Content

Porady ekspertów

Rośliny, Z kraju

Pola nieopryskane jesienią należy odchwaścić jak najszybciej

Data2020-02-01 Ilość wyświetleń1999 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wczesna wiosna lub przedwiośnie to ostatni dzwonek, aby z dobrym rezultatem odchwaścić zboża ozime, które z różnych powodów nie zostały opryskane jesienią. Wraz z ruszeniem wegetacji i towarzyszącym temu wzrostem temperatur, pozostawione na polu chwasty zaczynają intensywnie rosnąć stając się coraz trudniejsze do zniszczenia. Ponadto, coraz częściej występujące bardzo łagodne zimy sprzyjają nowym wschodom i wzrostowi chwastów. W odróżnieniu od rośliny uprawnej, chwasty łatwo przystosowują się do różnorodnych warunków środowiska, w związku z czym w niskich temperaturach rosną szybciej od zboża. 

Większość herbicydów przeznaczonych do wiosennego odchwaszczania ozimin można już stosować bezpośrednio po ruszeniu wegetacji, w fazie krzewienia rośliny uprawnej. Istotnym ogranicznikiem dla aplikacji wielu herbicydów w tym okresie może być temperatura powietrza. Każdy herbicyd posiada zakres temperatur, przy których zapewnione jest jego efektywnie działanie. Zwłaszcza dolna granica temperatury ma ogromny wpływ na skuteczność działania środka i zdecydowanie nie powinno się go stosować, gdy temperatura spadnie poniżej wymaganego minimum. Dolna granica zakresu temperatur nie odnosi się wyłącznie do momentu opryskiwania roślin, lecz obejmuje również kilku dni po zabiegu. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji stosowania danego herbicydu. 

Substancją aktywną szczególnie przydatną do zabiegów w niskich temperaturach jest chlorotoluron, ponieważ można go stosować nawet w ujemnych temperaturach (do -3°C) (Metodyka integrowanej ochrony pszenicy ozimej i jarej, IOR–PIB, 2017). Oprócz jednoliściennych (miotła zbożowa i wyczyniec polny), niszczy on m.in. chabra bławatka, rumiana polnego, chwasty kapustne (tobołki polne, tasznik pospolity). Dobrze w niskich temperaturach działają również środki zawierające pinoksaden (minimum 1-2°C). Jest to substancja zwalczająca jedynie chwasty jednoliścienne, natomiast występując w połączeniu z florasulamem lub piroksysulamem niszczy dodatkowo dwuliścienne (m.in. gwiazdnicę pospolitą, marunę bezwonną, przytulię czepną). Herbicydy z nową substancją - halauksyfenem etylu można stosować w temperaturze do 2°C. Nie występuje on samodzielnie w herbicydach tylko w połączeniu z takimi substancjami jak m.in. florasulam, fluroksypyr-meptylu. Herbicydy te skutecznie eliminują chwasty dwuliścienne m.in. przytulię czepną, chabra bławatka, gwiazdnicę pospolitą. Tribenuron metylu do działania wymaga co najmniej 2-4°C, florasulam 4°C, a piroksysulam i amidosulfuron 5°C. 

 
Uwaga: starsze chwasty są mało wrażliwe na herbicydy, dlatego z opryskiem nie należy zwlekać.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Szacunki większych zbiorów ryżu na świecie

Globalna prognoza na sezon 2020/2021 zakłada nieco większe dostawy, wyższą konsumpcję, prawie niezmieniony handel i zmniejszone zapasy.

Rośliny

Światowa produkcja bawełny niższa

Przewiduje się, że światowa produkcja bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 113,3 mln bel, o 7 procent mniej niż w zeszłym sezonie.

Rośliny

Maleją zapasy bawełny

Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.

Rośliny

Wzrost wykorzystania bawełny

Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5086/field-3301987-1280_nmedium.jpg

Wzrost cen rzepaku o 8,9%

W dniach od 7 do 14 marca bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 63 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Zielona Góra
piątek, 2 Kwiecień 2021
9°C
6°C
min
12°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.