Content
Porady ekspertów
Rośliny, Z kraju
Mniej znaczy więcej - Bazylia


do ulubionych
z ulubionych

Bazylia (Ocinum basilicum L.) należy do rodziny Wargowe. Jest to roślina jednoroczna osiągająca wysokość ok.45 centymetrów. Łodyga jest wzniesiona, rozgałęziona. Liście są jasnozielone, jajowate, błyszczące. Kwiaty są drobne, barwy różowej lub białej. Bazylia kwitnie od czerwca do października. System korzeniowy typu wiązkowego jest dość płytko zagłębiony w ziemi. Warto dodać na początku, że roślina na bardzo silny, balsamiczny zapach a smak korzenny i ostry.
Bazylia pochodzi z Indii. Szeroko uprawiana jest w krajach Azji, Ameryki oraz Europy. Jako roślina pochodząca z tropikalnej części Azji ma bardzo duże wymagania cieple. Stanowisko pod uprawę bazylii powinno być osłonięte od wiatru, ciepłe i silnie nasłonecznione, najlepiej o południowej wystawie. Gleba pod uprawę bazylii powinna być zasobna w składniki pokarmowe, szybko ogrzewająca się, lżejsza, o dobrej kulturze.
Bazylię zazwyczaj uprawia się po roślinach okopowych, rzepaku lub roślinach strączkowych. Jesienią wykonuje się głęboką orkę a wiosną pole uprawiamy kultywatorem. Wymagania pokarmowe są dosyć wysokie. Orientacyjnie na 1 hektar powinno się stosować 60-70 kg azotu (po wschodach i po pierwszym zbiorze), 50- 60 kg fosforu i 80-100 kg potasu stosowane przedsiewnie. Pielęgnacja uprawy nie jest skomplikowana bo ogranicza się do odchwaszczania, spulchniania gleby a także nawadniania.
Bazylię uprawia się z siewu bezpośrednio do gruntu. Nasiona należy wysiać w pierwszej połowie maja, jednakże mając na uwadze okresowe spadki temperatur poniżej 0, siew można opóźnić do połowy maja. Chcąc zapewnić plon świeżego ziela do września nasiona można wysiewać sukcesywnie do połowy lipca. Bazylia w okresie kiełkowania oraz w początkowej fazie wzrostu wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego zaleca się nawadniać plantacje w przypadku deficytu wody w tym czasie. Bazylię można uprawiać z rozsady, jednakże podnosi to koszty uprawy.
Bazylia to zioło, znane i cenione przez szefów kuchni, powszechnie kojarzona z kuchnią włoską lub śródziemnomorską. Olejek eteryczny zawarty w listkach jest bogaty w flawonoidy, saponiny, garbniki, sole mineralne, witaminy. Oprócz walorów smakowych możemy wspomagać się bazylią wówczas gdy cierpimy z powodu chorób układu oddechowego, pokarmowego, na różnego rodzaju stany zapalne, zakażenia, problemy z zatokami. Warto dodać, iż bazylia może ukoić nasze nerwy a dodanie kilku kropli olejku eterycznego do kominka będzie świetnym rozwiązaniem po męczącym dniu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Handel bawełną zwiększy się o 2%
Jak wynika z najnowszych prognoz Departamentu Rolnictwa USA (USDA) na lata 2018/2019, światowy handel bawełną ma wzrosnąć o 2% w stosunku do poprzedniego sezonu i osiągnąć najwyższy poziom od sezonu 2012/2013.

Tureckie kasztany w 32 krajach
W zeszłym roku Turcja wyeksportowała kasztany do 32 krajów o wartości 43,3 mln USD.

Mniejsza produkcja bawełny w USA
Produkcja bawełny w USA w minionym roku oceniana jest na prawie 18,6 mln bel, a więc o 11% poniżej plonów 2017 roku.

Zredukowano prognozy produkcji bawełny
W tym miesiącu prognozy bawełny z USA na sezon 2018/2019 obejmują nieco niższą produkcję, zużycie i kończenie zapasów.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica podrożeje?
Według danych zaprezentowanych przez BGŻ BNP Paribas, na początku stycznia bieżącego roku cena pszenicy konsumpcyjnej zawierającej białko na poziomie 12,5% uplasowała się w granicy 820-870 zł/t, a więc podobnej jak przed dwoma miesiącami.

min
max