Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Nawadnianie roślin w czasie suszy

Data2019-07-01 Ilość wyświetleń1828 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Dostępność wody dla roślin stanowi istotny czynnik produkcji żywności. Susze występujące w okresie wiosennej i wczesnoletniej wegetacji silnie ograniczają wzrost roślin, co w konsekwencji skutkuje obniżeniem plonu. Niekorzystne działanie niedoboru wody na wzrost i rozwój roślin jest szczególnie widoczne na glebach o niższej zawartości składników pokarmowych. Istotnym elementem ograniczania niekorzystnego dla roślin stresu wodnego jest więc ich dobre odżywienie. Warunkuje ono zwiększenie głębokości ukorzeniania się roślin oraz przerośnięcia gleby korzeniami, a także prowadzi do szybszego początkowego wzrostu roślin umożliwiającego wczesne przykrycie powierzchni gleby, ograniczając nadmierne parowanie.

W przypadku truskawek cennym zabiegiem, szczególnie w okresach suszy, jest nawadnianie plantacji. Wskazane jest ono zarówno bezpośrednio po posadzeniu, jak i po przyjęciu się roślin, gdyż truskawki wykazują duże zapotrzebowanie na wodę ze względu na płytki system korzeniowy oraz dużą powierzchnię parowania liści. Zapotrzebowanie truskawki na wodę zależy od fazy rozwojowej rośliny, rodzaju gleby, temperatury otoczenia oraz uprawianej odmiany. Odmiany późne mają większe potrzeby wodne niż odmiany wczesne. Najwyższe zapotrzebowanie na wodę truskawka wykazuje w okresie wzrostu zawiązków i dojrzewania owoców, a także w okresie zawiązywania pąków na następny rok. Wystąpienie długotrwałej suszy w pierwszym przypadku skutkuje niskimi plonami owoców, zaś niedobór wody występujący na przełomie lata i jesieni wpływa niekorzystnie na plonowanie truskawki w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Nawadnianie plantacji w okresie kwitnienia przyczynia się do zwiększenia liczby zawiązywanych owoców, zaś w czasie dojrzewania owoców – do zwiększenia ich wielkości. Jednakże należy pamiętać, że intensywne nawadnianie roślin w okresie dojrzewania owoców może doprowadzić do opóźnienia ich zbioru nawet o kilka dni, gdyż szybko rosnące owoce dojrzewają znacznie wolniej. Dodatkowo zastosowanie nadmiernego nawodnienia roślin po wystąpieniu długotrwałej suszy może doprowadzić do pękania truskawek. Również po zbiorach owoców nie należy stosować zbyt dużych dawek wody, ponieważ może to doprowadzić do osłabienia zawiązywania pąków na następny rok, w związku z intensywnym wyrastaniem rozłogów oraz tworzeniem dużej masy liści.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Rośliny

Światowe zużycie ryżu

Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Globalny handel ryżem

Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Rośliny

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4963/tomato-2556426-1280_nmedium.jpg

Turcja zwiększyła eksport pomidorów

Eksport pomidorów z Turcji w 2020 roku wzrósł o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim do 313,4 mln USD.

Warzywa
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Wyszków
niedziela, 7 Marzec 2021
-1°C
-3°C
min
2°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.