Content

Porady ekspertów

Rośliny

Nasłonecznienie i wysoka temperatura a bulwy ziemniaka

Data2021-06-22 Ilość wyświetleń465 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Uzyskiwanie wysokich plonów bulw ziemniaka o dobrych parametrach jakościowych zależy między innymi od nasłonecznienia i temperatury panującej w okresie wzrostu i rozwoju roślin. W uprawie ziemniaka późnego najczęściej spotykany rozkład temperatur w okresie letnim wpływa korzystnie na rozwój roślin. Optymalna temperatura zawiązywania i wzrostu bulw wynosi od 15 do 20 ºC, przy czym najbardziej korzystna jest dzienna temperatura około 20 ºC i nocna około 14 – 15 ºC. Temperatury niższe niż 10 ºC, jak i wyższe niż 25 ºC, prowadzą do ograniczenia prawidłowego rozwoju ziemniaka.

W latach ciepłych i suchych bulwy ziemniaka charakteryzują się większą zawartością skrobi, a także są mniej podatne na ciemnienie miąższu, zarówno surowego, jak i po ugotowaniu. Jednakże w przypadku bulw przykrytych cienką warstwą ziemi, bądź też częściowo odkrytych wysoka temperatura i silne nasłonecznienie odnotowywane w latach suchych i gorących, są bardzo niebezpieczne, szczególnie na glebach lekkich. Może to prowadzić do oparzeń bulw w efekcie silnego nagrzania lub też bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Widoczne jest to w postaci małych pęcherzykowatych plam oraz ciemnienia i zasychania miąższu. Niekiedy dochodzi do tworzenia bulw miękkich lub gąbczastych, które nie nadają się do konsumpcji przez człowieka i są najczęściej wykorzystywane jako pasza.
 
W celu ograniczenia negatywnego wpływu wysokiej temperatury, względnie silnego promieniowania słonecznego na bulwy zaleca się przede wszystkim wyższe obredlanie ziemniaków.
 


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5521/corn-5917669-1280_nmedium.jpg

Kukurydza traci na wartości 10,7%

W dniach od 10 do 17 października bieżącego roku zaobserwowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły jęczmień browarniany, a obniżki kukurydzę. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, a tańsza pszenica paszowa.

MRiRW
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Słubice
sobota, 23 Październik 2021
7°C
4°C
min
11°C
max
0