Content

Porady ekspertów

Rośliny, Nawożenie

Pogarsza się jakość rzepaku

Data2020-05-04 Ilość wyświetleń419 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Upały w ostatnich latach spowodowały nie tylko obniżenie plonów rzepaku ale i znaczny spadek jakości nasion. W 2018 r. wielkość nasion w rejonach kraju najbardziej dotkniętych suszą (Wielkopolska, Lubuskie) rolnicy porównywali do nasion maku (fot.) Zaolejenie nasion spadło poniżej wymaganej normy po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat (!) i nie przekraczało 40%. Zdarza się stosunkowo rzadko, gdyż zawartość tłuszczu w rzepaku jest cechą odmianową, uwarunkowaną genetycznie i waha się w granicach 43-49%. W związku z tym zakłady tłuszczowe przy skupie nasion obniżyły minimalny, wymagany próg zaolejenia z 40 do 37% i nie stosowały z tego tytułu potrąceń. W 2019 r. susza glebowa się powtórzyła (maj i czerwiec) i dotknęła ponad 50% upraw rzepaku w 10 województwach (Minitoring suszy IUNG-PIB).

Dbałość o prawidłowy poziom oleju w nasionach rzepaku była dotychczas dla rolnika sprawą drugorzędną, ponieważ plon tłuszczu był głównie zależny od plonu nasion, a w skupach nie płaci się za zaolejenie, tylko za masę nasion. Badania naukowe mówią, że wielkość plonu jak i skład chemiczny nasion - zawartość tłuszczu i białka, warunkują głównie czynniki meteorologiczne (Muśnicki i in. 1999); Bartkowiak-Broda 2005; Tańska i Rotkiewicz 2003). Maj (okres kwitnienia) to miesiąc, w którym warunki pogodowe najsilniej kształtują zawartość tłuszczu w nasionach. W tym okresie korzystna dla roślin, oprócz wysokiej temperatury, jest odpowiednio duża ilość opadów (optimum to 15°C i 80 mm).

Niekorzystnie na jakość nasion wpływa również nieprawidłowa agrotechnika uprawy. Szczególnie ważne jest nawożenie, zgodnie ze wskazówkami:

1/ precyzyjne nawożenie azotem „w punkt” umożliwia równomierne dojrzewanie rzepaku, prawidłowy metabolizm białek, zwiększenie zawartości tłuszczu i jakości oleju,
2/ nawożenie siarką podnosi zawartość tłuszczu w nasionach i optymalizuje w nim udział nienasyconych kwasów tłuszczowych (Sienkiewicz-Cholewa, 2013)
3/ nawożenie fosforem i potasem nie różnicuje zawartości tłuszczu w nasionach (Ostrowska 1999), jednak składniki te, a przede wszystkim potas, zwiększają plony nasion rzepaku.

Wpływ na plon i zaolejenie nasion może mieć również przedwczesna ingerencja w dojrzewanie rzepaku poprzez sprzęt roślin czy chemiczne przyspieszanie dojrzewania. Za szybko wykonana desykacja przerywa wegetację i redystrybucję składników pokarmowych do nasion oraz gromadzenie oleju.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wyższa globalna produkcja ryżu

Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/21 jest prognozowana na 501,5 mln ton, co oznacza wzrost o 1,9 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej, przez co jest to najwyższy rekord.

Rośliny

Obniżka produkcji bawełny na świecie

Produkcja spadła o ponad 900 tys. bel, a spadki w Mali, Pakistanie i Grecji zrównoważyły spodziewane większe plony w Nigerii.

Rośliny

Niższa prognoza zbiorów bawełny na świecie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 116,3 mln bel, tj. o 1 procent poniżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale o 4,5 procent poniżej sezonu 2019/2020.

Rośliny

Światowe wykorzystanie bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowe zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wzrośnie o 12 procent.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4675/cotton-1389733-1280_nmedium.jpg

Globalne zużycie bawełny

Przewiduje się, że światowe zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 113,1 mln bel, w porównaniu z 102,4 mln bel w sezonie 2019/20.

Rośliny
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Konarzyny
niedziela, 25 Październik 2020
12°C
9°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.