Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Pola nieopryskane jesienią należy odchwaścić jak najszybciej

Data2020-02-01 Ilość wyświetleń2408 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wczesna wiosna lub przedwiośnie to ostatni dzwonek, aby z dobrym rezultatem odchwaścić zboża ozime, które z różnych powodów nie zostały opryskane jesienią. Wraz z ruszeniem wegetacji i towarzyszącym temu wzrostem temperatur, pozostawione na polu chwasty zaczynają intensywnie rosnąć stając się coraz trudniejsze do zniszczenia. Ponadto, coraz częściej występujące bardzo łagodne zimy sprzyjają nowym wschodom i wzrostowi chwastów. W odróżnieniu od rośliny uprawnej, chwasty łatwo przystosowują się do różnorodnych warunków środowiska, w związku z czym w niskich temperaturach rosną szybciej od zboża. 

Większość herbicydów przeznaczonych do wiosennego odchwaszczania ozimin można już stosować bezpośrednio po ruszeniu wegetacji, w fazie krzewienia rośliny uprawnej. Istotnym ogranicznikiem dla aplikacji wielu herbicydów w tym okresie może być temperatura powietrza. Każdy herbicyd posiada zakres temperatur, przy których zapewnione jest jego efektywnie działanie. Zwłaszcza dolna granica temperatury ma ogromny wpływ na skuteczność działania środka i zdecydowanie nie powinno się go stosować, gdy temperatura spadnie poniżej wymaganego minimum. Dolna granica zakresu temperatur nie odnosi się wyłącznie do momentu opryskiwania roślin, lecz obejmuje również kilku dni po zabiegu. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji stosowania danego herbicydu. 

Substancją aktywną szczególnie przydatną do zabiegów w niskich temperaturach jest chlorotoluron, ponieważ można go stosować nawet w ujemnych temperaturach (do -3°C) (Metodyka integrowanej ochrony pszenicy ozimej i jarej, IOR–PIB, 2017). Oprócz jednoliściennych (miotła zbożowa i wyczyniec polny), niszczy on m.in. chabra bławatka, rumiana polnego, chwasty kapustne (tobołki polne, tasznik pospolity). Dobrze w niskich temperaturach działają również środki zawierające pinoksaden (minimum 1-2°C). Jest to substancja zwalczająca jedynie chwasty jednoliścienne, natomiast występując w połączeniu z florasulamem lub piroksysulamem niszczy dodatkowo dwuliścienne (m.in. gwiazdnicę pospolitą, marunę bezwonną, przytulię czepną). Herbicydy z nową substancją - halauksyfenem etylu można stosować w temperaturze do 2°C. Nie występuje on samodzielnie w herbicydach tylko w połączeniu z takimi substancjami jak m.in. florasulam, fluroksypyr-meptylu. Herbicydy te skutecznie eliminują chwasty dwuliścienne m.in. przytulię czepną, chabra bławatka, gwiazdnicę pospolitą. Tribenuron metylu do działania wymaga co najmniej 2-4°C, florasulam 4°C, a piroksysulam i amidosulfuron 5°C. 

 
Uwaga: starsze chwasty są mało wrażliwe na herbicydy, dlatego z opryskiem nie należy zwlekać.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Globalna produkcja bawełny wzrośnie

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w 2021/22 wyniesie 120,3 mln bel, tylko nieznacznie powyżej prognozy z zeszłego miesiąca, ale 7 procent więcej niż w sezonie 2020/21.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5461/barley-676551-1280_nmedium.jpg

Na giełdach krajowych jęczmień droższy o 15,2%

W dniach od 6 do 12 września br. odnotowano wzrost większości cen zbóż na giełdach krajowych.

Zboża
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Żyraków
czwartek, 21 Październik 2021
12°C
9°C
min
16°C
max
0