Content
Porady ekspertów
Rośliny, Nawozy
Notuj zabiegi ochrony roślin


do ulubionych
z ulubionych

Zdecydowana większość rolników stosuje się do obowiązku prowadzenia ewidencji zabiegów ochrony roślin, która musi być przechowywana do kontroli przez trzy lata.
Powinny się w niej znaleźć następujące informacje:
- data zabiegu;
- gatunek roślin;
- powierzchnia uprawy roślin;
- powierzchnia, na której wykonano zabieg;
- nr pola;
- nazwa handlowa zastosowanego preparatu i jego dawka (kg lub l/ha);
- przyczyna zastosowania środka (nazwy chorób, szkodników, chwastów itp.);
- uwagi (informacje istotne dla wykonującego zabieg np. nawożenie, faza rozwojowa rośliny, warunki pogodowe).
Część rolników lekceważy ostatni punkt, czyli uwagi. Tymczasem takie zapiski, o ile są solidnie prowadzone, mogą być dla rolnika bardzo przydatne. Mogą bowiem posłużyć do analizy stosowanej technologii produkcji w gospodarstwie i wyjaśnienia przyczyn sukcesów lub ewentualnych niepowodzeń. Tymczasem pamięć ludzka jest bardzo zawodna. Zapiski najlepiej jest prowadzić na bieżąco – tego samego dnia, którego wykonano oprysk. Gdy minie kilka dni, w nawale pracy nie sposób o wszystkim pamiętać i łatwo coś zapomnieć lub się pomylić.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Nieznaczny eksport polskiego zboża
W minionym tygodniu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 4,83 tys. ton i stanowił 25% wysyłki unijnego zboża.

min
max