Content
Porady ekspertów
Rośliny, Z kraju
Nawadnianie roślin w czasie suszy


do ulubionych
z ulubionych

Dostępność wody dla roślin stanowi istotny czynnik produkcji żywności. Susze występujące w okresie wiosennej i wczesnoletniej wegetacji silnie ograniczają wzrost roślin, co w konsekwencji skutkuje obniżeniem plonu. Niekorzystne działanie niedoboru wody na wzrost i rozwój roślin jest szczególnie widoczne na glebach o niższej zawartości składników pokarmowych. Istotnym elementem ograniczania niekorzystnego dla roślin stresu wodnego jest więc ich dobre odżywienie. Warunkuje ono zwiększenie głębokości ukorzeniania się roślin oraz przerośnięcia gleby korzeniami, a także prowadzi do szybszego początkowego wzrostu roślin umożliwiającego wczesne przykrycie powierzchni gleby, ograniczając nadmierne parowanie.
W przypadku truskawek cennym zabiegiem, szczególnie w okresach suszy, jest nawadnianie plantacji. Wskazane jest ono zarówno bezpośrednio po posadzeniu, jak i po przyjęciu się roślin, gdyż truskawki wykazują duże zapotrzebowanie na wodę ze względu na płytki system korzeniowy oraz dużą powierzchnię parowania liści. Zapotrzebowanie truskawki na wodę zależy od fazy rozwojowej rośliny, rodzaju gleby, temperatury otoczenia oraz uprawianej odmiany. Odmiany późne mają większe potrzeby wodne niż odmiany wczesne. Najwyższe zapotrzebowanie na wodę truskawka wykazuje w okresie wzrostu zawiązków i dojrzewania owoców, a także w okresie zawiązywania pąków na następny rok. Wystąpienie długotrwałej suszy w pierwszym przypadku skutkuje niskimi plonami owoców, zaś niedobór wody występujący na przełomie lata i jesieni wpływa niekorzystnie na plonowanie truskawki w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
Nawadnianie plantacji w okresie kwitnienia przyczynia się do zwiększenia liczby zawiązywanych owoców, zaś w czasie dojrzewania owoców – do zwiększenia ich wielkości. Jednakże należy pamiętać, że intensywne nawadnianie roślin w okresie dojrzewania owoców może doprowadzić do opóźnienia ich zbioru nawet o kilka dni, gdyż szybko rosnące owoce dojrzewają znacznie wolniej. Dodatkowo zastosowanie nadmiernego nawodnienia roślin po wystąpieniu długotrwałej suszy może doprowadzić do pękania truskawek. Również po zbiorach owoców nie należy stosować zbyt dużych dawek wody, ponieważ może to doprowadzić do osłabienia zawiązywania pąków na następny rok, w związku z intensywnym wyrastaniem rozłogów oraz tworzeniem dużej masy liści.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Turcja zwiększyła eksport pomidorów
Eksport pomidorów z Turcji w 2020 roku wzrósł o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim do 313,4 mln USD.

min
max