Porady ekspertów

Rośliny, Nawozy, Z kraju

Odpowiednie zabezpieczenie roślin w fosfor to podstawa

Data2016-11-14 Ilość wyświetleń1258 wyświetleń

Antocyjanowe przebarwienia starszych liści wskazujące na niedobór fosforu.
Antocyjanowe przebarwienia starszych liści wskazujące na niedobór fosforu.

Kluczową rolę, nie zawsze w pełni docenianą przez rolników, spełnia odpowiednie zabezpieczenie roślin w fosfor. Pierwiastek ten decyduje o efektywności plonotwórczej azotu. Z tego względu nawożenie tym składnikiem to podstawowy element prawidłowej gospodarki nawozowej.

 
Podstawowa analiza gleby. Wysoki poziom produkcji można uzyskać tylko wówczas, gdy gleba charakteryzuje się uregulowanym odczynem, a poziom jej zasobności w przyswajalne dla roślin formy fosforu jest minimum średnia.
 

Co wpływa na dostępność fosforu?

Pierwiastek pobierany jest przez rośliny głównie z gleby, a jego przyswajalność jest uzależniona w dużej mierze od pH gleby.

Im gleba bardziej kwaśna (pH w 1M KCl poniżej 4,5-5,0), tym zawartość fosforu dostępnego dla roślin spada (fosfor przechodzi w nierozpuszczalne związki z toksycznym glinem). Na glebach alkalicznych (pH powyżej 6,8), bądź przewapnowanych powstaje jon HPO42-, który również jest słabo pobierany przez rośliny.

Najwięcej fosforu przyswajalnego przez korzenie roślin znajduje się w glebach o odczynie pH 1 M KCl 5,0-6,8. Obok pH na tempo pobierania fosforu wpływa również światło, temperatura powietrza, dostępność wody i innych składników pokarmowych, tj.: magnez, potas oraz obecność jonu amonowego. Natomiast nadmierna ilość jonu saletrzanego w profilu glebowym może ograniczać pobranie fosforu przez rośliny.

Straty fosforu

Fosfor jest pierwiastkiem mało ruchliwym w glebie. Jest zatrzymywany przez glebę (sorbowany), dzięki czemu prawie nie jest wymywany przez wody opadowe. Na ogół pozostaje w tej warstwie, do której został wprowadzony z nawozami mineralnymi.

Z tego względu powinno się stosować go przedsiewnie i wymieszać z 10-20 cm warstwą gleby. Optymalna zawartość glebowej materii organicznej wpływa korzystnie na stabilizację zawartości fosforu w glebie. Na glebach zawierających małe ilości próchnicy, kwaśnych i lekkich, następuje przyspieszenie tempa mineralizacji fosforu, czyli następuje jego uwstecznianie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Średnia cena pszenicy w czerwcu i wrześniu br. poniżej 680 zł/t

W 2016 roku ceny pszenicy kształtują się wyraźnie poniżej ubiegłorocznych. Jeszcze parę miesięcy temu można było przypuszczać, że niższe niż rok temu zbiory w połączeniu z deprecjacją polskiej waluty przełożą się na zwiększenie się cen. Potencjalne wzrosty ograniczyły jednak wysoka podaż i niskie ceny zbóż na rynkach zagranicznych.

Rośliny

Kontrakty spadają z uwagi na spodziewany urodzaj

Ostatni tydzień był kolejnym, w którym dominowały spadki na terminowym rynku zbóż. Z uwagi na optymistyczne prognozy zbiorów notowania zbóż pozostają na relatywnie niskim poziomie. Póki co, niewiele wskazuje na to, by sytuacja ta miała zmienić się w najbliższej przyszłości.

Rośliny

Do 10 stycznia UE wyeksportowała 14,5 mln ton pszenicy. To niemal tyle samo co przed rokiem

Według najnowszych szacunków, do końca bieżącego sezonu Unia Europejska powinna wyeksportować 25,5 mln ton pszenicy. Jak do tej pory, unijny wywóz tego zboża sięgnął niespełna 14,5 mln ton.

Rośliny

Wzrosły ceny większości zbóż. Najbardziej podrożały owies, pszenica i kukurydza

Ubiegły tydzień przyniósł kolejne zwyżki na polskim rynku zbóż. W największym stopniu podrożał owies paszowy, choć bardziej istotne dla producentów zwyżki związane były z pszenicą paszową i kukurydzą.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Wysokie Mazowieckie
wtorek, 28 Marzec 2017
pogodnie
9°C
5°C
min
14°C
max
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® 6
NPK(S) 6-20-30-(7)