Porady ekspertów

Rośliny, Nawożenie

Liście buraczane źródłem składników pokarmowych

Data2016-11-16 Ilość wyświetleń728 wyświetleń

Liście buraczane to bogactwo makro- i mikroelementów.
Liście buraczane to bogactwo makro- i mikroelementów.


Liście buraczane źródłem składników pokarmowych

Liście buraczane podobnie jak inne produkty uboczne pozostawione na polu po sprzęcie plonu głównego (np. słoma zbóż ) stanowią cenne źródło składników pokarmowych oraz wzbogacają glebę w materię organiczną.

Średnio przyjmuje się, że z 1 toną liści buraczanych pozostawionych na polu wnosimy do gleby około 4,0 kg azotu (N), 0,8 kg fosforu P2O5 , 5,1 kg potasu (K2O), 0,8 kg magnezu (MgO), 1,5 kg wapnia (CaO) oraz 1,7 kg sodu (Na2O).

Aby obliczyć ile składników pokarmowych zostanie przyoranych w liściach, trzeba oszacować ich masę pozostawioną po zbiorze korzeni. Przyjmuje się, że stosunek masy korzeni do masy liści wnosi jak 1 do 0,7 - 0,8, tzn. na każdą 1 tonę korzeni przypada 0,7 – 0,8 ton liści. Przy plonie korzeni 60 t/ha uzyskamy około 40 t/ha liści, w związku z tym wniesiemy do gleby około 160 kg N, 32 kg P2O5, 204 kg K2O, 32 kg MgO, 60 kg CaO i 68 kg Na2O.

Wykorzystanie składników pokarmowych z liści buraczanych w pierwszym roku po przyoraniu wynosi dla azotu około 40 - 60%, potasu 50 - 70%, fosforu 25%, a pozostałych pierwiastków około 50 - 75%.

Na szybkość ich uwalniania wpływa stopień rozdrobnienia, im jest ono większe tym szybciej będzie postępowało ich uwalnianie. Liście buraczane są również cennym źródłem mikroelementów między innymi: boru, miedzi, manganu i cynku.
Jak widać ilość składników pokarmowych dostarczona do gleby jest znaczna i dlatego wartości te trzeba koniecznie uwzględnić w bilansie składników pokarmowych, które zamierzamy zastosować w postaci innych nawozów pod roślinę następczą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Import zbóż do UE spadł o ponad 20%

W pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego sezonu handlowego znacznemu osłabieniu uległ import zbóż do Unii Europejskiej. W porównaniu z analogicznym okresem w sezonie 2015/2016 unijny przywóz zbóż zmniejszył się o ponad 20% do niespełna 10 mln ton.

Rośliny

MARS: Plony pszenicy i jęczmienia w Polsce będą o 14% niższe

W dniu 27 lipca 2015 r. ukazał się najnowszy biuletyn MARS (The Monitoring Agricultural ResourceS), w którym zawarto prognozy plonowania podstawowych upraw polowych w Polsce. Szacunki dotyczące zbóż i rzepaku są znacznie niższe od ubiegłorocznych.

Rośliny

Ceny pszenicy konsumpcyjnej poniżej 650 zł/t. Tanieje również kukurydza

W drugim tygodniu marca 2016 r. odnotowano po pięć zniżek i zwyżek średnich cen zbóż w punktach skupu. Bez zmian pozostała natomiast stawka oferowana za pszenicę paszową. Uwagę zwraca obniżka przeciętnej ceny pszenicy konsumpcyjnej, która spadła poniżej granicy 650 zł/t.

Rośliny

Więcej oleistych, ale mniej rzepaku w przyszłym sezonie

W sezonie 2016/2017 zbiory trzech najważniejszych gatunków roślin oleistych w Unii Europejskiej powinny być wyższe niż w bieżącym sezonie. Większa produkcja będzie jednak wynikała z poprawy zbiorów soi i słonecznika, gdyż zbiory rzepaku ulegną kolejnej obniżce.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Rudniki
niedziela, 26 Luty 2017
duże zachmurzenie
3°C
0°C
min
7°C
max
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Nawozy wieloskładnikowe

Amofoska® 5-10-25 z borem
NPK 5-10-25 z borem