Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Pola nieopryskane jesienią należy odchwaścić jak najszybciej

Data2020-02-01 Ilość wyświetleń898 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wczesna wiosna lub przedwiośnie to ostatni dzwonek, aby z dobrym rezultatem odchwaścić zboża ozime, które z różnych powodów nie zostały opryskane jesienią. Wraz z ruszeniem wegetacji i towarzyszącym temu wzrostem temperatur, pozostawione na polu chwasty zaczynają intensywnie rosnąć stając się coraz trudniejsze do zniszczenia. Ponadto, coraz częściej występujące bardzo łagodne zimy sprzyjają nowym wschodom i wzrostowi chwastów. W odróżnieniu od rośliny uprawnej, chwasty łatwo przystosowują się do różnorodnych warunków środowiska, w związku z czym w niskich temperaturach rosną szybciej od zboża. 

Większość herbicydów przeznaczonych do wiosennego odchwaszczania ozimin można już stosować bezpośrednio po ruszeniu wegetacji, w fazie krzewienia rośliny uprawnej. Istotnym ogranicznikiem dla aplikacji wielu herbicydów w tym okresie może być temperatura powietrza. Każdy herbicyd posiada zakres temperatur, przy których zapewnione jest jego efektywnie działanie. Zwłaszcza dolna granica temperatury ma ogromny wpływ na skuteczność działania środka i zdecydowanie nie powinno się go stosować, gdy temperatura spadnie poniżej wymaganego minimum. Dolna granica zakresu temperatur nie odnosi się wyłącznie do momentu opryskiwania roślin, lecz obejmuje również kilku dni po zabiegu. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji stosowania danego herbicydu. 

Substancją aktywną szczególnie przydatną do zabiegów w niskich temperaturach jest chlorotoluron, ponieważ można go stosować nawet w ujemnych temperaturach (do -3°C) (Metodyka integrowanej ochrony pszenicy ozimej i jarej, IOR–PIB, 2017). Oprócz jednoliściennych (miotła zbożowa i wyczyniec polny), niszczy on m.in. chabra bławatka, rumiana polnego, chwasty kapustne (tobołki polne, tasznik pospolity). Dobrze w niskich temperaturach działają również środki zawierające pinoksaden (minimum 1-2°C). Jest to substancja zwalczająca jedynie chwasty jednoliścienne, natomiast występując w połączeniu z florasulamem lub piroksysulamem niszczy dodatkowo dwuliścienne (m.in. gwiazdnicę pospolitą, marunę bezwonną, przytulię czepną). Herbicydy z nową substancją - halauksyfenem etylu można stosować w temperaturze do 2°C. Nie występuje on samodzielnie w herbicydach tylko w połączeniu z takimi substancjami jak m.in. florasulam, fluroksypyr-meptylu. Herbicydy te skutecznie eliminują chwasty dwuliścienne m.in. przytulię czepną, chabra bławatka, gwiazdnicę pospolitą. Tribenuron metylu do działania wymaga co najmniej 2-4°C, florasulam 4°C, a piroksysulam i amidosulfuron 5°C. 

 
Uwaga: starsze chwasty są mało wrażliwe na herbicydy, dlatego z opryskiem nie należy zwlekać.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Wzrost światowych zbiorów ryżu

Zbiory ryżu na świecie w bieżącym sezonie zwiększyły o 3,4 mln ton do 499,6 mln ton, z czego 3 mln ton to wzrost produkcji indyjskiej.

Rośliny

Wzrost światowej produkcji bawełny

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w sezonie 2019/2020 wyniesie 121,6 mln bel, a więc to więcej o 2,5% w porównaniu z poprzednim sezonem. Wzrost produkcji jest w dużej mierze spowodowany zwiększeniem się powierzchni zbiorów, którą szacuje się na 34,6 mln ha.

Rośliny

Światowy handel bawełną najwyższy od 7 lat

Prognozuje się, że globalny handel bawełną wyniesie 43,6 mln bel w sezonie 2019/2020, czyli o 5 procent powyżej sezonu 2018/2019, a najwyższy od sezonu 2012/2013.

Rośliny

Spadek zużycia bawełny na świecie

Prognozuje się, że globalne zużycie bawełny w 2019/2020 r. wyniesie 118,2 mln bel, tj. o 2,1 mln bel poniżej zeszłego sezonu.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4265/fruit-3287620-1280_nmedium.jpg

UE zaimportowała 14 mln ton owoców i warzyw z krajów trzecich

Według statystyk Eurostatu, między styczniem a październikiem minionego roku, Wspólnota zaimportowała 14 mln ton owoców i warzyw z krajów trzecich i wyeksportowała 4 mln ton tych produktów poza swoje granice. Zakupy owoców i warzyw wyniosły 14,591 mln euro, a wywóz 3,964 mln euro.

Unia Europejska
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Sieradz
poniedziałek, 6 Kwiecień 2020
9°C
2°C
min
16°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.