Content
Porady ekspertów
Rośliny, Warzywa
Ocena jakościowa buraków cukrowych


do ulubionych
z ulubionych

Korzenie buraków cukrowych przed przerobieniem na cukier są poddawane ocenie jakościowej surowca. W pobieranej w sposób losowy próbie określa się: zawartość zanieczyszczeń, cukru oraz składników melasotwórczych. Składniki melasotwórcze są niepożądane, bo utrudniają krystalizację cukru i powodując jego przechodzenie do melasy zwiększają straty. Należą do nich: azot-alfa-aminowy (zwany też azotem szkodliwym), jony sodu i potasu. Najbardziej szkodliwym składnikiem melasotwórczym jest azot-alfa-aminowy. Jego zawartość zależy od wielu czynników: pogody panującej w okresie wegetacji, odmiany buraków, ale także nawożenia. Szkodliwe jest stosowanie zbyt dużych dawek azotu w uprawie buraków cukrowych, które nie tylko zwiększają zawartość tego składnika melasotwórczego, ale także obniżają zawartość cukru w korzeniach. Podobny wpływ ma także nawożenie wykonane zbyt późno. Część cukrowni stosuje już system premii za obniżoną zawartość azotu szkodliwego. Ma to zachęcić plantatorów do jeszcze bardziej starannego nawożenia plantacji.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Światowa produkcja cytrusów wzrośnie
Według raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), produkcja pomarańczy w sezonie 2020/21 wzrośnie o 7% do 49,4 mln ton ze względu na dobre warunki pogodowe w Brazylii i Meksyku.

min
max