Porady ekspertów

Rośliny, Nawożenie

Liście buraczane źródłem składników pokarmowych

Data2016-11-16 Ilość wyświetleń794 wyświetleń

Liście buraczane to bogactwo makro- i mikroelementów.
Liście buraczane to bogactwo makro- i mikroelementów.


Liście buraczane źródłem składników pokarmowych

Liście buraczane podobnie jak inne produkty uboczne pozostawione na polu po sprzęcie plonu głównego (np. słoma zbóż ) stanowią cenne źródło składników pokarmowych oraz wzbogacają glebę w materię organiczną.

Średnio przyjmuje się, że z 1 toną liści buraczanych pozostawionych na polu wnosimy do gleby około 4,0 kg azotu (N), 0,8 kg fosforu P2O5 , 5,1 kg potasu (K2O), 0,8 kg magnezu (MgO), 1,5 kg wapnia (CaO) oraz 1,7 kg sodu (Na2O).

Aby obliczyć ile składników pokarmowych zostanie przyoranych w liściach, trzeba oszacować ich masę pozostawioną po zbiorze korzeni. Przyjmuje się, że stosunek masy korzeni do masy liści wnosi jak 1 do 0,7 - 0,8, tzn. na każdą 1 tonę korzeni przypada 0,7 – 0,8 ton liści. Przy plonie korzeni 60 t/ha uzyskamy około 40 t/ha liści, w związku z tym wniesiemy do gleby około 160 kg N, 32 kg P2O5, 204 kg K2O, 32 kg MgO, 60 kg CaO i 68 kg Na2O.

Wykorzystanie składników pokarmowych z liści buraczanych w pierwszym roku po przyoraniu wynosi dla azotu około 40 - 60%, potasu 50 - 70%, fosforu 25%, a pozostałych pierwiastków około 50 - 75%.

Na szybkość ich uwalniania wpływa stopień rozdrobnienia, im jest ono większe tym szybciej będzie postępowało ich uwalnianie. Liście buraczane są również cennym źródłem mikroelementów między innymi: boru, miedzi, manganu i cynku.
Jak widać ilość składników pokarmowych dostarczona do gleby jest znaczna i dlatego wartości te trzeba koniecznie uwzględnić w bilansie składników pokarmowych, które zamierzamy zastosować w postaci innych nawozów pod roślinę następczą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Unijne zbiory oleistych jednak poniżej 30 mln ton

Za sprawą dużych cięć w obrębie rzepaku Komisja Europejska obniżyła szacunki produkcji trzech najważniejszych roślin oleistych w sezonie 2016/2017 do niespełna 30 mln ton. W porównaniu do ubiegłego sezonu unijne zbiory oleistych ulegną zatem spadkowi o 1,8 mln ton.

Rośliny

Zbiory orzechów włoskich w sezonie 2014/2015 wyniosły 1,75 mln ton

Globalną produkcję orzechów włoskich w sezonie 2014/2015 oszacowano na 1,75 mln ton. W porównaniu do wcześniejszego sezonu zbiory uległy zatem zwyżce o 150 tys. ton. Ponad połowa światowej produkcji zlokalizowana była w Chinach.

Rośliny

Instytut Rozwoju Rolnictwa podsumował 2013 r. w rolnictwie

W 2013 roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen zbóż, wzrostem cen mleka, wzrostem eksportu, zakazem uboju rytualnego i uchwaleniem ustawy o GMO - tak miniony rok podsumowuje Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Wł. Grabskiego.

Rośliny

Rzepak na Matif o 2% do góry

Na przestrzeni tygodnia notowania rzepaku na Matif podrożały o 2%. Lutowy kontrakt na rzepak ukształtował się na poziomie 349,5 euro/t i był najwyższy od sześciu miesięcy.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Wilków
czwartek, 23 Marzec 2017
pochmurno
7°C
3°C
min
11°C
max
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Nawozy wieloskładnikowe

POLIDAP® Light
NP(S) 14-34-(17)