Content
Porady ekspertów
Rośliny, Nawozy, Z kraju
Potas pomoże roślinom przetrwać suszę


do ulubionych
z ulubionych

Odpowiednie zaopatrzenie roślin uprawnych w potas odgrywa kluczową rolę w ich gospodarce wodnej i korzystnie wpływa na plony. Składnik ten reguluje ciśnienie osmotyczne i turgor (jędrność) komórek oraz steruje ruchem (otwieraniem i zamykaniem) aparatów szparkowych.
U roślin dobrze odżywionych potasem podczas upałów następuje szybsze zamykanie komórek szparkowych, co ogranicza transpirację (parowanie z nadziemnych części), zapewnia lepsze wykorzystanie pobranej wody oraz poprawia tolerancję na suszę.
Potas przyczynia się także do głębszego rozwoju systemu korzeniowego, zwiększa ilość pobieranej wody, a tym samym przynajmniej częściowo uniezależnia rośliny od pojawiających się niedoborów opadów. Jego pozytywne oddziaływanie na rozwój siewek, fotosyntezę i wzrost powierzchni asymilacyjnej skutkuje szybszym zakryciem powierzchni gleby oraz zmniejszeniem z niej parowania (ewaporacji) – generującego nieproduktywne straty wody. Korzystny wpływ tego makroelementu na dojrzewanie roślin pozwala im niejednokrotnie wejść wcześniej (przed pojawieniem się susz) w fazy krytyczne, w których są szczególnie wrażliwe na niedobór wody.
Mając to wszystko na względzie, należy dążyć do zapewnienia roślinom właściwych ilości potasu, dostosowanych do ich potrzeb nawozowych, przed pojawieniem się susz.
Przyrost plonów buraka cukrowego po zastosowaniu nawożenia potasem w warunkach zróżnicowanej dostępności wody.

I Naturalne warunki pogodowe
II Susza (lipiec)
III Nawadnianie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Światowe zużycie ryżu
Przewiduje się, że globalne zużycie ryżu w sezonie 2020/2021 wyniesie rekordowe 504,2 mln ton, co oznacza wzrost o 2,2 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą i o 8,4 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zróżnicowana relacja cen zbóż w skupie
W dniach od 15 do 21 lutego bieżącego odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż w skupie.

min
max