Porady ekspertów

Rośliny, Gleba

Po co nam zadrzewienia śródpolne?

Data2016-12-13 Ilość wyświetleń1173 wyświetleń

Zadrzewienia śródpolne, czyli pojedyncze drzewa, krzewy lub ich skupiska, niestanowiące zbiorowisk leśnych ani terenów zieleni, wraz z zajmowanym terenem, na którym występują i pozostałymi składnikami jego szaty roślinnej, pełnią na obszarach użytkowanych rolniczo funkcje ochronne, produkcyjne oraz społeczno-kulturowe.

Ograniczają przemarzanie gleby, erozję wodną i wietrzną, stanowiąc bariery wiatrochronne. Niwelują dobowe wahania temperatury i obniżają tempo topnienia śniegu, dzięki czemu więcej wody pozostaje w glebie. Przyczyniają się także do zwiększenia wilgotności powietrza w warstwie przygruntowej. Zadrzewienia śródpolne zmniejszają wymywanie składników pokarmowych oraz wpływają na bogactwo flory i fauny, w tym owadów zapylających i ptaków owadożernych.

Przy tworzeniu zadrzewień śródpolnych powinno się unikać gatunków inwazyjnych oraz przenoszących choroby i/lub szkodniki upraw. Należy pamiętać, że w bezpośrednim sąsiedztwie zadrzewień może dochodzić do obniżenia plonów roślin. Jednak w miarę oddalania się od nich obserwuje się odwrotną tendencję. Dzięki obecności odpowiednich zadrzewień można uzyskać podwyższenie plonów o 10-20%.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Optymistyczne prognozy zbiorów pszenicy w 2016 r.

W przyszłym sezonie oczekuje się urodzaju na światowym rynku zbóż. Najnowsze prognozy wskazują, że zbiory pszenicy zbliżą się do poziomu 730 mln ton, z kolei podaż sięgnie rekordowych 970 mln ton.

Rośliny

Unijne zapasy jabłek wyższe niż przed rokiem. Dużo owoców w polskich magazynach

W 2016 roku zbiory jabłek w Unii Europejskiej szacuje się na ok. 12,6 mln ton. Pomimo, iż produkcja tych owoców była porównywalna względem ubiegłego roku, to na koniec listopada br. zapasy jabłek w UE były zdecydowanie wyższe niż rok wcześniej.

Rośliny

Rosjanie nie chcą ukraińskich owoców

Z uwagi na skomplikowane relacje polityczne, ekonomiczne i gospodarcze Rosjanie zdecydowanie zmienili swoje preferencje dotyczące zakupów warzyw i owoców zza granicy. Produkty owocowo-warzywne w coraz mniejszym stopniu importowane są z Ukrainy.

Rośliny

Stawki płatności bezpośrednich za 2014 rok

Biorąc pod uwagę publikację kursu wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2014 r. (4,1776 zł za 1 EUR) w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano projekty rozporządzeń w sprawie stawek płatności stosowanych od 1 grudnia 2014 r.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Chojnów
niedziela, 26 Luty 2017
duże zachmurzenie
5°C
1°C
min
10°C
max
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Nawozy azotowe

Saletrzak 27 Standard
N(CaMg) 27-(2-4)