Content

Porady ekspertów

Rośliny

Kwitnienie rzepaku a plon nasion

Data2021-05-23 Ilość wyświetleń534 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rzepak należy do roślin fakultatywnie obcopylnych. Żółta barwa kwiatów rzepaku oraz miodowy zapach nektaru przywabiają liczne owady, zarówno pożyteczne pszczoły, jak i szkodniki. W przypadku występowania w okresie kwitnienia rzepaku słonecznej i suchej pogody, kiedy to obserwuje się liczne odwiedzanie przez owady kwitnących roślin, przeważa zapylenie obcym pyłkiem. Natomiast podczas chłodnej i deszczowej pogody występuje samozapylenie. Jednak sposób zapylenia roślin nie wpływa w wyraźnym stopniu na uzyskane plony nasion.

Nektarowanie zależy zarówno od panującej w okresie kwitnienia rzepaku pogody, jak również od uprawianej odmiany. Rzepak charakteryzuje się dużą wrażliwością na okresowe susze przypadające w czasie jego kwitnienia, co przekłada się na obniżenie plonu nasion. Wynika to między innymi z opadania kwiatów, bądź też niezawiązywania nasion w łuszczynie, co prowadzi do zmniejszenia liczby łuszczyn z nasionami. W roślinach takich niekiedy częściową rekompensatą zniżki plonu może być wzrost masy 1000 nasion.

Długość kwitnienia rzepaku wynika z nierównomiernego dojrzewania roślin. Najczęściej grona kwiatowe obecnie uprawianych odmian rzepaku kwitną do 25 dni. Dłuższym kwitnieniem charakteryzują się rośliny, które narażone były na bardzo niskie temperatury i w związku z uszkodzeniem pąków wierzchołkowych ich rozwój jest opóźniony. Odmiany rzepaku wartościowe pod względem rolniczym powinny kwitnąć krótko (kwitnięcie „wybuchowe”), przy jednoczesnym zakwitaniu wielu kwiatów na obficie kwitnących roślinach. Prowadzi to do równomiernego dojrzewania łanu, co przekłada się na ograniczenie strat żniwnych wynikających z pękania łuszczyn.

O plonie w okresie kwitnienia rzepaku w dużym stopniu decyduje odpowiednia zawartość w roślinach wapnia i boru. Wapń zwiększając efektywność procesu fotosyntezy warunkuje uzyskanie wyższego plonu, a także dzięki obecności w ścianie komórkowej poprawia wytrzymałość mechaniczną rzepaku. Z kolei bor wpływa na proces zapylania.
 
W okresie kwitnienia czynnikiem mogącym wpłynąć na obniżenie plonowania roślin jest występowanie chorób grzybowych, takich jak zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych czy szara pleśń.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Obniżono prognozę światowych zapasów bawełny

Przewiduje się, że na koniec sezonu 2021/22 światowe zapasy bawełny są o 1,6 mln bel niższe niż w czerwcu, ponieważ w dużej mierze równoważące zmiany w produkcji i konsumpcji w niewielkim stopniu zrekompensują niższe szacowane początkowe zapasy.

Rośliny

Większe zużycie bawełny na świecie

Światowe zużycie bawełny w sezonie 2021/22 prognozowane jest na 123,2 mln bel, czyli około 4 procent powyżej skorygowanych szacunków w sezonie 2020/21, które wynoszą 118,6 mln bel, czyli o 15 procent powyżej 2019/20.

Rośliny

Rekordowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że światowa konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 514 mln ton, co oznacza spadek o prawie 0,6 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 6,1 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Globalne prognozy to mniejsza podaż ryżu

Dostawy ryżu zmniejszają się o 2 mln ton do 681 mln ton, głównie dzięki połączeniu niższych zapasów początkowych w Indiach i zmniejszonej produkcji w Egipcie, UE i Stanach Zjednoczonych.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5266/rice-2184964-1280_nmedium.jpg

Produkcja ryżu na świecie na rekordowym poziomie

Dostawy wzrosły o 1,6 mln ton do 682,9 mln ton, głównie dzięki połączeniu wyższych zapasów początkowych w Chinach i Bangladeszu oraz zwiększonej produkcji w Indiach.

Rośliny
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Brójce
niedziela, 25 Lipiec 2021
23°C
17°C
min
29°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.