Porady ekspertów

Rośliny, Nawozy, Z kraju

Odpowiednie zabezpieczenie roślin w fosfor to podstawa

Data2016-11-14 Ilość wyświetleń1123 wyświetleń

Antocyjanowe przebarwienia starszych liści wskazujące na niedobór fosforu.
Antocyjanowe przebarwienia starszych liści wskazujące na niedobór fosforu.

Kluczową rolę, nie zawsze w pełni docenianą przez rolników, spełnia odpowiednie zabezpieczenie roślin w fosfor. Pierwiastek ten decyduje o efektywności plonotwórczej azotu. Z tego względu nawożenie tym składnikiem to podstawowy element prawidłowej gospodarki nawozowej.

 
Podstawowa analiza gleby. Wysoki poziom produkcji można uzyskać tylko wówczas, gdy gleba charakteryzuje się uregulowanym odczynem, a poziom jej zasobności w przyswajalne dla roślin formy fosforu jest minimum średnia.
 

Co wpływa na dostępność fosforu?

Pierwiastek pobierany jest przez rośliny głównie z gleby, a jego przyswajalność jest uzależniona w dużej mierze od pH gleby.

Im gleba bardziej kwaśna (pH w 1M KCl poniżej 4,5-5,0), tym zawartość fosforu dostępnego dla roślin spada (fosfor przechodzi w nierozpuszczalne związki z toksycznym glinem). Na glebach alkalicznych (pH powyżej 6,8), bądź przewapnowanych powstaje jon HPO42-, który również jest słabo pobierany przez rośliny.

Najwięcej fosforu przyswajalnego przez korzenie roślin znajduje się w glebach o odczynie pH 1 M KCl 5,0-6,8. Obok pH na tempo pobierania fosforu wpływa również światło, temperatura powietrza, dostępność wody i innych składników pokarmowych, tj.: magnez, potas oraz obecność jonu amonowego. Natomiast nadmierna ilość jonu saletrzanego w profilu glebowym może ograniczać pobranie fosforu przez rośliny.

Straty fosforu

Fosfor jest pierwiastkiem mało ruchliwym w glebie. Jest zatrzymywany przez glebę (sorbowany), dzięki czemu prawie nie jest wymywany przez wody opadowe. Na ogół pozostaje w tej warstwie, do której został wprowadzony z nawozami mineralnymi.

Z tego względu powinno się stosować go przedsiewnie i wymieszać z 10-20 cm warstwą gleby. Optymalna zawartość glebowej materii organicznej wpływa korzystnie na stabilizację zawartości fosforu w glebie. Na glebach zawierających małe ilości próchnicy, kwaśnych i lekkich, następuje przyspieszenie tempa mineralizacji fosforu, czyli następuje jego uwstecznianie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Pierwsze czereśnie na krajowym rynku. Podaż truskawek ulega wahaniom

W 2015 roku drobnoowocowe czereśnie odmiany Rivan i Majówka pojawiły się później niż w roku ubiegłym. Wielkoowocowe odmiany powinny pojawić się na dniach.

Rośliny

Na światowych giełdach stabilnie

Końcówka minionego tygodnia nie przyniosła znaczących spadków na światowych giełdach zbóż.

Rośliny

Trwają zwyżki notowań rzepaku

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem wzrostów notowań kompleksu oleistych na światowych giełdach. W relatywnie najmniejszym stopniu podrożał rzepak, który jednak zwyżkuje od kilku tygodni osiągając ceny niewidziane od miesięcy.

Rośliny

Ruszył nabór na „Modernizację”

W czwartek, 31 marca 2016 r. rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" finansowanego z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski przez niemal miesiąc, do 29 kwietnia br.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Sędziszów
niedziela, 26 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
1°C
-4°C
min
7°C
max
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Nawozy azotowe

Saletrzak 27 standard z borem
N(CaMg) 27-(2-4) z borem (B) 0,2%