Content

Porady ekspertów

Rośliny, Nawozy

Międzyplony ważne w płodozmianie

Data2013-07-29 Ilość wyświetleń1740 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Facelia błękitna.
Facelia błękitna.

Okres żniw to czas wielkiego wysiłku wszystkich rolników. Nie dość, że zależy nam na jak najszybszym i terminowym zbiorze płodów rolnych, to jeszcze zastanawiamy się, co zrobić? Czy sprzedać całość plonu, choć cena nie do końca nas satysfakcjonuje, czy też poczekać? Choć taką alternatywę nie wszystkie gospodarstwa posiadają. Następna sprawa o której już dziś powinniśmy myśleć, to kwestia przyszłych zasiewów, a przede wszystkim problemy, jakie dziś wynikają z utrzymaniem prawidłowych płodozmianów.


W ostatnich latach, głównie ze względów ekonomicznych, rolnicy coraz częściej sięgają po różnego rodzaju uproszczenia, zarówno w zakresie uprawy roli, jak i zmianowań. Upraszczanie płodozmianów sprowadza się przede wszystkim do częstszej uprawy zbóż i rzepaku, kosztem roślin okopowych i strączkowych. Zaniechana więc zostaje uprawa w plonie głównym roślin, które wpływają na poprawę fitosanitarną, polepszając strukturę gleby. Taki stan prowadzi często do szeregu niekorzystnych zmian w środowisku glebowym oraz ma wpływ na wzrost i plonowanie rośliny uprawnej. Jak temu przeciwdziałać? Jednym z czynników może być uprawa roślin „przerywających” czyli międzyplonów.


Zalety uprawy roślin w międzyplonie to:

  • tworzenie i utrzymywanie struktury gruzełkowatej gleby,
  • ograniczanie straty wody i ocienianie gleby, tworząc kolejny odrost po zbiorze rośliny ochronnej,
  • zmniejszanie niebezpieczeństwa ekspansji chwastów,
  • chronienie gleby przed erozją wietrzną i wodną,
  • rozwój w glebie pożytecznych drobnoustrojów, zwiększając aktywność biologiczną gleby,
  • ograniczanie występowania chorób i szkodników (w zależności od gatunku).

Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem, który można uprawiać w całej Polsce jest gorczyca biała, której plon suchej masy w korzystnych do uprawy warunkach, może odpowiadać 12-15 t obornika z hektara. Niestety ogromne walory jakie posiada ta roślina, niweluje fakt, ze należy do rośliny krzyżowych, dlatego też nie zaleca się uprawy tego gatunku w gospodarstwach, w których uprawia się rzepak.


Inną rośliną o małych wymaganiach glebowych, klimatycznych i nawozowych, charakteryzująca się krótkim okresem wegetacji oraz szybkim tempem wzrostu jest facelia błękitna. Korzystną cechą tego gatunku jest jej fitosanitarne oddziaływanie na glebę, ponieważ pomiędzy facelią, a pozostałymi roślinami uprawnymi nie ma pokrewieństwa gatunkowego i dlatego nie jest atakowana przez choroby i szkodniki. Szczególnie przydatna jest uprawa faceli na polach o częstym występowaniu w płodozmianie rzepaku ozimego. Najlepsze efekty daje uprawa na glebach lżejszych, bez skłonności do podmakania. Może być uprawiana na glebach piaszczystych i żwirowych, ale pod warunkiem dostatku wapnia.


Najważniejszymi czynnikami, które decydują o tym czy rok będzie sprzyjający do uprawy międzyplonów to: ilość i rozkład opadów, temperatura powietrza i termin wystąpienia pierwszego przymrozku. Masa organiczna międzyplonu powinna łatwo ulegać rozkładowi od momentu przyorania do wysiewu rośliny następczej. Rośliny, które charakteryzują się takimi cechami to: facelia, słonecznik oraz rośliny z rodziny krzyżowych (gorczyca biała, rzodkiew oleista, rzepa ścierniskowa). Gatunki te są wytrzymałe na suszę i przymrozki.


Ujemną cechą roślin z rodziny krzyżowych jest to, że są rośliną żywicielską dla rozmnażania się zarodników kiły kapusty. Część z nich może stać się również żywicielem mątwika burakowego.


Gdy do wszystkich wymienionych powyżej cech dodamy niskie nakłady, pozostaje tylko wybrać odpowiednią ofertę zakupu materiału siewnego. Spośród wielu możliwości powinniśmy zawsze wybierać materiał nie tylko tani, ale także o dobrej jakości, dostosowany do danego gospodarstwa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Prognoza produkcji bawełny w USA i na świecie

Amerykańska produkcja bawełny została zmniejszona o 300 tys. bel do 19,8 mln bel.

Rośliny

Wzrost światowych zbiorów ryżu

Zbiory ryżu na świecie w bieżącym sezonie zwiększyły o 3,4 mln ton do 499,6 mln ton, z czego 3 mln ton to wzrost produkcji indyjskiej.

Rośliny

Światowy handel bawełną najwyższy od 7 lat

Prognozuje się, że globalny handel bawełną wyniesie 43,6 mln bel w sezonie 2019/2020, czyli o 5 procent powyżej sezonu 2018/2019, a najwyższy od sezonu 2012/2013.

Rośliny

Wzrost światowej produkcji bawełny

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w sezonie 2019/2020 wyniesie 121,6 mln bel, a więc to więcej o 2,5% w porównaniu z poprzednim sezonem. Wzrost produkcji jest w dużej mierze spowodowany zwiększeniem się powierzchni zbiorów, którą szacuje się na 34,6 mln ha.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4322/barley-811340-1280_nmedium.jpg

Wyższe ceny jęczmienia konsumpcyjnego

W dniach od 16 do 23 lutego 2020 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły jęczmień browarniany, a zwyżki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza, a tańsza – pszenica konsumpcyjna.

MRiRW
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Goszczanów
niedziela, 29 Marzec 2020
3°C
-2°C
min
8°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.