Content

Porady ekspertów

Rośliny

Objawy niedoboru siarki u roślin

Data2021-11-02 Ilość wyświetleń378 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zewnętrzne objawy deficytu siarki niekiedy są trudne do rozpoznania, ponieważ w wielu przypadkach przypominają one objawy niedoboru magnezu i azotu. Jednak przy braku siarki widoczne są one na liściach młodszych oraz stożkach wzrostu, podczas gdy przy deficycie azotu w pierwszej kolejności ujawniają się na liściach starszych. Wynika to z małej ruchliwości siarki w roślinie, która w przypadku niedoboru nie przemieszcza się z liści starszych do młodszych. Przy utrzymującym się deficycie tego pierwiastka dochodzi do zasychania młodszych organów wegetatywnych. Następuje zahamowanie wzrostu pędów, a przy skrajnym deficycie tego pierwiastka również korzeni. Niedostateczne zaopatrzenie roślin w siarkę związane jest z wystąpieniem symptomów charakterystycznych dla ograniczonej aktywności fotosyntetycznej roślin, co wiąże się głównie z redukcją zawartości chlorofilu w liściach roślin.
 
Objawy niedoboru siarki najlepiej widoczne są na roślinach wskaźnikowych, do których należą rośliny krzyżowe oraz bobowate.
 
U roślin tych przejaśnienie młodych liści rozpoczyna się od jasnozielonego zabarwienia ich krawędzi. Tkanki na nerwach liścia pozostają zielone. Dodatkowo liście stają się wyprostowane i sztywne. W fazie wydłużeniowej dochodzi do wystąpienia marmurkowatości najmłodszych liści, które przyjmują łyżkowaty pokrój. Przy deficycie siarki rzepak wytwarza małe kwiaty, a w czasie dojrzewania dochodzi do redukcji wielkości i liczby łuszczyn, które charakteryzują się niewielką liczbą nasion.

Przy deficycie siarki następuje zahamowanie wzrostu pędów. Rośliny są sztywne i kruche, a ich łodygi są cienkie ze względu na zahamowanie ich przyrostu na grubość, co jest szczególnie widoczne u pomidora i słonecznika. U wielu roślin przy niedoborze siarki dochodzi do drewnienia łodyg oraz zasychania bocznych części blaszek liściowych. Liście są drobne, zwężone i skrócone o jasnozielonej barwie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny

Globalny handel bawełną i jej zapasy zmaleją

Światowy handel bawełną wyniesie 46,4 mln bel w sezonie 2021/22, czyli o 4 procent mniej niż w rekordowym sezonie.

Rośliny

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5567/pears-6773713-1280_nmedium.jpg

Zbiory gruszek w RPA wyniosą 425 tys. ton

Według raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), w sezonie 2021/22 produkcja gruszek w RPA wzrośnie o 1% w stosunku do poprzedniego sezonu i wyniesie 425 tys. ton.

Owoce
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Sieradz
środa, 1 Grudzień 2021
3°C
0°C
min
7°C
max
0