Content

Porady ekspertów

Rośliny

Kwitnienie rzepaku a plon nasion

Data2021-05-23 Ilość wyświetleń823 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rzepak należy do roślin fakultatywnie obcopylnych. Żółta barwa kwiatów rzepaku oraz miodowy zapach nektaru przywabiają liczne owady, zarówno pożyteczne pszczoły, jak i szkodniki. W przypadku występowania w okresie kwitnienia rzepaku słonecznej i suchej pogody, kiedy to obserwuje się liczne odwiedzanie przez owady kwitnących roślin, przeważa zapylenie obcym pyłkiem. Natomiast podczas chłodnej i deszczowej pogody występuje samozapylenie. Jednak sposób zapylenia roślin nie wpływa w wyraźnym stopniu na uzyskane plony nasion.

Nektarowanie zależy zarówno od panującej w okresie kwitnienia rzepaku pogody, jak również od uprawianej odmiany. Rzepak charakteryzuje się dużą wrażliwością na okresowe susze przypadające w czasie jego kwitnienia, co przekłada się na obniżenie plonu nasion. Wynika to między innymi z opadania kwiatów, bądź też niezawiązywania nasion w łuszczynie, co prowadzi do zmniejszenia liczby łuszczyn z nasionami. W roślinach takich niekiedy częściową rekompensatą zniżki plonu może być wzrost masy 1000 nasion.

Długość kwitnienia rzepaku wynika z nierównomiernego dojrzewania roślin. Najczęściej grona kwiatowe obecnie uprawianych odmian rzepaku kwitną do 25 dni. Dłuższym kwitnieniem charakteryzują się rośliny, które narażone były na bardzo niskie temperatury i w związku z uszkodzeniem pąków wierzchołkowych ich rozwój jest opóźniony. Odmiany rzepaku wartościowe pod względem rolniczym powinny kwitnąć krótko (kwitnięcie „wybuchowe”), przy jednoczesnym zakwitaniu wielu kwiatów na obficie kwitnących roślinach. Prowadzi to do równomiernego dojrzewania łanu, co przekłada się na ograniczenie strat żniwnych wynikających z pękania łuszczyn.

O plonie w okresie kwitnienia rzepaku w dużym stopniu decyduje odpowiednia zawartość w roślinach wapnia i boru. Wapń zwiększając efektywność procesu fotosyntezy warunkuje uzyskanie wyższego plonu, a także dzięki obecności w ścianie komórkowej poprawia wytrzymałość mechaniczną rzepaku. Z kolei bor wpływa na proces zapylania.
 
W okresie kwitnienia czynnikiem mogącym wpłynąć na obniżenie plonowania roślin jest występowanie chorób grzybowych, takich jak zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych czy szara pleśń.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Spadek globalnego handlu bawełną

Światowy handel bawełną w sezonie 2021/2022 wyniesie prawie 46,8 mln bel, a więc 1,7 mln bel poniżej poprzedniego sezonu, ale nadal jest to drugi najwyższy w historii.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5398/summer-3519377-1280_nmedium.jpg

Na giełdach krajowych żyto traci na wartości 15,7%

W dniach od 2 do 8 sierpnia br. odnotowano zróżnicowanie cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Bolesławic
poniedziałek, 18 Październik 2021
10°C
7°C
min
13°C
max
0