Content

Porady ekspertów

Rośliny

Przedplon dla rzepaku ozimego

Data2021-07-11 Ilość wyświetleń334 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Dobrymi przedplonami dla rzepaku ozimego są głównie te gatunki roślin, które charakteryzują się podobnymi wymaganiami glebowymi, na przykład jęczmień ozimy, który dość szybko schodzi z pola. W tym przypadku możliwe jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pod uprawę rzepaku ozimego. Należy jednak pamiętać, że w ogólnej strukturze zasiewów zbóż, powierzchnia uprawy jęczmienia ozimego jest stosunkowo mała. Stąd też przedplonem rzepaku ozimego może być pszenica ozima bądź też jęczmień jary. Jednak zboża te znacznie później schodzą z pola, co ogranicza możliwość wykonania pełnej uprawy roli pod rzepak, wymuszając niejednokrotnie konieczność uproszczeń. W przypadku późnych żniw zbożowych lepszym przedplonem dla rzepaku będą wcześniej schodzące z pola pastewne, szczególnie ozime czy też koniczyna, która jest likwidowana po pierwszym pokosie.

Przedplonem rzepaku ozimego, ze względu na późne zbiory, nie może być pszenica jara czy owies, który dodatkowo uprawia się na stanowiskach nieodpowiednich pod uprawę rzepaku. W niektórych gospodarstwach rzepak przez kilka lat jest uprawiany w monokulturze, jednakże monokultura skutkuje spadkiem plonowania roślin oraz przyczynia się do zwiększenia na danym stanowisku występowania chorób i szkodników, jak na przykład słodyszka rzepakowego czy chowacza brukwiaczka. Dodatkowo może nasilić się występowanie mątwika burakowego.
 
Istotnym problemem przy monokulturze rzepaku jest również kompensacja chwastów, stąd też monokultura tej rośliny nie powinna być prowadzona przez okres dłuższy niż dwa lata.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Światowy rynek ryżu

Globalne prognozy w sezonie 2021/2022 dotyczą większych dostaw, konsumpcji, handlu i wyższych zapasów końcowych.

Rośliny

Światowe spożycie ryżu

Przewiduje się, że globalna konsumpcja ryżu i zużycie w sezonie 2021/2022 wyniesie rekordową wartość 512,1 mln ton, czyli o 2,2 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, ale o 10,1 mln ton więcej niż skorygowane szacunki sprzed roku.

Rośliny

Spadek globalnego handlu bawełną

Światowy handel bawełną w sezonie 2021/2022 wyniesie prawie 46,8 mln bel, a więc 1,7 mln bel poniżej poprzedniego sezonu, ale nadal jest to drugi najwyższy w historii.

Rośliny

Zwyżka plonowania łąkowego siana

Jak przedstawia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w wielu regionach kraju po zbiorze pierwszego pokosu notowano na ogół dobre warunki wegetacji roślin.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5468/macroperspective-6509837-1280_nmedium.jpg

Sierpniowe ceny cukru

Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, co przełożyło się to na nieznaczną zwyżkę cen cukru.

Z kraju
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Zaleszany
poniedziałek, 18 Październik 2021
9°C
7°C
min
11°C
max
0