Content

Porady ekspertów

Z kraju, Rośliny

Owies głuchy – groźna trawa w zbożach

Data2020-05-31 Ilość wyświetleń333 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Owies głuchy jest najliczniej występującym chwastem jednoliściennym w uprawach zbóż jarych, jakkolwiek można go również spotkać w okopowych, strączkowych i kukurydzy. Gatunek ten należy do rodziny traw i jest blisko spokrewniony z owsem siewnym, z którym dość często się krzyżuje. Owies głuchy jest rośliną jednoroczną, wschodzącą na wiosnę. Optymalna temperatura kiełkowania dla tego gatunku wynosi 3-5°C. Rośliny owsa preferują siedliska wilgotne, o glebach cięższych i bogatych w składniki pokarmowe. Z uwagi na duże zdolności adaptacyjne do różnych środowisk, coraz częściej pojawia się również na glebach lżejszych.

Dorosłe chwasty są podobne do owsa siewnego, posiadają jednak dłuższe i bardziej luźne wiechy. Młode rośliny owsa można odróżnić od pszenicy i jęczmienia po tym, że ich pierwszy liść skręca się w lewo (w pszenicy i jęczmieniu w prawo) oraz po braku uszek.

Walka z owsem głuchym jest o tyle trudna, że jego nasiona osypują się do gleby jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości przez roślinę uprawną, przez co zwiększają pulę tych nasion w glebie. Kiełkowanie nasion może zachodzić z głębokości większej niż pszenicy, jęczmienia oraz żyta, w dodatku siewki odznaczają się szybszym wzrostem niż te gatunki, co czyni go gatunkiem wysoce konkurencyjnym dla zbóż. Progi szkodliwości owsa głuchego są bardzo zróżnicowane, w zależności od rośliny uprawnej, siedliska i stosowanej agrotechniki. W badaniach prowadzonych na terenie Polski, owies głuchy w ilości 15-25 wiech/m2 obniżył plon pszenicy jarej o 17%, natomiast w ilości 100-150 wiech/m2 zredukował plon o 40%. Szkodliwość owsa głuchego dla upraw wynika również z jego zdolności allelopatycznych, które polegają na wydzielaniu do gleby substancji (w tym przypadku związków fenolowych) hamujących kiełkowanie pszenicy. Dodatkowo, ze względu na bliskie pokrewieństwo botaniczne, rośliny owsa mają udział w przenoszeniu chorób występujących w zbożach, np. fuzarioz, łamliwości podstawy źdźbła.

W eliminacji owsa głuchego z upraw dobrze sprawdza się kilka substancji aktywnych herbicydów. Można m.in. zastosować herbicydy zawierające pinoksaden. Substancja ta daje najlepsze efekty, gdy owies głuchy znajduje się we wczesnych fazach rozwojowych (BBCH 10-19). Pinoksaden występuje w herbicydach samodzielnie lub w połączeniu z florasulamem, co pozwala dodatkowo zniszczyć chwasty dwuliścienne. Kolejna substancja dobrze radząca sobie z owsem głuchym to fenoksaprop-P-etylu, który występuje w środkach chwastobójczych tylko pojedynczo. Fenoksaprop-P-etylu najlepiej działa na chwasty w fazie od 2 liści do końca krzewienia. Wysoką skuteczność w zwalczaniu owsa głuchego można również uzyskać stosując fabryczne mieszaniny piroksysulamu z florasulamem oraz tejże mieszaniny z dodatkiem halauksyfenu metylu.
 
Pierwszą z mieszanin najlepiej stosować na owies w fazie 2-6 liści, zaś drugą w fazie 6-10 liści.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wyższe szacunki zbiorów ryżu na świecie

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 502,1 mln ton, co stanowi wzrost o 1,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rośliny

Wzrost światowego zużycia bawełny

Prognozuje się, że w sezonie 2020/2021 globalne zużycie bawełny wyniesie 114,4 mln bel, a więc to wzrost o 11,5%.

Rośliny

Rekordowe zużycie ryżu na świecie

Globalne zużycie ryż w sezonie 2020/2021 przewidywane jest na rekordowym poziomie 498 mln ton, co stanowi spadek o 0,1 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą, ale o prawie 2% więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

Spodziewane rekordowe zbiory migdałów w Kalifornii

Według raportu NASS największy stanowy producent migdałów przewiduje, że zbiory migdałów wynoszą 136,078 tys. ton, czyli o 18% więcej niż rok wcześniej.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4487/food-3263643-1280_nmedium.jpg

Szkody mrozowe mogą zmniejszyć zbiory owoców na Węgrzech o 40%

Wstępne szacunki FruitVeB oraz Północno-Wschodnia Węgierska Organizacja i Rada Produktów (ÉKASZ) stwierdzają, że tegoroczne zbiory owoców mogą wynosić około 500 tys. ton owoców.

Owoce
upload/nawozenie/4/rzepak_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Grabanów
środa, 15 Lipiec 2020
17°C
11°C
min
23°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.