Content

Porady ekspertów

Rośliny, Gleba, Zboża

Obserwacje i monitoring plantacji to konieczność

Data2015-02-09 Ilość wyświetleń2137 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Naczynia żółte to skuteczny i tani sposób obserwacji nalotów kolejnych gatunków szkodników na plantacje rzepaku (fot. A.Krawczyk).
Naczynia żółte to skuteczny i tani sposób obserwacji nalotów kolejnych gatunków szkodników na plantacje rzepaku (fot. A.Krawczyk).

Podstawą racjonalnej uprawy roślin jest bardzo dobra znajomość własnych upraw, wynikająca z częstych „wizyt na polach”. Regularne lustracje pomagają w podejmowaniu właściwych, a tym samym skutecznych decyzji, które mają wpływ na końcowy wynik, a więc uzyskanie możliwie wysokich plonów o odpowiednich parametrach jakościowych.

 Kontrole polowe należy prowadzać regularnie

Konieczność zwalczania agrofagów powinna być poprzedzona monitoringiem konkretnego pola. Możemy wówczas ocenić rzeczywiste zagrożenie w uprawie. Kontrole należy prowadzać systematycznie, koniecznie przy nagłej zmianie pogody lub gdy „podobna, zbliżona aura” utrzymuje się dłużej niż tydzień. Aby skutecznie chronić plantacje warto wiedzieć jakiego zagrożenia ze strony chorób i szkodników możemy spodziewać się w danym okresie wegetacji roślin.

 
W przypadku wykonywania lustracji wskazane jest każdorazowe określenie fazy rozwojowej rośliny uprawnej (wg skali BBCH).
 

Lustracja plantacji po zimie

W celu określenia stanu plantacji po zimie, koniecznie należy przed rozpoczęciem prac polowych dokładnie sprawdzić kondycje roślin, a także ich zagęszczenie na 1m²..W tym celu obok wyglądu części nadziemnej należy wykopać roślinę i sprawdzić w zależności od gatunku stan szyjki korzeniowej/ węzeł krzewienia oraz korzeń rośliny.

Sposób prowadzenia obserwacji polowych

Obserwacje należy prowadzić w taki sposób aby objęły one całe pole, w tym miejsca krytyczne, jak również brzegi pola. W zależności od kształtu pola, najlepiej lustrować brzeg pola oraz dwie przekątne plantacji. Należy unikać lustracji polegającej na obserwowaniu i pobieraniu roślin z jednego miejsca lub tylko z brzegu pola.

Obserwacje należy przeprowadzać w kilku miejscach plantacji. Najlepiej sprawdzać 100 losowo wybranych roślin (najczęściej 10 losowo wybranych miejsc po 10 kolejnych roślin), idąc po przekątnej pola lub w przypadku chorób i szkodników - średnią ilość porażonych roślin lub porażonego organu rośliny (liść, podstawa źdźbła, kłos) lub szkodników na 1 m2. Należy pamiętać, że często prawidłowa diagnostyka „czynnika szkodliwego” wymaga wyrwania roślin wraz z bryłą gleby i diagnostyki poza polem (np. konieczność wymycia roślin, rozcięcia korzenia). Ponadto podczas obserwacji polowej powinno uwzględniać się warunki pogodowe, przede wszystkim temperaturę powietrza i opady, a także warunki glebowe, jak: typ gleby, pH, zawartość substancji organicznej, stosowane nawożenie organiczne i mineralne.

Niedobory składników pokarmowych

Nieprawidłowy rozwój roślin, przebarwienia liści nie zawsze są oznaką występowania chorób czy efektem żerowania szkodników. Często wpływa na to niedobór składników pokarmowych. Widoczne niedobory składników pokarmowych, należy zawsze odnosić do określonej fazy rozwoju rośliny oraz faz krytycznych zapotrzebowania danego gatunku na składniki żywieniowe, ponieważ zawsze wpływają one negatywnie na plonowanie roślin. Chcąc zapobiegać występowaniu tego typu zjawisk należy odpowiednio zbilansować nawożenie mineralne, zawsze w oparciu o aktualną analizę gleby. Szybka diagnoza i wskazanie przyczyn zakłócenia wzrostu i rozwoju roślin pozwala na podjęcie działań korygujących.

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Na tle europejskiego popytu Chiny rozpoczęły eksport imbiru

W 2020 roku chińscy eksporterzy zaczęli dostarczać imbir na rynek europejski dwa tygodnie wcześniej ze względu na zwiększony popyt konsumencki, ale z powodu wczesnej zbiórki imbiru ucierpiała jego jakość.

Rośliny

Szacowane większe zużycie bawełny na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie bawełny w sezonie 2020/21 wzrośnie o 13 procent do 115,6 mln bel po dramatycznym spadku, jaki nastąpił w drugiej połowie sezonu 2019/2020.

Rośliny

Zniżka produkcji bawełny na świecie

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o 1 mln bel niższa, przy redukcji spoza USA, w tym w Pakistanie, Mali i Argentynie. Poza Stanami Zjednoczonymi największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny

Wzrost globalnego handlu ryżem

Przewiduje się, że światowy handel ryżem w 2021 r. wyniesie 44,8 mln ton, co oznacza wzrost o 1,5 procent w skali roku.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zboża
upload/newsy/4937/zuckerstreuer-1131255-1280_nmedium.jpg

Globalna podaż i wykorzystanie cukru utrzymuje światowe ceny

Światowe ceny cukru, reprezentowane przez ceny kontraktów terminowych na cukier surowy i rafinowany, wykazały niewielki wzrost w ubiegłym roku, napędzany przez obawy produkcyjne w kilku głównych krajach, takich jak Tajlandia, Unia Europejska i Meksyk.

Ze świata
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Branice
sobota, 16 Styczeń 2021
-6°C
-8°C
min
-4°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.