników pokarmowych, tolerancji na stres abiotyczny lub polepszenia cech jakościowych plonów. W nowoczesnej uprawie roślin stosowanie biostymulatorów jest ważnym i coraz częstszym elementem agrotechniki.

Do biostymulatorów należą również kwasy humusowe (huminy, kwasy huminowe i kwasy fulwowe). W warunkach naturalnych są one aktywnymi składnikami próchnicy. Pochodzą z rozkładu materii organicznej lub są produktami aktywności metabolicznej mikroorganizmów wykorzystujących powyższe substraty.

Kwasy humusowe charakteryzują się wielokierunkowym działaniem, wpływają na wzrost roślin w sposób bezpośredni i pośredni. Przede wszystkim oddziałują korzystnie na środowisko życia roślin, czyli warunki glebowe, poprzez zwiększenie pojemności wodnej i poprawienie struktury gleby, a przez to zmniejszenie zagrożenia suszą. Substancje humusowe stymulując wzrost i namnażanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych (m.in. azotobakter) zwiększają aktywność biologiczną gleby. Ponadto kwasy huminowe i fulwowe zwiększają siłę kiełkowania nasion, pozytywnie wpływają na rozwój siewek i korzeni roślin oraz wpływają na lepsze pobieranie składników pokarmowych przez rośliny. Kwasy huminowe mają bezpośredni wpływ na błony komórkowe, powodując wzrost ich przepuszczalności, a w rezultacie skuteczniejszy transport związków mineralnych do miejsc aktywnych metabolicznie. Substancje humusowe sprzyjają tworzeniu chlorofilu, cukrów i aminokwasów w roślinach oraz wspomagają fotosyntezę. Pogrubiają ściany komórkowe w owocach i przedłużają okres ich przechowywania.
 
Należy jednak pamiętać, że zbyt duże stężenie kwasów huminowych i fulwowych w glebie może działać toksycznie, powodując zahamowanie procesu kiełkowania lub zamieranie siewek.
 
Na rynku dostępnych jest wiele nawozów na bazie kwasów humusowych w formie płynnej i granulowanej, które mogą być używane doglebowo lub dolistnie. Aplikację dolistną należy przeprowadzić we wczesnych fazach rozwojowych roślin, ponieważ są one bardziej podatne na działanie preparatów humusowych. Zazwyczaj aplikacja dolistna jest skuteczniejsza niż doglebowa, ponieważ znaczna część związków humusowych jest zatrzymywana w korzeniach i dopiero po osiągnięciu w tej części rośliny odpowiedniego poziomu, są one transportowane do łodyg i liści.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowy handel bawełną najwyższy od 7 lat

Prognozuje się, że globalny handel bawełną wyniesie 43,6 mln bel w sezonie 2019/2020, czyli o 5 procent powyżej sezonu 2018/2019, a najwyższy od sezonu 2012/2013.

Rośliny

Prognoza produkcji bawełny w USA i na świecie

Amerykańska produkcja bawełny została zmniejszona o 300 tys. bel do 19,8 mln bel.

Rośliny

Wzrost światowej produkcji bawełny

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w sezonie 2019/2020 wyniesie 121,6 mln bel, a więc to więcej o 2,5% w porównaniu z poprzednim sezonem. Wzrost produkcji jest w dużej mierze spowodowany zwiększeniem się powierzchni zbiorów, którą szacuje się na 34,6 mln ha.

Rośliny

Wzrost światowych zbiorów ryżu

Zbiory ryżu na świecie w bieżącym sezonie zwiększyły o 3,4 mln ton do 499,6 mln ton, z czego 3 mln ton to wzrost produkcji indyjskiej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4253/broccoli-1792236-1280_nmedium.jpg

Hiszpańscy naukowcy badają właściwości przeciwnowotworowe brokułów

Oprócz właściwości odżywczych brokułów, musimy również wziąć pod uwagę jego potencjał zapobiegania chorobom. W rzeczywistości grupa baskijskich naukowców opracowuje obecnie biokompozyty z ekstraktów z brokułów do leczenia raka skóry i jelita grubego.

Warzywa
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Żyraków
niedziela, 29 Marzec 2020
7°C
2°C
min
13°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.