Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Nawadnianie roślin w czasie suszy

Data2019-07-01 Ilość wyświetleń1379 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Dostępność wody dla roślin stanowi istotny czynnik produkcji żywności. Susze występujące w okresie wiosennej i wczesnoletniej wegetacji silnie ograniczają wzrost roślin, co w konsekwencji skutkuje obniżeniem plonu. Niekorzystne działanie niedoboru wody na wzrost i rozwój roślin jest szczególnie widoczne na glebach o niższej zawartości składników pokarmowych. Istotnym elementem ograniczania niekorzystnego dla roślin stresu wodnego jest więc ich dobre odżywienie. Warunkuje ono zwiększenie głębokości ukorzeniania się roślin oraz przerośnięcia gleby korzeniami, a także prowadzi do szybszego początkowego wzrostu roślin umożliwiającego wczesne przykrycie powierzchni gleby, ograniczając nadmierne parowanie.

W przypadku truskawek cennym zabiegiem, szczególnie w okresach suszy, jest nawadnianie plantacji. Wskazane jest ono zarówno bezpośrednio po posadzeniu, jak i po przyjęciu się roślin, gdyż truskawki wykazują duże zapotrzebowanie na wodę ze względu na płytki system korzeniowy oraz dużą powierzchnię parowania liści. Zapotrzebowanie truskawki na wodę zależy od fazy rozwojowej rośliny, rodzaju gleby, temperatury otoczenia oraz uprawianej odmiany. Odmiany późne mają większe potrzeby wodne niż odmiany wczesne. Najwyższe zapotrzebowanie na wodę truskawka wykazuje w okresie wzrostu zawiązków i dojrzewania owoców, a także w okresie zawiązywania pąków na następny rok. Wystąpienie długotrwałej suszy w pierwszym przypadku skutkuje niskimi plonami owoców, zaś niedobór wody występujący na przełomie lata i jesieni wpływa niekorzystnie na plonowanie truskawki w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Nawadnianie plantacji w okresie kwitnienia przyczynia się do zwiększenia liczby zawiązywanych owoców, zaś w czasie dojrzewania owoców – do zwiększenia ich wielkości. Jednakże należy pamiętać, że intensywne nawadnianie roślin w okresie dojrzewania owoców może doprowadzić do opóźnienia ich zbioru nawet o kilka dni, gdyż szybko rosnące owoce dojrzewają znacznie wolniej. Dodatkowo zastosowanie nadmiernego nawodnienia roślin po wystąpieniu długotrwałej suszy może doprowadzić do pękania truskawek. Również po zbiorach owoców nie należy stosować zbyt dużych dawek wody, ponieważ może to doprowadzić do osłabienia zawiązywania pąków na następny rok, w związku z intensywnym wyrastaniem rozłogów oraz tworzeniem dużej masy liści.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Globalna produkcja ryżu osiągnie rekordowy poziom 502 mln ton

Prognozuje się, że globalny obszar zbiorów wzrośnie o 1,5 procent do 163 mln hektarów, zaledwie o 0,3 mln hektarów poniżej rekordu w sezonie 2016/2017.

Rośliny

Niższe zużycie bawełny na świecie

Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2019/2020 wyniesie 110,6 mln bel, czyli 8 procent poniżej sezonu 2018/2019.

Rośliny

Globalny handel bawełną i wyższe zapasy

Prognozuje się, że światowy handel bawełną w sezonie 2020/2021 wyniesie 42,9 mln bel, czyli o 7 procent więcej niż w poprzednim sezonie i najwyższy od sezonu 2012/2013.

Rośliny

Prognozy dotyczące globalnej produkcji bawełny w sezonie 2020/2021

Wstępne prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dotyczące bawełny na lata 2020/2021 obejmują większą równowagę między globalną produkcją i zużyciem bawełny niż w sezonie 2019/2020.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4420/calories-5041005-1280_nmedium.jpg

Wzrost produkcji cukru w Meksyku i USA

Produkcja cukru w Meksyku w sezonie 2019/2020 jest prognozowana na 5,235 mln ton, co stanowi wzrost o 35 tys. ton w porównaniu z ostatnim miesiącem.

Ze świata
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Oława
piątek, 29 Maj 2020
10°C
5°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.