Content
Porady ekspertów
Rośliny, UE
Preparaty zawierające GLIFOSAT – ciąg dalszy obostrzeń


do ulubionych
z ulubionych

Zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym UE/1313/2016 z dnia 1 sierpnia 2016 r. Komisji (UE) preparaty, w skład których wchodzi glifosat nie mogą zawierać polietoksylowanej aminy łojowej (POEA) (nr CAS 61791-26-2) – substancji ułatwiającej przenikanie glifosatu do roślin. Rozporządzenie weszło w życie dnia 22 sierpnia 2016 roku.
30 października 2015 r. Europejski Urząd do spraw. Bezpieczeństwa Żywności przekazał Komisji oświadczenie w sprawie oceny toksykologicznej POEA. „W opinii tej stwierdzono, że – w porównaniu z glifosatem – odnotowano znaczącą toksyczność polietoksylowanej aminy łojowej we wszystkich badanych punktach końcowych.
Wskazano na dodatkowe obawy związane z potencjalnym negatywnym wpływem na zdrowie ludzi polietoksylowanej aminy łojowej stosowanej w środkach ochrony roślin zawierających glifosat. Urząd uznał ponadto, że toksyczność, która wynika z danych medycznych dotyczących działania środków ochrony roślin zawierających glifosat na organizm ludzki, najprawdopodobniej wynika w przeważającym stopniu z obecności polietoksylowanej aminy łojowej w postaci użytkowej.”
Pod koniec czerwca br. KE przedłużyła autoryzację licencji na glifosat do końca 2017 roku. Do tego czasu Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) ma przygotować opinię na temat jego szkodliwości.
24 sierpnia Grupa GTF (Glyphosate Task Force) udostępniła wyniki badań, z którymi można się zapoznać, po wcześniejszej rejestracji, na stronie: Glyphosate Task Force.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Rośliny

Globalny handel ryżem
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w roku kalendarzowym 2021 wyniesie 46,1 mln ton, co oznacza zwyżkę o 3 procent niż rok wcześniej.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Rosną szacunki produkcji ryżu na świecie
Globalna produkcja ryżu w sezonie 2020/2021 jest prognozowana na 504 mln ton, co oznacza wzrost o 0,85 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy oraz o ponad 1 procent więcej niż rok wcześniej i jest to najwyższy rekord.

Wzrost globalnych dostaw ryżu
Dostawy ryżu zwiększyły się o 0,8 mln ton do 682,3 mln ton, przede wszystkim z powodu wyższej produkcji ryżu w Indonezji, Sri Lance i Filipinach, ponieważ światowa produkcja wzrosła do rekordowego poziomu 504 mln ton.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zwyżka podaży zbóż do skupu
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez KOWR, w Polsce w grudniu bieżącego roku skup zbóż wyniósł 654 tys. ton, a więc był większy niż miesiąc wcześniej o 11% i o 19% niż przed rokiem.

min
max