Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Nawadnianie roślin w czasie suszy

Data16 dni temu Ilość wyświetleń579 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Dostępność wody dla roślin stanowi istotny czynnik produkcji żywności. Susze występujące w okresie wiosennej i wczesnoletniej wegetacji silnie ograniczają wzrost roślin, co w konsekwencji skutkuje obniżeniem plonu. Niekorzystne działanie niedoboru wody na wzrost i rozwój roślin jest szczególnie widoczne na glebach o niższej zawartości składników pokarmowych. Istotnym elementem ograniczania niekorzystnego dla roślin stresu wodnego jest więc ich dobre odżywienie. Warunkuje ono zwiększenie głębokości ukorzeniania się roślin oraz przerośnięcia gleby korzeniami, a także prowadzi do szybszego początkowego wzrostu roślin umożliwiającego wczesne przykrycie powierzchni gleby, ograniczając nadmierne parowanie.

W przypadku truskawek cennym zabiegiem, szczególnie w okresach suszy, jest nawadnianie plantacji. Wskazane jest ono zarówno bezpośrednio po posadzeniu, jak i po przyjęciu się roślin, gdyż truskawki wykazują duże zapotrzebowanie na wodę ze względu na płytki system korzeniowy oraz dużą powierzchnię parowania liści. Zapotrzebowanie truskawki na wodę zależy od fazy rozwojowej rośliny, rodzaju gleby, temperatury otoczenia oraz uprawianej odmiany. Odmiany późne mają większe potrzeby wodne niż odmiany wczesne. Najwyższe zapotrzebowanie na wodę truskawka wykazuje w okresie wzrostu zawiązków i dojrzewania owoców, a także w okresie zawiązywania pąków na następny rok. Wystąpienie długotrwałej suszy w pierwszym przypadku skutkuje niskimi plonami owoców, zaś niedobór wody występujący na przełomie lata i jesieni wpływa niekorzystnie na plonowanie truskawki w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Nawadnianie plantacji w okresie kwitnienia przyczynia się do zwiększenia liczby zawiązywanych owoców, zaś w czasie dojrzewania owoców – do zwiększenia ich wielkości. Jednakże należy pamiętać, że intensywne nawadnianie roślin w okresie dojrzewania owoców może doprowadzić do opóźnienia ich zbioru nawet o kilka dni, gdyż szybko rosnące owoce dojrzewają znacznie wolniej. Dodatkowo zastosowanie nadmiernego nawodnienia roślin po wystąpieniu długotrwałej suszy może doprowadzić do pękania truskawek. Również po zbiorach owoców nie należy stosować zbyt dużych dawek wody, ponieważ może to doprowadzić do osłabienia zawiązywania pąków na następny rok, w związku z intensywnym wyrastaniem rozłogów oraz tworzeniem dużej masy liści.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Przebieg warunków agrometeorologicznych w czasie zimy

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny, Utrzymujące się w listopadzie minionego roku dodatnie temperatury sprzyjały rozwojowi ozimin.

Rośliny

Niskie globalne zapasy bawełny

Najnowsze prognozy bawełny Departamentu Rolnictwa USA (USDA) na 2019/2020 wskazują, że globalne zapasy końcowe będą najniższe od 8 lat.

Rośliny

Wzrośnie światowa produkcja bawełny

Światowa produkcja bawełny w sezonie 2019/2020 prognozowana jest na 125,3 mln bel, a więc 5% więcej niż w poprzednim roku i druga co do wielkości uprawa na rekordowym poziomie w odniesieniu do 127,2 mln bel w 2011 roku.

Rośliny

Wstępne szacunki obszaru poszczególnych upraw

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny, areał podstawowych zbóż ozimych pod zbiory w bieżącym roku wyniesie 4,3 mln ha, a więc to w skali roku wzrost o 3,5%.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3733/soybeans-4019684-1280_nmedium.jpg

Większe zapasy soi na świecie

Globalne zapasy soi w sezonie 2019/2020 zwiększą się o 14,1 mln ton w porównaniu z rokiem 2018/19, co doprowadzi do wyższej podaży pomimo niższej produkcji.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Łagów
środa, 5 Czerwiec 2019
24°C
17°C
min
31°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.