Porady ekspertów

Rośliny, Zboża, Z kraju

Przygotowanie roślin do zimy

Data2016-12-18 Ilość wyświetleń922 wyświetleń

Dobrze zahartowane rośliny lepiej wytrzymują niskie temperatury powietrza i dłuższe okresy z dużym mrozem.
Dobrze zahartowane rośliny lepiej wytrzymują niskie temperatury powietrza i dłuższe okresy z dużym mrozem.

Przed nami okres zimy. Nie wiemy jaki będzie. Czy wysiane jesienią oziminy dobrze przezimują i wiosną wznowią wegetację? Czego powinniśmy się obawiać zimą?

O dobrym zimowaniu w dużej mierze decyduje zimotrwałość roślin czyli odporność wrodzona i nabyta roślin na niesprzyjające warunki siedliskowe w okresie zimowym.

Obecna aura sprzyja hartowaniu roślin

Dobre zahartowanie roślin uzależnione jest od przebiegu warunków pogodowych w okresie jesieni. Utrzymująca się przez okres około 3-4 tygodni słoneczna pogoda, ze stopniowo zmniejszającą się temperaturą powietrza z 4-6°C do 0°C, a następnie przejście w stałą temperaturę ujemną to warunki, w których rośliny dobrze przygotowują się do zimy.

Ważna faza rozwojowa i kondycja roślin

Zimowanie roślin jest w dużej mierze uzależnione od fazy rozwojowej, w której powinny znajdować się oziminy. Niestety w bieżącym sezonie jest bardzo różnie… We wrześniu i październiku w większości regionów naszego kraju warunki pogodowe i glebowe nie sprzyjały siewom i początkowemu rozwojowi roślin. Z tego względu na wielu plantacjach zbóż, rośliny nie osiągnęły odpowiednej fazy rozwojowej, co może mieć kluczowe znaczenie w warunkach srogiej zimy. Ponadto o warunkach zimowania decyduje odpowiednie pH gleby, zabezpieczenie roślin w fosfor i potas, a także optymalne nawożenie azotem.

Niestety odpowiednie jesienne warunki, sprzyjające dobremu hartowaniu, optymalna faza rozwojowa i kondycja roślin nie zapewnia stu procentowej pewności, ze rośliny dobrze przezimują. Najważniejszym czynnikiem jest śnieg (warstwa ok. 10 cm). Niezwykle ważne jest, aby przed intensywnymi opadami śniegu, wystąpił mróz powodujący zamarznięcie gleby. Niespełnienie tych warunków, może prowadzić do niekorzystnych warunków zimowania roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Pomoc dla rolników i plantatorów czarnej porzeczki trafiła już do ponad 80% wnioskodawców

Powoli dobiega końca wypłata wsparcia rolnikom poszkodowanym przez suszę. Do 16 listopada 2015 r. środki trafiły już do ponad 80% producentów rolnych, którzy wnioskowali o pomoc.

Rośliny

Pod koniec roku ceny pszenicy konsumpcyjnej mogą zbliżyć się do 700 zł/t

W pierwszym kwartale 2016 r. ceny zbóż na rynku światowym na ogół malały. W czwartym i piątym miesiącu br. odnotowano niewielką zwyżkę cen większości rodzajów ziarna wynikającą z pogorszenia się warunków atmosferycznych i działania funduszy inwestycyjnych na rynkach terminowych.

Rośliny

Obniżenie prognozy globalnych zbiorów oleistych w sezonie 2013/2014

W dniu 9 kwietnia 2014 roku USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów oleistych, w tym soi na świecie. Perspektywy globalnej produkcji soi w bieżącym sezonie 2013/2014 w obrębie miesiąca zmniejszyły się o 0,5% – informuje FAMMU/FAPA.

Rośliny

Prognoza zbiorów gruszek w UE

W sierpniu Światowe Stowarzyszenie Producentów Jabłek (WAPA) opublikowało szacunki zbiorów gruszek w UE-28 w 2014 roku. Zgodnie z prognozami w Unii Europejskiej zostanie zebrane blisko 2,3 mln ton tych owoców.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Rawicz
niedziela, 26 Luty 2017
duże zachmurzenie
5°C
1°C
min
9°C
max
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Nawozy azotowe

Saletrzak 27 Standard
N(CaMg) 27-(2-4)