Porady ekspertów

Rośliny, Zboża, Z kraju

Przygotowanie roślin do zimy

Data2016-12-18 Ilość wyświetleń1104 wyświetleń

Dobrze zahartowane rośliny lepiej wytrzymują niskie temperatury powietrza i dłuższe okresy z dużym mrozem.
Dobrze zahartowane rośliny lepiej wytrzymują niskie temperatury powietrza i dłuższe okresy z dużym mrozem.

Przed nami okres zimy. Nie wiemy jaki będzie. Czy wysiane jesienią oziminy dobrze przezimują i wiosną wznowią wegetację? Czego powinniśmy się obawiać zimą?

O dobrym zimowaniu w dużej mierze decyduje zimotrwałość roślin czyli odporność wrodzona i nabyta roślin na niesprzyjające warunki siedliskowe w okresie zimowym.

Obecna aura sprzyja hartowaniu roślin

Dobre zahartowanie roślin uzależnione jest od przebiegu warunków pogodowych w okresie jesieni. Utrzymująca się przez okres około 3-4 tygodni słoneczna pogoda, ze stopniowo zmniejszającą się temperaturą powietrza z 4-6°C do 0°C, a następnie przejście w stałą temperaturę ujemną to warunki, w których rośliny dobrze przygotowują się do zimy.

Ważna faza rozwojowa i kondycja roślin

Zimowanie roślin jest w dużej mierze uzależnione od fazy rozwojowej, w której powinny znajdować się oziminy. Niestety w bieżącym sezonie jest bardzo różnie… We wrześniu i październiku w większości regionów naszego kraju warunki pogodowe i glebowe nie sprzyjały siewom i początkowemu rozwojowi roślin. Z tego względu na wielu plantacjach zbóż, rośliny nie osiągnęły odpowiednej fazy rozwojowej, co może mieć kluczowe znaczenie w warunkach srogiej zimy. Ponadto o warunkach zimowania decyduje odpowiednie pH gleby, zabezpieczenie roślin w fosfor i potas, a także optymalne nawożenie azotem.

Niestety odpowiednie jesienne warunki, sprzyjające dobremu hartowaniu, optymalna faza rozwojowa i kondycja roślin nie zapewnia stu procentowej pewności, ze rośliny dobrze przezimują. Najważniejszym czynnikiem jest śnieg (warstwa ok. 10 cm). Niezwykle ważne jest, aby przed intensywnymi opadami śniegu, wystąpił mróz powodujący zamarznięcie gleby. Niespełnienie tych warunków, może prowadzić do niekorzystnych warunków zimowania roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Rośliny

Polska znaczącym producentem borówek amerykańskich w UE

Na świecie rośnie popyt na borówki amerykańskie. Dużą dynamikę wzrostu konsumpcji tych owoców odnotowuje się zarówno w Ameryce Północnej i na rynku europejskim, jak i w krajach azjatyckich. W tym kontekście warto wspomnieć, iż istotnym światowym producentem borówek jest Polska.

Rośliny

Unijne zbiory pszenicy powinny wzrosnąć o 8 mln ton

Po dość słabych zeszłorocznych zbiorach, tegoroczna produkcja pszenicy w Unii Europejskiej powinna ponownie przekroczyć poziom 140 mln ton. Lepszych zbiorów spodziewają się przede wszystkim Francuzi, których uprawy mocno ucierpiały w 2016 r.

Rośliny

Sprzedaż zagraniczna zbóż z UE zbliżyła się do 12 mln ton

Do 20 października br. unijny eksport zbóż zbliżył się do poziomu 12 mln ton. W perspektywie roku tegosezonowa sprzedaż zagraniczna zbóż z Unii Europejskiej jest niższa już o 11,5%.

Rośliny

FAO: Nieznaczny wzrost indeksu światowych cen żywności

Po dziewięciu miesiącach spadków, we wrześniu 2015 r. indeks światowych cen żywności wzrósł o 1,2 pkt. do 156,3 punktów.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Marcinowice
wtorek, 28 Marzec 2017
przeważnie bezchmurnie
10°C
1°C
min
20°C
max
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Nawozy azotowe

Saletrzak 27 Standard
N(CaMg) 27-(2-4)