Content
Porady ekspertów
Rośliny
Od czego zależy pobieranie wapnia przez rośliny?


do ulubionych
z ulubionych

Wapń pobierany jest przez rośliny w formie jonu wapniowego z soli rozpuszczonych w roztworze glebowym oraz z kompleksu sorpcyjnego gleby. Pobieranie tego składnika pokarmowego przebiega wolniej niż pobieranie azotu, fosforu czy potasu. Zależy ono od gatunku rośliny i od jego zawartości w glebie, w tym głównie od ilości wapnia w kompleksie sorpcyjnym oraz od rodzaju koloidów glebowych czy obecności innych jonów. Przyjmuje się, że rośliny o większych potrzebach pokarmowych w stosunku do wapnia pobierają go szybciej w porównaniu do roślin o niższych potrzebach pokarmowych. Również rośliny dwuliścienne pobierają ten pierwiastek szybciej od roślin jednoliściennych.
Pobieranie wapnia przez rośliny uzależnione jest od formy azotu glebowego. Obecność jonów azotanowych wpływa na zwiększenie pobierania wapnia, a jonów amonowych – na jego obniżenie. Negatywnie na pobieranie wapnia wpływa zawartość większych ilości potasu w glebie. Również intensywne nawożenie potasowe obniża pobieranie tego pierwiastka. Niewielkie ilości magnezu w glebie wpływają na zwiększenie pobierania wapnia. Jednakże zwiększenie dawek magnezu skutkuje osłabieniem jego pobierania przez rośliny. Podobnie zwiększenie nawożenia siarką może prowadzić do zmniejszenia pobierania wapnia przez rośliny. Na ograniczenie jego pobierania wpływa również nadmiar sodu w glebie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Zniżka produkcji bawełny na świecie
Prognozuje się, że światowa produkcja jest o 1 mln bel niższa, przy redukcji spoza USA, w tym w Pakistanie, Mali i Argentynie. Poza Stanami Zjednoczonymi największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Wyższa prognoza światowych zapasów ryżu
W tym miesiącu USDA podniosła prognozę globalnych zapasów końcowych na rok 2020/2021 o 0,5 mln ton do 179,5 mln ton, czyli o 1,2 mln ton więcej niż rok wcześniej i najwyższe zapasy końcowe w historii.

Rekordowa produkcja ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 503,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej.

Obniżka światowej produkcji bawełny
Prognozuje się, że światowa produkcja jest o ponad 1 mln bel niższa, przy redukcji w Pakistanie, Mali i Argentynie. Największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Globalna podaż i wykorzystanie cukru utrzymuje światowe ceny
Światowe ceny cukru, reprezentowane przez ceny kontraktów terminowych na cukier surowy i rafinowany, wykazały niewielki wzrost w ubiegłym roku, napędzany przez obawy produkcyjne w kilku głównych krajach, takich jak Tajlandia, Unia Europejska i Meksyk.

min
max