Content

Porady ekspertów

Rośliny, Rośliny oleiste

Ograniczyć zachwaszczenie po wschodach rzepaku

Data2014-09-01 Ilość wyświetleń2337 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Stulicha psia (z rodziny kapustowatych) chwast trudny do zwalczania (fot. Agnieszka Krawczyk).
Stulicha psia (z rodziny kapustowatych) chwast trudny do zwalczania (fot. Agnieszka Krawczyk).

Tegoroczna aura utrudnia prace polowe i w wielu rejonach naszego kraju, siew rzepaku wykonano w warunkach niedostatecznej wilgotności gleby. Z tego powodu na część plantacji nie został wykonany zabieg doglebowy, gdyż skuteczność takiego odchwaszczania jest ściśle uzależniona od uwilgotnienia gleby. Stąd konieczne będzie wykonanie zabiegu powschodowego.

Ważna jest zarówno faza rozwojowa rzepaku, jak i chwastu

W fazie 2 liści właściwych rzepaku można przystąpić do wykonania zabiegów nalistnych w uprawie rzepaku. Czekając do fazy 4 liści na plantacji widoczne są już wschody praktycznie większości chwastów. W tym czasie nie warto już zwlekać z zabiegiem, gdyż warunkiem wysokiej skuteczność jest wykonanie zabiegu, gdy chwasty nie są starsze niż w fazie dwóch liści właściwych

Chwasty – możliwości zwalczania

Jedną z najpopularniejszych substancji aktywnych (s.a.) wykorzystywaną do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych jest metazachlor (np. Butisan 400 SC, generyki). Jest to substancja, która pomimo dopuszczenia do stosowania nalistnego, działa raczej doglebowo. Warto ją stosować na wilgotną glebę, przy czym jej skuteczność jest zadowalająca, gdy chwasty są małe. Chlopyralid (Lontrel 300 SL, generyki) to bardzo popularna s.a., niezawodna w zwalczaniu ostrożenia polnego, a także chabrów, rumianków, rumianów. Substancja ta w połączeniu z substancją - pikloram (Galera 334 SL) to doskonałe rozwiązanie w zwalczaniu przytuli czepnej. Natomiast chlopyralid + pikloram + aminopyralid, np. Navigator 360 SL obok wcześniej wymienionych chwastów skutecznie zwalcza uciążliwe w rzepaku fiołki i maki. Nowy herbicyd Salsa 75 WG (etametsulfuron metylu) to możliwość zwalczania w rzepaku, chwastów z rodziny kapustowatych, jak, m.in: gorczycy, bodziszków, tobołków, stulichy, tasznika pospolitego.


Z uwagi na to, że rzepak najczęściej uprawiamy po zbożach, konieczne jest zniszczenie chwastów jednoliściennych, w tym samosiewów zbóż (warto zwalczać również samosiewy zbóż jarych) i perzu właściwego. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie graminicydów.


Stosując chemiczne środki ochrony roślin należy przestrzegać etykiety instrukcji stosowania danego preparatu w tym temperatury w jakiej dana substancja aktywna jest skuteczna.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Jeszcze większa produkcja ryżu na świecie

Globalne prognozy na sezon 2021/22 dotyczą większych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, minimalnie niższego handlu i wyższych zapasów.

Rośliny

Rekordowe 512,3 mln ton spożycia ryżu

Globalna konsumpcja ryżu w sezonie 2021/22 wyniesie rekordowe 512,3 mln ton, czyli o 9,35 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Globalny handel bawełną i jej zapasy zmaleją

Światowy handel bawełną wyniesie 46,4 mln bel w sezonie 2021/22, czyli o 4 procent mniej niż w rekordowym sezonie.

Rośliny

Większe zużycie ryżu na świecie

Przewiduje się, że światowe zużycie ryżu i jego pozostałości w latach 2021/22 wyniosą rekordową wartość 511,3 mln ton, co oznacza spadek o 1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o 9,7 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5507/rapeseed-5751712-1280_nmedium.jpg

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Budry
poniedziałek, 29 Listopad 2021
-1°C
-1°C
min
0°C
max
0