Content
Porady ekspertów
Rośliny, Nawozy
Potas i azot budują plon buraka cukrowego


do ulubionych
z ulubionych

Sukces w uprawie buraków cukrowych to składowa wielu czynników. Aby wykorzystać potencjał plonotwórczy i jakościowy korzeni, plantator musi zadbać o właściwą agrotechnikę w tym racjonalne nawożenie uwzględniające azot oraz potas.
Bilansowanie potrzeb pokarmowych
W uprawie buraka cukrowego, niezwykle ważne jest bilansowanie składników pokarmowych. Nawożenie tylko wówczas będzie skuteczne, gdy przy ustalaniu dawek nawozów mineralnych zostaną uwzględnione rzeczywiste potrzeby pokarmowe roślin. Ponadto składniki pokarmowe powinny być dostarczone w taki sposób, aby zapewnić maksymalne wykorzystanie pierwiastków z nawozów, a straty ograniczyć do minimum.
Do podstawowych czynników „minimum”, które należy wyeliminować należy:
- regulacja odczynu gleby,
- ustalenie optymalnego systemu nawożenia P i K
- optymalizacja nawożenia azotem.
Zapotrzebowania buraków cukrowych na składniki pokarmowe:
- początek wegetacji – N, P i K – od nich zależy m.in. efektywna fotosynteza;
- zakrywanie rzędów (ok. I połowa czerwca) – N i K, a także duże zapotrzebowanie na magnez, bor i mangan. W okresie maksymalnej akumulacji tempo pobierania potasu przekracza 10 kg/ha/dzień K2O;
- dojrzewanie, tj. od sierpnia - roślina zmienia strukturę kumulacji składników (konieczny jest fosfor i potas). Zbyt duża podaż azotu stymuluje wzrost liści, kosztem masy korzeni i ich jakości.
Od pH zależy dostępność składników pokarmowych
Tylko w warunkach optymalnego odczynu burak może prawidłowo i efektywnie gospodarować składnikami pokarmowymi. Brak uregulowanego odczynu gleby prowadzi do uwalniania się toksycznych związków glinu i manganu, zmniejszenia zawartości wapnia i magnezu, uwstecznienie fosforu, a także spowolnienie procesów mineralizacji glebowej materii organicznej. Z tego względu burak cukrowy powinien być uprawiany na glebach o pH minimum 6,0 (optymalny zakres pH 6,0-7,0, natomiast odczyn tolerowany przez roślinę to pH 5,5-7,2). Dobrze plonująca plantacja w 1 tonie korzeni (+ liście) powinna zawierać 1,5-2,0 kg wapnia i 0,75-1,0 kg magnezu. Na stanowiskach kwaśnych zawartość magnezu i wapnia jest zbyt niska, aby spełnić powyższy warunek. Ponadto w warunkach niskiego pH fosfor wiązany jest przez związki glinu. Wybór terminu wapnowania uzależniony jest od kilku czynników, m.in. wiedzy rolnika – aktualny wynik badania gleby, warunków agrotechnicznych, ekonomicznych…
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Nieco mniejsza produkcja bawełny na świecie
Przy niższych światowych zapasach początkowych w sezonie 2020/2021 w tym miesiącu, w połączeniu z nieco niższą produkcją i wyższym zużyciem, zapasy końcowe są o 1,1 mln bel mniejsze, podczas gdy prognozowany handel jest wyższy o ponad 900 tys. bel.

Redukcja produkcji ryżu na świecie
Dostawy ryżu zostały zmniejszone o 0,5 mln ton do 682 mln ton, głównie z powodu niższej produkcji ryżu w Birmie, Tajwanie i Indonezji, które nie są całkowicie równoważone zwiększoną produkcją na Filipinach i Tajlandii.

Maleją zapasy bawełny
Na rynku wewnętrznym UE, zwłaszcza w krajach będących dużymi producentami i eksporterami wieprzowiny, ceny zakupu trzody chlewnej od marca do czerwca 2020 r. wykazywały spadek.

Wzrost wykorzystania bawełny
Przewiduje się, że globalne zużycie bawełny w sezonie 2020/2021 wyniesie 117,5 mln bel, a więc to więcej o 14,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Na krajowych giełdach cena żyta konsumpcyjnego bez zmian
W dniach od 8 do 14 lutego br. odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta konsumpcyjnego pozostała niezmienna.

min
max